Altında düşüşlere ya tamam ya devam…

EUR/USD ANALİZ

Alman Bild gazetesine röportaj veren Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi’ndeki borç krizinde en kötünün geride kaldığını ve durumun istikrar sağlamaya başladığını söyledi. Enflasyon ve bütçe açığı gibi ekonomik verilere dikkat çeken Draghi, bu verilerin, Avrupa’nın ABD’den daha iyi durumda olduğuna işaret ettiğini savundu ve “En kötü geride kaldı; fakat hâlâ daha riskler var. Durum daha istikrarlı bir hâl alıyor” ifadelerini kullandı. Draghi’nin iyimser ifadelerine rağmen, Euro Bölgesi’nde Perşembe günü açıklanan satın alma yöneticileri PMI Endeksi, Avrupa’daki ekonomilerin güçsüzleştiğini gösteriyor. Draghi bir süredir başta Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann tarafından olmak üzere, Avrupalı bankalara kredi destekleri sağlamasının daha büyük ve ciddi bir krize neden olacağı kaygılarıyla eleştiriliyor.

EUR/USD paritesi dün Avrupa’dan gelen haberlerin olumsuz olması neticesinde gün içerisinde düşüşlerine devam ederken uzun vadeli düşüş beklentisi içerisinde olanlarında iştahını kabartmaya devam etmektedir. Genel olarak bazı yabancı kuruluşların 1,3270-1,3200 seviyeleri arasından almış olduğu short pozisyonlarında hedef olarak 1,2850 ve 1,2620 seviyelerini hedeflemesi beklentileri yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Daha önce de yapmış olduğumuz analizlerde yukarıda önemli ve kritik dirençlerin olduğunu ve bu dirençlerin geçilmesinin zorlu bir etaptan geçilmek istendiğini sizlerle paylaşmıştık. İlk olarak en önemli direnç olan 1,3325 seviyesi altında kalan ve bu direnci geçemeyerek düşüş baskısına başlayan EUR/USD paritesinde daha önce de bu seviyelerden düşüşler gerçekleşmiş ancak 1,30 desteği kırılamamıştır. Günlük olarak düşüşlerine devam eden EUR/USD paritesinde artık yükselişler bitti ve düşüşler daha rahat diyebilmemiz için psikolojik bir destek olan 1,30 seviyesinin kırılması gerekmektedir. Aksi takdirde yeniden destekten güç alıp yukarı doğru hareket edebilir. Bu nedenle de gerek kısa gerekse uzun vadeli işlemlerde muhakkak zarar durdur seviyesi belirtilmelidir.

Uzun vadeli beklentilerimizi belirttikten sonra şimdi de kısa vadeli gün içi beklentimizi sizlerle paylaşacak olursak; gün içerisinde 1,3210 direncinin test edilmesi ancak bu direnç altında kalma isteği paritenin gün içi satış baskısına maruz kalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de yükselişlerin devam edebilmesi için 1,3210 direncinin geçilmesi şarttır. Parite eğer 1,3210 direnci altında kalmaya devam ederse düşüşlerdeki hedef olarak 1,3130 belirlenebilir. Aksi durumda yani paritenin 1,3210 seviyesini geçmesi durumunda ise 1,3260 direncine doğru yeni bir atak başlatabilir.

Pivot;1,3210

Destek; 1,3160-1,3130-1,3100

Direnç; 1,3210-1,3260-1,3290

GBP/USD ANALİZ

Dünyanın en büyük ekonomisinin henüz çok sağlam olmayan ve değişken seyrinden ötürü, Fed’de parasal genişlemeye ilişkin görüş ayrılıkları dinmiyor. Chicago Fed Başkanı Charles Evans, büyümenin hızlandırılması için para politikasının daha da esnetilmesi gerektiğini söylerken, Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, “daha fazla parasal morfine ihtiyaç olmadığı” ifadeleriyle öne çıktı.  Evans, yüzde 8.3’de seyreden işsizlik oranının, doğal seviyenin ciddi miktarda üzerinde olduğunu belirterek, “Daha fazla teşvikin gerektiği çok açık” dedi. ABD ekonomisinin çok daha iyi durumda olduğunu ve  merkez bankasını daha fazla desteğine ihtiyacının bulunmadığını savunan Fisher, “Büyüme istediğimizden daha yavaş olsa da, hızlanıyor” dedi. Fisher, bu şartlar altında daha fazla parasal genişlemeyi savunmayacaklarını, çünkü açıkta birçok para olduğunu, bu morfine ihtiyaç duyulmadığını vurguladı.

