Altın Haftaya Hızlı Başladı

Haftaya 1684 dolar/ons seviyesinden giriş yapan altın ilk hamlesini Asya’da gerçekleştirerek 1705 dolar/ons seviyesine, Avrupa piyasaları açılır açılmaz da paritenin yardımıyla 1715 dolar/ons’a yükseldi. Euro/dolar paritesi günün en yükseği olan 1.34 seviyesini kaydederken, altın ABD’de zilin çalmasıyla 1720.72 dolar/ons’u gördü. Yatırımcılar Pazartesi günü, Euro Bölgesi’ndeki problemlerin çözümüne dair yeni tekliflerin iyimser beklentileri içinde altın’a yöneldiler. Bu seviyede tutunamayarak seans sonuna doğru gevşeyen maden yüzde 1.77 yükselişle üç hafta içindeki en iyi kazancını kaydetti. Ham petrol fiyatlarının da altın’a eşlik ettiği günde Nymex yüzde 1.97, Brent yüzde 1.83 değerlenirken, dolar gün sonuna doğru baskın gelerek pariteyi 1.3320 seviyesine çekti.

  

Bu sabaha piyasalar; Fitch’in ABD’nin not görünümünü negatife çevirmesi ile başladılar. Gün içinde bu haber altın lehine fiyatlanabilir. 1730 dolar/ons’un aşılması, 1750 dolar/ons seviyesine daha hızlı varılmasını sağlayabilir. Bugün Euro Bölgesi’nden işletme ve tüketici anketi, ABD’den S&P/CS, tüketici şartları ve ev fiyat listesi bekleniyor.

TroyKıymetli Maden

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İtalya’da Yeni Rekor

İtalya, bugün düzenlediği 3 tahvil ihalesi ile hedeflediği 5-8 milyar euro aralığında borçlanmayı gerçekleştirdi. Ancak bu borçlanma, rekor faiz oranları...

Kapat