Altın’a İstihdam Şoku

Cuma günü 2 ayın zirvesi olan 1763.36 dolar/ons’a ulaştı. Piyasaların nabzının attığı ABD’nin tarım dışı istihdam verisi, Nisan 2011’den bu yana görülen en büyük artışı yaşarken, işsizlik oranı da Şubat 2009’dan bu yana ki en düşük seviyede açıklanması, risk iştahını yukarıya taşıdı. Artan risk iştahı ile öne çıkan kar realizasyonu isteği yatırımcıları altın ve grubu madenlerden çıkarak, hisse senedi ve temel metal alımlarına yöneltti.
 

Özellikle;10 yıllık hazine bonolarından da çıkışların arttığı Cuma günü altın, ABD tarafından gelen satışlarla birlikte ons’ da 40.dolar’lık düşüş yaşayarak, kazançların geri verilmesine neden oldu. İlerleyen saatlerde bu kez imalat dışındaki diğer endekslerde de yükseliş kaydedilmesi bir miktar toparlanmalar neden olsa da, kayıpların kapatılmasına yetmedi. Haftayı 1725.45 dolar/ons’tan kapatan altın, haftalık bazda % 0.78, gümüş % 0.72 değer kaybederken platin % 0.09, paladyum % 2.19 değer kazandı. Paritenin, doların lehine % 0.54 gerilediği geçen hafta, Nymex türü ham petrol fiyatı, stoklardaki artışa bağlı olarak % 1.88 gerilerken, Brent türü petrol fiyatı, jeopolitik risklerle birlikte % 2.72’lik artış gösterdi.

 
Bu hafta, Euro Bölgesinin sorunlu ülkesi Yunanistan’a yönelik gelişmeler ve yine küresel büyümeye yönelik veriler öne çıkacak. Özellikle; geçen Cuma günü altın’da yaşanan kırılma, yeni bir alım fırsatı olarak görülebilir. Altın’ da yeni destek seviyesini 1715, direnç seviyesini 1750.dolar/ons olarak görüyoruz.

Troy Kıymetli Maden

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım Tahvil-Bono Bülteni

Cuma günü spot kapanışta yüzde 9.28, valörlüde son işlemlerde yüzde 9.23, son işlemlerde ise yüzde 9.29 seviyesinde olan 4 Aralık...

Kapat