Altında en büyük oyuncu kim?

Geçen yıla oranla satın alınan altın miktarı yüzde 20 artış gösterdi.

Çin, bu yıl Hindistan`ı geçerek dünyanın en büyük altın piyasası olmaya hazırlanıyor. Londra merkezli Dünya Altın Konseyi`nin (WGC) yıllık raporunda, Çin`de geçen yıl satın alınan altın miktarının önceki yıla göre yüzde 20 artarak 770 tona ulaştığı belirtildi.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Çin, böylece geçen yıl 933 ton altın satın alan Hindistan`ı takip etti. Raporda, “Çin, muhtemelen 2012 yılında ilk kez dünyanın en büyük altınandnbsp; piyasası olacak“ denildi. WGC, geçen yıl küresel çapta satın alınan altın miktarının yüzde 0,4 artışla 4,0671 tona ulaştığını ve bunun bedelinin 205,5 milyar doları bulduğunu kaydetti.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin`de gelirin artması, altın mücevheratı ve diğer lüks mallara olan talebi artırdı. WGC`nin raporunda, Çin`in geçen yıl, her çeyrekte talebin yükselmesinden dolayı altın mücevheratında, ikinci çeyrekte dünyanın en büyük piyasası olduğu belirtildi.Çin`de yatırım seçeneklerinin eksikliği yüzünden altın çubuk ve diğer altın ürünlerine yoğun talep bulunuyor.

WGC Genel Müdürü Albert Cheng, “Çin`de yatırım için iki ana seçenek borsa ve emlak piyasasının yetersiz performansının yatırım aracı olarak altına olan talebi desteklediğini“ ifade etti. Hindistan`da, geçen yılın ikinci yarısında, bu ülkenin para birimi rupinin değerinin düşük olmasının altını daha pahalı hale getirmesi nedeniyle altın mücevheratına talebi düşürdüğü kaydedildi. Cheng, geçen yıl yüksek enflasyonun alım gücünü düşürmesi nedeniyle Hintlilerin daha küçük miktarda altın satın almasına yol açtığını bildirdi.

Spot altının ons fiyatı geçen yıl Ağustos ayında 1.891,90 dolarla rekor seviyeye ulaşmıştı.O dönemden bu yana değer kaybeden spot altının ons fiyatı dün New York borsasında Nisan ayı teslimi 1.728,10 dolardan kapandı.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Sıfır araba alanlara şok!

Sahte belge ile Türkiye`ye giriş yapan sıfır görünümlü ikinci el araç sayısında adeta patlama yaşanıyorMaliye Bakanlığı ile Bilim, Sanayiandnbsp;ve Teknoloji...

Kapat