Altın Yeniden 1800 Dolar/Ons’a Doğru Uzanıyor

Altın Salı günkü seansı 1766 dolar/ons’tan açarak Asya’dan itibaren yükselişe geçti. Euro/dolar paritesinde aksine gevşeme yaşanırken günün en düşük seviyesi olan 1.4355 kaydedildi.
 

Dün piyasaların takibinde Sarkozy-Merkel buluşması vardı. Toplantının başlamasıyla birlikte yatırımcılar beklentileri satın almaya başladılar. Altın 1770-1780 dolar/ons bandında yükselirken ABD’den pozitif açıklanan sanayi ve imalat üretim verilerinin sonrasında hızla satış yiyerek 1760 dolar/ons’a geri çekildi. Bu seviyeden toparlanarak 1787 dolar/ons’a ulaşan altın’da kapanış yüzde 1 artışla 1785.18 dolar/ons’tan gerçekleşti. Liderlerin toplantısı sonrasında yapılan açıklamalar pariteyi 1.4473 seviyesine kadar taşıdı. İki lider, eurobondu saf dışı bırakarak, finansal işlemlerden yeni vergi alınmasına karar verdiler. Diğer Bölge ülkelerini de daha dengeli bütçeler kullanmaya ve kollektif hareket etmeye çağırdılar.
 

Parite günün en yüksek seviyesinde tutunamazken, seans sonunda yeniden 1.44’e kadar gevşedi. Bugün itibariyle hem Euro Bölgesi hem de ABD tarafından enflasyon verileri açıklanacak. Bu kritik veri hazırda bekleyen ayı ve boğa piyasa oyuncuları tarafından sert şekilde değerlendirilebilir. Altın yakından takip edilmeli; 1750 dolar/ons destek ve rekor seviye olan 1817 dolar/ons’ta direnci oluşturuyor.
  

Bugün Euro Bölgesi’nden cari hesap, TÜFE, ABD’den Mortgage başvuruları, ÜFE, ham petrol ve benzin stokları piyasaların takibinde olacak. Altın Borsası’nda Salı günü gerçekleşen hızlı alımlar sarı madeni 1784 dolar/ons seviyesine kadar tırmandırdı. Günün en yüksek seviyesi aynı zamanda son fiyat olurken toplamda 801 kg altın el değiştirdi. Gümüşte ise işlem olmadı.

Troy Kıymetli Maden

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 17 Ağustos Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ ABD'de geçtiğimiz yıl başlayan tahvil alım programları için ilk çağrıyı yapmış olan St. Louis Fed Başkanı James Bullard,...

Kapat