İngiltere’den gelen olumsuz perakende satışları verisi sonrasında 1,5769 seviyesine kadar gerileyen ve bu gerileme sonrasında tekrar yukarı yönlü toparlanmak isteyen GBP/USD paritesi gün içerisinde 1,5825 seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi. Teknik olarak gün içerisinde paritenin 1,5840 direnci altında kalması durumunda düşüş baskısının devam edeceğini söyleyebiliriz. Böyle bir durumun güçlü bir ihtimal olduğunu ve gün içerisinde de 1,5740 seviyesinin hedefleneceğini söyleyebiliriz. Yukarı da ise eğer parite 1,5840 direncini geçebilirse 1,5885 seviyesine doğru yeni bir atak başlatabilir. Gün içi beklentilerimizi sizlerle paylaştıktan sonra uzun vadeli beklentiye dikkat edecek olursak paritenin 1,59**’lu seviyelere çıkış gerçekleştirdikten sonra dönüş gerçekleştirmesi ve bunu da defalarca tekrarlaması paritenin 1,5980-1,6000 seviyelerinin kritik bir direnç olduğunu ve bu dirençlerin geçilmesinin düşük bir ihtimal olduğu gözlemlenmektedir. Bu nedenle de 1,60 direnci altında düşüş baskısının devam ettiğini ve satış baskısı neticesinde 1,55 seviyesine yaklaşmak isteyeceğini söyleyebiliriz. Uzun vadeli yükselişler oluştu ve alımların devam etmesini bekliyoruz tarzda bir açıklama yapabilmemiz için paritenin 1,6000 seviyesini geçmesi gerekmektedir.

Pivot:1,5840

Destek; 1,5770-1,5740-1,5700

Direnç;  1,5840-1,5885-1,5925

USD/JPY ANALİZ

ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, dün George Washington Üniversitesi’nde yaptığı konuşmasında ABD ekonomisinin, finansal kriz öncesindeki performansının altında kaldığını ve ekonomik büyümeyi sürdürülebilir hâle getirmek için hane halkı harcamalarının artması gerektiğini söyledi. Kriz öncesine kıyasla, ekonominin hâlen daha çok zayıf olduğunu belirten Bernanke, borç ve tüketim konusunda, kriz öncesinden düşük seyrettiğini hatırlattı. Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 13 Mart’taki toplantısında, durağan seyreden enflasyon ve işsizliğin, sıfıra yakın faizleri gerektirmeye devam ettiğini yineledi. New York Fed Başkanı William Dudley de 19 Mart’ta ekonominin ilerlediği sinyallerinin, artan benzin fiyatları, mali kesintiler ve zayıf konut  piyasasından kaynaklanan büyümedeki riskleri bertaraf etmediğini söylemişti.

84,20 seviyesini defalarca test eden ancak bu direnci geçemeyerek tepki satışlarına maruz kalan USD/JPY paritesi Yen’in değerlenmesi neticesinde düşüşlerine devam etmektedir. Gün içerisinde de 84,20 seviyesinden başlayan satışların 82,50 seviyesine kadar devam ettiği gözlemlenmektedir. Eğer parite 83,00 direncinin altında kalmaya devam ederse kısa vadeli düşüş baskısının devam edeceğini söyleyebiliriz. Genel olarak parite üzerinde beklediğimiz kar satışlarının gözlemlendiğini ve bu satışların bitmesi sonrasında da normal seyir olan yükselişlere kaldığı yerden devam etmektedir. Kısa vadeli olarak yaşanılan düşüşlerde kısa vadeli satış pozisyonlarında yer alınabileceği gibi uzun vadeli beklenilen yükselişlerde kısa vadeli yaşanılacak olası düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Pivot: 83,00

