Altında Dalgalı Seyir

Altın Perşembe gününe 1556.70 dolar/ons’tan giriş yaparak Asya’yı birkaç dolar/ons’luk yatay bantta geçti. Euro piyasalarının devreye girmesiyle paritenin etkisinde gevşeyen sarı maden, euro/dolar paritesinin dolar lehine 1.2858 seviyesine geri çekilmesiyle artan satışlarla, 6 ay içindeki en kötü işlem fiyatı olan 1522.65 dolar/ons’u kaydetti. Bu seviyeden tepki alımlarını karşılayan altın toparlanmaya çalıştı. Dün gerçekleşen İtalya’nın tahvil ihalesinde 10 yıllık vadeli kağıtların yüzde 7’de kalmasıyla yatırımcıları hayal kırıklığına uğratması sonucu Avrupa hisse senedi piyasası yatay seyrederken; ABD’nin konut satışlarında 19 ayın en yüksek seviyesine ulaşılması ve işsizlik başvurularının 375,000 ile 2008’den beri kaydedilen en düşük seviyede olması, ABD’li yatırımcıları Avrupa’daki borç krizi karşısında güçlü hissederek Wall Street’in günü yeşilde tamamlamasını sağladı.

 
Altın ve parite gün içindeki kayıplarını telafi etmeye çalıştılar; parite 1.2960’da dengelenerek artıda kalmayı başarırken, altın 1545.60 dolar/ons son fiyatı ile yüzde günlük 0.6 daha eridi. Altın 2011 senesini yüzde 10 dolayında kazançla kapatacak gibi gözüküyor. Altın’da sene başında pozisyon alarak 1850 dolar/ons seviyesinden nakde dönen yatırımcılar yüzde 30 gibi ciddi kazanç elde ederek en şanslı piyasa oyuncuları arasında yerlerini aldılar. Senenin son işlem günü piyasaların sakin olması beklenirken Avrupa ve ABD kanadından veri akışı gerçekleşmeyecek.

Troy Kıymetli Maden

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın’da Ayılar’la Boğaların Kapışması( maç devam ediyor…)

Sarı maden’de yaşanılan spekülatif haberler, altının ayı piyasası içerisinde olduğunu ve daha fazla düşüş gerçekleşeceği tarzı söylemler ve buna karşın...

Kapat