Altın Yeni Para Birimi mi Oluyor…?

Avrupa Takas Bankası ile JP Morgan’ın altını sanki bir para birimi gibi teminat olarak kabul etmesi akıllara ‘yeni para biri altın mı olacak’ sorusunu getiriyor.
 

Küresel ekonomilerdeki endişelerle körüklenen altın bu haliyle artık bir yatırım aracı olmaktan da çıktı. Eskiden sadece savaş dönemlerinin yatırım aracı olan altın son yıllarda işler kötü de gitse iyi de gitse sürekli yükseliyor. Aslında altında kazan-kazan durumu var desek yanlış olmaz. Altının artık sanki bir para birimi gibi teminat aracı olarak da kullanılmaya başlanması gelinen nokta için de önemli. Yasal olarak ilan edilmese de bu durumu uzmanlar, “artık altının para gibi” olduğunun göstergesi olarak kabul ediliyor.

 

Bu düşünceyi, AB parlamentosu ve JP Morgan da aldığı kararlarla destekliyor. AB Parlamentosu ekonomi ve para kurulu (ECON) yüksek likiditesi ve güven aracı olarak artık altın teminatını kabul ediyor. Avrupa takas bankası (ICE)  ise 2010’dan bu yana altını teminat olarak kabul ediyor. Bankacılık sektöründe JP Morgan 2011’de altını teminat olarak kabul eden ilk banka oldu. CME ve ClearNet gibi borsalar türev işlemleri için altını teminat olarak kabul ediyor ve bu eğilim artıyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
FOREX: Dollar and Yen Rise, Euro Falls Amid Renewed Greece Debt Fears

The Euro led the major currencies lower against the US Dollar and Yen after Greece debt fears reemerged over the...

Kapat