Altın Satış Baskısına Direnemiyor

Salı günü altın 1649.60 dolar/ons’tan giriş yaparak Asya’da yükselmeye çalışsa da, paritenin dolar lehine işlem görmesinin etkisiyle Avrupa piyasalarında, geri çekildi. Son günlerde riskli varlıkları takip eden altın, ABD’den açıklanan pek çok önder firmanın hayal kırıklığı yaratan kar oranları, yatırımcıların rezerv para dolar’a dönüş yapmalarına neden oldu. Altın 1638 dolar/ons ile günün en düşük fiyatına kadar geri çekildi. Avrupa’nın 4. büyük ekonomisi olan İspanya’nın mali sağlığı konusundaki endişeler risk iştahını kapatırken, Bölge’nin en istikrarlı ülkesi Almanya ve ABD’nin hazine ve devlet bonolarına olan ilgiyi artırıyor. Altın, geri çekildiği seviyeden parite ile birlikte toparlanmaya çalışırken, ABD’nin Enerji Departmanı’ndan açıklanan ham petrol raporunda 4 haftadır devam eden artış, emtianın fiyatında yüzde 1.4 oranında kayba neden oldu ve altın’ı da aşağı çekti. Gün sonunda 1642 dolar/ons seviyesinden dengelenen altın yüzde 0.4 kaybetti.

 
Bugün Euro Bölgesi ve ABD’den tüketici güveni rakamları açıklanacak. Altın Borsası’ndaki satış ağırlıklı işlemler devam etti. Sarı maden 1651.90 dolar/ons’tan 1641 dolar/ons’a geri çekilerek günü bu seviyeden bitirdi. Tüm gün boyunca toplamda 342 kg alın ve 743 kg gümüş işlemi gerçekleşti.

Troy Kıymetli Maden

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
BİM Hisse Başına 1.30TL Nakit Temettü Ödeme Kararını Genel Kurula Sunacak

BİM hisse başına 1.30TL nakit temettü ödeme kararını genel kurula sunacak. Şirketin hisse başına 1.30TL ( 197 milyon TL toplam)...

Kapat