Altın’da 155 Dolarlık Sarsıntı

Son işlem günü, ABD’nin beklentilerden yukarıda açıklanan TÜFE rakamları, yükselen enflasyon riskine karşı FED’i ekonomiye destek olmak için daha fazla hamle yapmaya itebileceği beklentisine neden oldu. Bu beklentiyle yükselen parite, haftayı 1.3044’ten kapatmasına rağmen; haftalık bazda % 2.57’ lik düşüşten kurtulamadı. Emtia piyasasına gelen satışlar, kıymetli maden fiyatlarının tamamında düşüşe neden oldu. Yatırımcıların güvenli limanı altın, haftalık bazda % 6.57 gerileyerek 1598.93 dolar/ons’dan haftayı kapatırken, gümüş % 7.63, platin % 6.27, son haftaların gözdesi paladyum % 9.02 oranında değer kaybetti. Temel metallerden Nikel, haftayı en az kayıpla kapatırken, ham petrol fiyatları % 5’ in üstünde düşüş yaşarken, küresel borsa endeksleri de bu düşüşlere eşlik etti. Altın’daki erozyon mücevher üreticilerini sevindirirken, pek çok yatırımcıyı üzdü.
 

Sene sonu için konuşulan 2000 dolar/ons hedefinden uzaklaşan altın’da, 1550.dolar/ons’un altı seviyeler konuşulsa da, kapanan pozisyonların tekrar açılacağı beklentimiz güçleniyor. Özellikle; artan küresel endişeler ve İran faktörü, altın’ ın daha fazla erimesine izin vermeyecektir. Altın, bu hafta 1600.dolar/ons’un üstünde yerini sağlamlaştırmaya çalışacaktır. Bugün Euro Bölgesi’nden cari hesap, ABD’den konut piyasası endeksi, AMB Draghi’nin konuşması piyasaların takibinde olacak.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dolar en güvenli liman oldu

Kuzey Kore lideri Kim Jong'in ölümünün bölgeye ilişkin endişeleri artırmasıyla güvenli varlık arayışı arttı; dolar yükseldi

Kapat