Destek: 82,60-82,30-82,00

Direnç: 83,00-83,20-83,50

PETROL ANALİZ

Avrupa Borsaları haftanın dördüncü gününde Çin ve Euro bölgesi imalatının etkisinde kalarak kasım ayından beri ne uzun kayıp serisini gerçekleştirdi. Darbe mağduru Mali’de 3 madeni olan Randgold Resources Ltd hisseleri 2008’den beri en büyük altüst oluşunu yaşadı. Baloise Holding AG ve Meyer Burger Technology AG hisseleri ise yüzde 4’ten fazla düşüş kaydettiler. Stoxx Avrupa 600 Endeksi yüzde 1.2 gerileyerek Londra’da yerel saatle 16.34’te 12 mart tarihinden beri en düşük seviye olan 265.48 seviyesine indi. Avrupa Merkez Bankası’nın bölge bankalarına 1 trilyon Euro dağıtması ve ABD ekonomik verilerinin tahminlerin üstünde olması ile endeks bu yıl yüzde 8.6 primli seyrediyor. Batı Avrupa’nın 28 ulusal gösterge endeksinin tamamı günü ekside kapattı. İngiltere’nin FTSE 100 Endeksi yüzde 0.9 düşerken Fransa’nın CAC 40 Endeksi yüzde 1.5 geriledi ve Almanya’nın DAX Endeksi de yüzde 1.3 indi.

Siyah inci dolar endeksinde yaşanılan yükselişler ve kısa vadeli düşüş beklentisi neticesinde gün içerisinde satıcılı seyirle 105,66 dolar seviyesine kadar geriledi. Genel olarak 110 dolar seviyesi altında kısa vadeli düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz siyah inci de yaşanılacak bu düşüşlerde kısa vadeli satış pozisyonları açılabileceği gibi uzun vadeli yükseliş pozisyonlarında yer alınabilir. Gerek teknik olarak gerekse temel olarak petrol fiyatlarının uzun vadeli yükseleceği ciddi bir şekilde gözlemlenmektedir. Tepki satışlarının petrol fiyatlarını 100 dolar seviyesine kadar geriletmesi mümkün olacaktır ancak bu düşüş petrol fiyatlarının yükseliş için yeniden güç kazanmasına katkı sağlayacaktır. Teknik olarak bu seviyeleri belirtirken temel olarak da özellikle İran’a yapılacak müdahalelerin petrol fiyatlarını yukarı yönlü taşıyacağını düşünmekteyiz. Bu mücadelenin başında İsrail olmakla birlikte ABD ve Avrupa Birliği yer almaktadır. Şuanda İran ile ilgili ekonomik kısıtlamaların üzerinde durulduğu gözlemlensen de önümüzdeki aylarda savaş seslerinin yükselmesi kimseye sürpriz gelmeyecektir. Böyle bir durumda da emtialarda yükselişler kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle de kısa vadeli yaşanılacak olası düşüşler uzun vadeli alım stratejisi olarak değerlendirilmelidir. Temel faktörlerin petrol fiyatlarında etkili olduğunu söyleyebilir ve özellikle de İran’dan gelecek olan haberleri dikkatle takip etmemiz gerekmektedir.

Uzun vadeli beklentimizi sizlerle paylaştıktan sonra şimdide kısa vadeli beklentimizi sizlerle paylaşırsak; Kısa vadeli olarak 106,00 dolar seviyesi altında gün içerisinde düşüşlerin devam edileceğini ve hedef olarak da daha önce test ettiği ancak kıramadığı için tekrar 109 seviyesine kadar yükseliş gözlemlediğimiz 104,50 seviyesi belirlenmiştir.

