Altında Hafif Düzeltme

Yeni haftaya 1742 dolar/ons seviyesinden giriş yapan altın, Euro/dolar paritesinin Asya’da sert şekilde 1.4172’den 1.41 seviyesine kadar geri çekilmesinden etkilenerek Asyalı yatırımcıların da karlarını realize etmeleriyle 1710 dolar/ons’a geri çekildi. İlk gün, Yunanistan Başbakanı, ekonominin liderlerinin uzun müzakereler sonucu karara vardıkları 109 milyar euroluk yardım paketini, demokratiklik örneği göstererek! halk oylamasına açınca piyasalardaki suyu bulandırdı. Euro gün içinde ciddi kan kaybına uğrarken, altın Asya seansını toparlamaya çalıştı. Dün ayrıca Bölge’nin Eylül ayı işsiz sayısı açıklandı. İşsiz rakamlarının 2009’dan bu yana en sert artışı göstermesi ve 1998 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye tırmanması da tuz biber oldu. ABD kanadında da, ISM imalat ve PMI, yeni siparişler gibi kritik verilerde ciddi düşüş görülmesi altın’ın 1725 dolar/ons üzerinde fiyatlanmasını sağladı. Gün sonunda altın 1714.30 dolar/ons’tan yüzde 1.7 kayıpla kapatırken, euro ise yüzde 2 oranında kan kaybetti. Yunanlı vatandaşlar elbette iflastan kurtulmak adına yüksek çoğunlukla oylamada evet kullanacaklardır. Altın ise portföylerde yer almayı sürdürecektir.
 

Bugün beklenen veriler; Almanya’dan imalat PMI, Euro Bölgesi’nden PMI, ABD’den yapı masrafları ve ISM imalat endeksi şeklinde. İstanbul Altın Borsası’nda ilk güne Asya piyasalarındaki satışlardan etkilenerek güne 1715 dolar/ons seviyesinden merhaba dedi. İlerleyen saatlerde toparlanan altın günün en yüksek fiyatını 1726 dolar/ons’la kaydederken kapanış da bu seviyende gerçekleşti. Gün sonunda 922 kg altın ve 4,100 kg gümüş işlemi gerçekleşirken beyaz madenin son fiyatı 34.35 dolar/ons olarak gerçekleşti.

Troy Kıymetli Maden

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 1 Kasım 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i arayarak, Yunanistan'ın Avrupa Birliği (AB) ile varılan yardım anlaşmasını referanduma...

Kapat