Altında Dalgalı Seyir

İlk işlem günü, Yunanistan hükümetinin yardım paketini halkoylamasına sunması ile kırılma yaşayan euro, Salı günü de gevşemeye devam etti. Altın da Euro/dolar paritesinin baskısında kalırken satışlar ABD’de zilin çalmasına kadar sürdü. Ülkenin ISM imalat sektörü, yeni siparişler endeksi Nisan 2011’den bu yana görülen en yüksek seviyeyi kaydederken, dolar’dan hisse senedi ve altın’a dönen yatırımcılar ile altın günlük kaybını telafi ederek tekrar başlangıç seviyesine yükseldi. Gün sonunda parite 1.3698’de yüzde 1.15 dolar dengelenirken, ham petrol fiyatlarından Nymex yüzde 3.4 ve Brent yüzde 2 değer kaybına uğradı. Yatırımcılar bu kez heyecanla Cuma günü gerçekleşecek G-20 zirvesinin ve Çin’in Yunanistan konusundaki hamlesini bekliyor.
 

Bugün Almanya’dan işsizlik oranı, ABD’den MBA Mortgage başvuruları, ADP tarım dışı istihdam değişikliği, ham petrol stok raporları bekleniyor. Akşam, faiz oranı beyanatı, FED Açık Piyasa Komitesi tutanakları ve ardından Bernanke’nin konuşması piyasaların yakın takibinde olacak. Altın Borsası’nda satış ağırlıklı bir gün yaşanırken altın, günün en kötü işlem fiyatı olan 1684.50 dolar/ons’a kadar geri çekildi. Seans sonuna kadar toparlanan altın günü 1702 dolar/ons’tan yüzde 1.3 kayıpla bitirirken, toplamda 2,248 kg altın ve 1,581 kg gümüş el değiştirdi.

Troy Kıymetli Maden

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Geri Adım Atmak Mümkün Değilse, En Kısa Sürede Olsun

İspanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Elena Salgado, Yunanistan’ın AB mali yardım paketini referanduma götürecek olmasını eleştirdi.             İspanyol radyosu CadenaSer’e...

Kapat