Altın Tarihini Yeniden Yazarken Yatırımcılarını Sevindiriyor

Salı günü altın yükselişe kaldığı yerden devam ederken, Euro/dolar paritesi ise Avrupa piyasalarının açılmasından itibaren geri çekildi ve önde gelen para birimleri karşısında değer kaybetmeyi sürdürdü.

 
Salı günü itibariyle ABD’nin borçlanma tavanının yükseltilmesine dair plan Başkan Obama tarafından imzalansa da bu kez küresel ekonomideki yavaşlama yatırımcıların yeni endişesi olarak kendini gösterdi. Seans sonuna doğru işlemleri hızlandıran Boğa piyasasıyla spot altın’ın fiyatı 40 dolar/ons’luk oynama ile 1662.88 dolar/ons’a ulaştı. Böylece altın, yüzde 2.5 oranındaki artışla 5 Kasım’dan bu yana en iyi günlük performansını gerçekleştirdi.
  

Salı günü, dünyanın en büyük altın’a dayalı fonu olan SPDR Gold Trust rezervlerinin yüzde 1.4 yükseliş ile 1281.76 tona ulaştı. Altın’daki hızlı yükseliş gümüşü de peşinden sürükleyerek yüzde 3.8 artışla 40.98 dolar/ons’a taşıdı. Altın’da halen ciddi bir düzeltme hareketi gerçekleşmezken, 1700 dolar/ons telaffuz edilmeye başlandı bile. Sabah seansında 1673.18 dolar/ons’a ulaşarak yeniden rekor kırdı.
 

Bugün itibariyle beklenen ekonomik veriler; Almanya ve Euro Bölgesi’nden PMI hizmetler, ABD’den MBA başvuruları, tarım dışı istihdam değişikliği, ISM endeksi, fabrika siparişleri şeklinde. İstanbul Altın Borsası’nda Salı günü, 479 kg altın ve 16 kg gümüş işlemi gerçekleşti. Fiyatlar yukarı yönde hareket ederken, yatırımcılar pek aktif olamayarak işlem hacminin sığ kalmasına sebep oldu. Mücevher üreticilerinin neredeyse havlu atacak duruma geldiği piyasalarda yatırımcıların ise keyfi yerinde. Borsa’da en yüksek 1637dolar/ons kaydedilirken kapanış aynı seviyeden gerçekleşti.

  
Troy Kıymetli Maden

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altında Tepki Satışlarında Hedef 1550 mi?

LiderForex’in uzman hesap yöneticileri ve analistleri Altın fiyatlarındaki yükselişlerin devam edeceğini ve rekor seviyelere kadar çıkacağını 28 Ocak tarihinden itibaren...

Kapat