Altın ve Petrol Haftayı Nasıl Kapatacak?

Altın ciddi satışlarına bu sabah da devam etti. Altın dün 1500 de  tutunamaması satışların devam etmesine neden oldu. Özellikle dolar da  tekrar bir değer kazanımı görülürken Altın ve emtialarda ciddi  düşüşler görülmesi gerçekleşti. Altın 1500 un kırılmasıyla 1480  desteğine geri çekilirken burada tutunması sağlanmaya çalışıyor. 1480  den gelen tepki 1500 e doğru bir yükseliş gösterebilirken bu şartlarda yani doların değerlenme halinde fazla bir çıkış  gösteremeyebilir. Altın yukarı küçük hareketler sadece tepki  niteliğinde  olabilirken henüz daha düşüş trendinin sonlanmadığını da  söyleyebiliriz.  Destek Noktaları 1480 1470 1465   Direnç Noktaları 1500 1510 1520 (T.A.S. Forex)

Eco Yatırım
 

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Trichet’in  yaptığı açıklamalar sonrasında Haziran ayı için faiz artırım  beklentilerinin piyasada zayıflaması altında satış baskını  güçlendirdi. Günün genelinde 1462,50-1522,23 ons/dolar seviyeleri  arasında hareket yaşanan piyasada altın dolar karşısında yaklaşık  %2,74 oranında değer kaybetti. Bugün, Almanya sanayi üretimi  rakamlarının yanı sıra ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı  verisi piyasada yakından takip edilecektir.

 
Teknik olarak kısa vadede sat, orta vadede  ise bekle sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise günlük bazda  yükseldiğini gözlemliyoruz. Piyasaya katılımın güçlü olmasına rağmen  sinyallerin farklı olmasına bağlı olarak temkinli hareketin korunması beklenmelidir.

 
Kısa vadede sinyaller sat, işlem hacmi ise  güçlü konumdadır. 1486,10 ons/dolar direnç seviyesinin altında kalması  durumunda kısa vadeli kar satışlarının etkili olması beklenmelidir.

 
Gün içinde 1466,90 ve 1462,20 ons/dolar seviyeleri  destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 1486,10 ve  1512,30 ons/dolar direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.
 

– PETROL –
 

Ortadoğu’daki sakinleşme sürecine  Trichet’nin açıklamaları eklenince petrolde tam anlamıyla çöküş  yaşandı. Buna bağlı olarak günün genelinde 98,3$-109,25$ seviyeleri  arasında hareket yaşanan piyasada petrol dolar karşısında yaklaşık  %8,48 oranında değer kaybetti. Bugün, Almanya sanayi üretimi  rakamlarının yanı sıra ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı  verisi piyasada yakından takip edilecektir.

 
Teknik olarak, kısa ve orta vadede sat  sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise günlük bazda düşük  kaldığını gözlemliyoruz. Sinyallerin sat konumunda olmasına rağmen  piyasaya katılımın zayıf olması nedeniyle temkinli hareket edilmesi  beklenmelidir. Kısa vadede sinyaller sat, işlem hacmi ise  zayıf konumdadır. Makro görünüme bağlı olarak düzeltmenin sürmesi  beklenmelidir.
 

Gün içinde 98,16$ ve 95$ seviyeleri destek noktası  olarak belirirken olası yükselişlerde 101,04$ ve 103,91$ direnç  seviyeleri yakından takip edilmelidir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Trichet, Emtialardaki Satış İyi Haber

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, emtia fiyatlarında yaşanmakta olan sert düşüşün ekonomik toparlanma ve fiyat istikrarır için iyi haber...

Kapat