Altın ve Euro 3 ayın zirvesinde

Avrupa Merkez Bankası’nın bölge bankalarına fon sağlamasının öncesinde yatırımcının zayıflayan dolar yerine altına yönelmesi ile altın üç ayın zirvesine yükseldi. Gümüş de beş ayın yükseğine ulaştı.

Spot altının onsu yüzde 0.4 kadar artışla 14 kasım tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,790.57 dolara ulaşırken Singapur’da ise yerel saatle 14.17′de 1,787.25 dolardan alıcı buldu. Külçe altının onsu şubat ayında yüzde 2.9 değer kazanırken bu yıl ise yüzde 14 artıda seyrediyor.

Avrupa Merkez Bankası, 29 Şubat Çarşamba günü ikinci kez Avrupalı  bankalara ucuz para dağıtmaya hazırlanıyor. Merkez bankası, Euro  Bölgesi’ndeki bankalar için ikinci uzun vadeli refinansman operasyonunu  gerçekleştirecek ve düşük faizden 3 yıllık sınırsız kredi dağıtacak. İlk  likidite operasyonu 21 Aralık’ta yapılmış ve bankalar 489 milyar  euroluk kredi kullanmıştı. Program, Avrupalı bankalardaki güveni  desteklemeyi hedefliyor.

Bloomberg’in veri tabanına göre ETF’deki altın varlıkları dün 2,394.18 metrik tona geriledi. Varlıklar bu yıl yüzde 1.6 genişlerken 27 şubat tarihinde 2,398.161 metrik ton geriledi.  Spot altının 14 günlük RSI’ı bugün 69.39 seviyesine yükselmesi altının gerilemeye başlayabileceğini işareti olabilir. New York Comex’teki nisan teslimli altının onsu pek fazla değişim göstermeyerek 1,787.80 dolardan alıcı buldu.

Euro 3 ayın zirvesinde

Avrupa Merkez Bankası’nın bugün ikinci kez bankalara sunacağı 3 ay vadeli sınırsız kredilerin, Euro Bölgesi’ndeki varlıkların talebini destekleyeceğine yönelik spekülasyon üzerine euro, son 3 ayın en yüksek seviyesine çıktı.


AMB’nin hamlesinin yüksek getirili varlık talebini destekleyeceği düşüncesiyle yen, 16 önemli para biriminin 12′si karşısında zayıfladı. Dolar da, Fed Başkanı Ben Bernanke’nin 25 Ocak’ta tahvil alımları seçeneğini hâlen daha masada tuttuklarını söylemesinin ardından bugün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne yapacağı sunumun öncesinde değer kaybetti. Avustralya doları, ülkede tüketici harcamalarının arttığına işaret eden verilerin sonrasında 3 haftanın en yükseğine çıktı.

Eğer ECB’nin LTRO hamlesinde iyi bir rakam alınırsa, euronun yükseleceğini belirten Nomura Holdings Inc.’in döviz satışları yönetici direktörü Kurt Magnus, operasyonun riskli varlıkları ve risk iştahını destekleyeceğini söyledi.

Euro, dolar karşısında yüzde 0.2 artışla 1.3483 seviyesine çıktı. Avrupa’nın ortak para birimi euro, 24 Şubat’ta dolar karşısında 1.3487 seviyesinden 2 Aralık’tan bu yana en yükseğine işaret etmişti. Euro/Yen paritesi 108.33′ten işlem gördü. Dolar ise yen karşısında 80.46′dan 80.34′e geriledi.
MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 1.1 yükselerek, 5 Ekim’deki en düşüğünden yüzde 20 artış kaydederek, resmi olarak boğa piyasasına giriş yaptı.

Frankfurt’taki AMB bugün ikinci kez uzun vadeli kredi operasyonu düzenliyor.   (Bloomber HT)

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Herkes Gider Mersine Piyasalar Gider Tersine…

İkinci Uzun Vadeli Refinansman Operasyonuna (LTRO) dair kararlar bugün alınıyor. Karar saat 12.15’te açıklanıyor. Avrupa bankalarının ne kadar borç alacakları konusunda...

Kapat