Pivot;106,00

Destek; 104,50-103,50-102,50

Direnç;  107,10-107,65-109,00

ALTIN ANALİZ

Avrupa ve Çin’de imalat sektörünün daraldığını gösteren rakamların ardından ABD hisseleri değer kaybetti. Standard&Poor’s 500 Endeksi, Eylül 2009’dan bu yana gördüğü en büyük ralliden geri adım attı.  Dünyanın en büyük kargo havayolu FedEx, gelecekteki çeyreklerde büyümesinin yavaşlayacağını öngörmesinin ardından yüzde 3.5 düştü. Ekonomik büyümenin göstergesi olarak görülen Dow Jones Ulaşım Endeksi yüzde 2.1 geriledi. Alcoa Inc. ve Chevron Corp.’un yüzde 2.3’ün üzerinde değer kaybetmesiyle, S&P 500 Endeksi’nde en kötü performansa emtia hisseleri sahip oldu. Bank of America Corp. yüzde 2.2 değer kaybıyla, finansal hisselerdeki düşüşü sürdürdü.  S&P 500 Endeksi yüzde 0.7 düşüşle 1,392.78 puana geriledi ve 3 günlük kaybını yüzde 1.2’ye çıkardı. Endeks Mart ayında yüzde 2 artışla, 4. ayını da yeşilde kapamaya hazırlanıyor. Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.6 kayıpla 13,046.14 puana düştü. Russell 2000 Küçük Ölçekli Şirket Endeksi de yüzde 1 gerileyerek 821.44 puandan işlem gördü. Endeksteki işlem hacmi 6.5 mliyar hisse ile 3 aylık ortalamaya yakın seyretti.

Sarı maden belirlediğimiz kısa vadeli düşüşleri gerçekleştirmekte ve kısa vadeli satış pozisyonları açan yatırımcılara ciddi kazançlar elde ettirmektedirler. Genel olarak yapmış olduğumuz analizlerde ve beklentilerimizde 1800 ve 1920 seviyelerinin hedef olacağını bildirmekteyiz. Ancak bu seviyelerin oluşabilmesi için altın fiyatlarının güçlü bir seviyeden destek bulması gerekmektedir. Bu desteklerden birincisi haftalık grafikteki 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1630 dolar desteği ve yine haftalık grafikte yükseliş kanalının alt noktası olan 1590 dolar seviyeleri altın fiyatlarının dönüşü için çok önemli destekler olarak karşımıza çıkmaktadır. ( Dün gün içerisinde altın fiyatları 1630 desteğini test etti ve 1628 seviyesinden başlattığı atakla 1648,50 seviyesine kadar yükseliş gerçekleştirdi). Altın fiyatlarının 1630-1590 seviyelerine kadar yaşanılacak geri çekilmelerinde 1530 seviyesine zarar durdur belirleyerek 1800 ve 1920 seviyelerinin hedefleneceğini daha önceki analizlerimizde belirttik ve hala daha bu düşüncenin geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak burada önemli olan nasıl olsa altın fiyatları yükselecek her noktadan alım işlemi gerçekleştirip altın fiyatının 1590’a geldiğinde acaba ne yapmalıyım yoksa düşecek mi stresi yaşamaması gerekmektedir. Finans piyasalarında işlem gören varlıkların yukarı ve aşağı yönlü hareketinden başka yapacağı bir seçeneği yoktur. Mühim olan Bu dalgalanmalarda hangi seviyelerde nasıl işlem açmalı ve işlem açtığınız pozisyonun lot miktarı ne olmalıdır. Genel olarak anaparanızın %5’i ile işlem açmasını önerdiğimiz işlem stratejisinde zararın max bekleme süresi olarak yine anaparanızın %10’u olarak belirlenmiştir. Bu strateji ile yapılacak işlemlerde zarar elde edilse de anaparanın batma ihtimalini ortadan kaldıracaktır.

Bütün bu açıklamalarla birlikte altın ile ilgili kısa ve uzun vadeli beklentimizi özetlersek; Gün içerisin de1650 dolar seviyesi altında satışların devam edeceğini ve gün içerisinde 1625 seviyesinin hedefleneceğini, uzun vadede ise yaşanılacak bu düşüşlerin 1530 dolar üzerinde kaldığı müddetçe alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir.

Pivot; 1650

Destek;1628-1625-1620

Direnç; 1650-1661-1665

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: info@kudretayyildir.com

Twitter : KudretAYYILDIR

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Emisyon hacmi azaldı

Emisyon hacmi dün, 301 milyon 42,39 bin lira azalarak, 52 milyar 782 milyon 267,30 bin lira oldu

Kapat