Altın Tarihinin En Yünsek Seviyesinde

Uluslararası piyasalarda yaşanan tedirginlik, altın fiyatlarında yeni bir rekora daha neden oldu. Özellikle ABD’de borç tavanının artırılmasına yönelik görüşmelerde ilerleme sağlanamaması dün altının ons fiyatı 1.623 dolar ile tarihi en yüksek seviyeye tırmandı.
 
Altındaki bu yükselişle içerde de Cumhuriyet Altını tarihinde ilk kez 600 lirayı aştı. Böylece 1 çeyrek altında 150 liradan alıcı buldu Uluslararası piyasalarda ‘güvenli liman’ olarak altına yatırım yapıldığına dikkat çeken Troy Kıymetli Madenler Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Taşdelen, dünkü rekoru şöyle değerlendirdi: “ABD’de borç tavanı sorunu ile uğraşıyor. Avrupa tarafında büyük sorun var ve devam ediyor. Altında uzun vadeli beklentiler yeni rekorlara gebe. Yıl sonuna kadar içerde altındaki yükseliş devam edecek görünüyor.”
 

Son 3.5 yıldır küresel piyasalarda yaşanan krizle birlikte yükselen altının ons fiyatı, Eylül 2009’da 1000 dolar sınırını aştıktan sonra hızla artmaya başladı. 2010 yılının Temmuz ayında altının ons fiyatı 1.150 doların üzerine çıktı. Bu dönemde Cumhuriyet Altının fiyatı da 400 lira düzeyine yükseldi. 2011 yılı başında altının ons fiyatı 1.300 doları aştı ve Cumhuriyet Altını da 450 liranın üzerine tırmandı.
 

‘Cumhuriyet’te tarihi zirveAvrupa’da borç sorununa yönelik endişelerle Altının ons fiyatı dün 1.600 doları da aşarak 1.623 dolara yükseliş gerçekleştirerek tarihi zirveye oturdu. Bu yükseliş içerde Cumhuriyet altının tarihi seviye olan 600 liranın üzerine taşıdı. Bir çeyrek altının fiyatı da 150 liradan alıcı buldu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
26 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Finans dünyasının önde gelen isimlerinden John Hopkins Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Steve Hanke, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada, "Yunanistan...

Kapat