Altın Haftayı Ucuz Atlattı

Haftanın son işlem gününde son bir hamle ile 1515.dolar/ons’a kadar yükselen altın, Avrupa’ nın beklentilerin üstünde gelen 1.çeyrek GSYH verisi ve sonrasında ABD’den beklentiler doğrultusunda gelen Nisan ayı TÜFE oranı ile Michigan Üniversitesi güven endeksi rakamlarıyla tekrar satışa döndü. Dolar’ın lehine gevşeyen parite, altın, gümüş ve gurubu emtilarda, kar satışlarına neden oldu. Yatırımcı, ABD’nin uzun vadeli hazine bonalarına ve dolara yönelirken, emtialardan ve vadeli borsa endekslerinden çıkmaya başladı. Piyasalarda oluşan satış baskısı kapanışa kadar sürdü. Dolar, pariteyi 1.4116’ya çekerek euro karşısında haftalık bazda yüzde 1.45 oranında değer kazanırken altın, 1494.10 dolar/ons kapanışla yüzde 0.10, gümüş 35.40 dolar/ons’la yüzde 0.70 oranında değer kaybetti.

Platin’in yüzde 1.18, paladyum’un yüzde 4.48 oranında değer kaybettiği geçen hafta ham petrol fiyatları, stoklardaki artışa rağmen yükseldi. Avrupa ve ABD tarafındaki vadeli borsa endeksleri, haftayı ekside kapatırken Asya tarafında yükselişler gözlendi. Geçen hafta altın ve gümüş fiyatları, kısa vadede kar amacı güden yatırımcıların işlemleriyle dalgalandı. Yükselişleri,kar satışları ile realize eden yatırımcılar, düşen fiyatlarla oluşan yeni alım fırsatlarını da değerlendirdi. 1480-1525.dolar/ons aralığını yeterli gören yatırımcı bu hafta, dolar’ın yönüne gore pozisyon alacaktır. Altın’ da, 50.dolar/ons’u bulan dalgalanma bu hafta biraz daha genişleyecektir. İlk gün itibariyle Euro Bölgesi’nden TÜFE, dış ticaret dengesi, ABD’den Empire imalat endeksi, sermaye hareketleri, konut piyasası endeksi bekleniyor. Bunun yanında Bernanke’nin ekonomi hakkındaki konuşması ve AB maliye bakanları zirvesi toplanacak.

Troy

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kurumlar Vergisi Şampiyonu: Garanti

Garanti Bankası, 970 milyon 258 bin liralık vergi ile Türkiye’nin kurumlar vergisi rekortmeni oldu. İkinci sırayı ise bu yıl ödeyeceği...

Kapat