Altın Perşembe Günü Dar Bantta Fiyatlandı

Hafta sonuna yaklaşırken altın daha sakin bir seyir izlerken, Euro/dolar paritesi ise aksine dalgalı bant içinde hareket etti. Avrupa piyasalarında, bölge parası lehine hareket eden parite günün en yükseği olan 1.3120’ye tırmanırken, dostu altın’a ise aynı oranda ivme kazandıramadı. Altın ancak 1617 dolar/ons’a kadar yükseldikten sonra satış görürken, euro/dolar paritesi de gün ortasından itibaren geri çekildi. ABD’den açıklanan işsizlik maaşı başvurularında 2008 yılı Nisan ayından bu yana görülen düşük seviyenin kaydedilmesi ve Michigan Üniversitesi cari şartlar ve beklenti endekslerinin Hazirandan bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkması, altın’daki baskıyı artırarak günün en düşük seviyesi olan 1597 dolar/ons seviyesine kadar geri çekti. Sarı maden seansı, 1606.33 dolar/ons’tan önceki güne göre yüzde 0.55 oranında aşağı düzeltme ile bitirdi. Ham petrol, dördüncü gününde de yükselişini sürdürdü. İran ve Irak kaynaklı olabilecek arz kesintisi sebebiyle işlem hacmi zayıf olsa da Nymex 99.37 dolar/varil’e ulaştı. Son işlem günü itibariyle hem parite hem de altın yukarı yönde istekli grafik çizebilir.
  

Bugün yalnız ABD’den çekirdek dayanıklı malların siparişleri, kişisel gelir, yeni ev satışları verisi bekleniyor. Altın Borsası’nda ayı piyasasının hakim olduğu bir gün yaşandı. Sabah seansında 1617.50 dolar/ons’u kaydeden maden sonrasında tutunamayarak 1604 dolar/ons’a kadar geri çekildi ve bu seviyeden günü bitirdi. Toplamda 823 kg altın ve 1,827 kg gümüş el değiştirdi.

Troy Kıymetli Maden

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TCMB, 1.350 Milyar Dolar Döviz Satım İhalesi Açtı

Merkez Bankası, maksimum 1 milyar 350 milyon dolar tutarında döviz  satım ihalesi açtı.        Merkez Bankası’nın ihalesinde bankalar ihale...

Kapat