Altın İlk İşlem Günü Teknik Satışlara Maruz Kaldı

İlk işlem günü altın ve euro, Pazar günü Yunan parlamentosundan geçen kemer sıkma önlemlerinin yarattığı sevindirici havayla Asya’da alımları karşıladılar. Altın 1733.40 dolar/ons ile günün en yüksek seviyesini kaydetmesinin ardından Avrupa’da zilin çalmasıyla teknik satışlara maruz kaldı. Yunanistan iflastan kurtulmaya çabalarken, hükümetin bu çabası ülkedeki vatandaşların bir kısmı tarafından kötü karşılanarak şiddet olaylarına sebep oldu. Piyasaların yükselen moralini gölgeleyen gelişmeler karşısında altın satışlarla kapanışta 1722.70 dolar/ons’a, euro 1.3189 seviyesine kadar geri çekildi. Bugün sabah itibariyle Moody’s, zayıf durumdaki Avrupa ekonomisinin çeşitli reform programlarının uygulanmasını zorlaştırabileceğini belirterek altı Avrupa ülkesinin notunu düşürürken İngiltere ve Fransa’nın da en yüksek seviye olan Aaa kredi notunu kaybedebileceğini belirtti. Uluslar arası hisse senedi piyasalarında satışla karşılanan bu haberle altın bir miktar daha geri çekildi.
 

Bugün Euro Bölgesi’nden Alman ZEW ekonomik endeksi, endüstriyel üretim, ABD’den küçük işletmeler iyimserlik endeksi, perakende satışları ithalat fiyat endeksi, işletme stokları ve Hazineden Geithner’in konuşması piyasaların takibinde olacak. Altın Borsası’nda ilk gün dalgalı seyir izleyen altın’da işlem hacmi oldukça daralırken, son işlem fiyatı Cuma kapanışının 4 dolar üzerinde 1721 dolar/ons olarak kaydedildi. Gümüş ise altın’a karşın oldukça güzel bir performans sergilerken gün sonunda 4019 kg gümüş ve 184 altın el değiştirdi.

 
Troy Kıymetli Maden

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD’da Ne Yapmalıyız ?

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da yatırımcı güveninin beklentinin üzerinde gelmesi ve İtalya ve İspanya'nın tahvil ihalelerinde borçlanma maliyetlerinin düşmesiyle, Moody's'in...

Kapat