Altın Yatırımcısı Piyasada Alıcı

Avrupa borç krizinin yarattığı yüksek fiyat spekülasyonundan dolayı bir çok altın yatırımcısı altın piyasasında üç haftadır alıcı bir seyir izliyor.

Bu hafta altın 1.760 doların üzerine çıktı. Altının ulaştığı bu seviye 6 haftadır ulaştığı en yüksek seviye oldu. Fed başkanı Ben S. Bernanke işsizlik oranını düşürmek için ekonomiye destek programı uygulayabileceğinin sinyalini verdi ve Avrupa Merkez Bankası dün beklenmedik şekilde faiz oranlarını geri çekti.

GoldCore Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Mark O’Byrne: “ Piyasa mükemmel durumda. Şuan piyasalarda benzeri görülmemiş bir risk var. Bu durum kesinlikle altın piyasasını yukarılara çekiyor.” açıklamasını yaptı.

Kendi sitesi Gartman Letter’da yorumlarını paylaşan ekonomist Dennis Gartman: “ Hisse senedi piyasasındaki zayıflık altın piyasasının tekrardan yükselmesine sebep olabilir. Serbest fonların ellerinde sürekli olarak bir miktar hisse senedi ve altın bulundurduklarını biliyoruz. Hisse senetleri bocalayacaktır buna karşın altın fiyatları yükselebilir.” yorumunda bulundu.

Fairfax IS analisti John Meyer: “ Altında yükseliş beklense de, emtia piyasasının gerileyeceğini düşünüyorum çünkü yatırımcılar Avrupa konusunda ve ABD’nin büyüme oranı konusunda endişeli. Uzun vadede piyasaların görünümü iyi olsa da, şuandaki büyüme oranlarının nasıl geleceği konusunda anahtar yükselen piyasalarda.” raporunu yazdı.

 

Ekonomi Haber Yorum

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Cüneyt Başaran: 2011′de Enflasyon Düşer Demiştik Olmadı, Seneye Söz!

Dün Avrupa Merkez Bankası yeni başkanı Mario Draghi ilk aylık toplantısını yaptı. Bir çok uzmanı şaşırtan Draghi, beklenmedik bir şekilde...

Kapat