Altın, Hafta Ortasında Ağırlıklı Olarak 1670/Dolar/Ons Üzerinde Seyretti

Altın hafta ortasında, 1660 dolar/ons ilk işlem fiyatının ardından Asya’da 1651 dolar/ons’a kadar gevşeyerek piyasalara merhaba dedi. Sonrasında, tepki alımları ile yükselişine kaldığı yerden devam ederken, Avrupa piyasalarında euro/dolar paritesinin ivme kazanmasıyla, 1760 dolar/ons üzerine tırmandı.
  

Piyasalarda ABD’nin borç tavanı konusu geri planda kalsa da, limit artırımının borç probleminin kesin çözümü olmaması ve ülkeden açıklanan ekonomik verilerin tatmin edici olmaması endişelerin sürmesinde etkili. Kredi derecelendirme kuruluşları avını bekleyen avcı misali, ABD’yi yakından gözlemlerken, Çinli Dagong Global Credit dünyanın bir numaralı ekonomisinin notunu düşürdü; Moody’s ve Fitch ise risk uyarısında bulundular. Sarı maden, piyasalardaki güvensizlik ile gün boyu ağırlıklı olarak 1670 dolar/ons üzerinde işlem görürken, parite doların aleyhinde 1.4350’ye doğru uzandı. Altın günü 1661.78 dolar/ons ile artıda bitirirken, gümüş 41.69 dolar/ons ile yüzde 2.23 değerlendi. Dün ABD’den açıklanan ham petrol stok raporunda artış kaydedilmesi ile fiyatlar baskı altında kalarak ortalama yüzde 2 oranında geri çekildi. Altın’da rekor olağan hale gelirken, bugün Euro Bölgesi’nden açıklanacak faiz oranı ve AMB açıklamaları ile kendine yön bulacak.
 

Bugün Almanya’dan fabrika siparişleri, ABD’den istihdam talepleri, devam eden işsizlik başvuruları zincir mağaza satış rakamları bekleniyor. İstanbul Altın Borsası’nda hafta ortasında yalnız altında 603 kg işlem gerçekleşti. Altın gün içinde en yüksek 1671.50 dolar/ons’a kadar yükselerek rekorunu tazeledi. Kapanışta 1669 dolar/ons dengelenen sarı maden yatırımcısına günlük bazda yüzde 1.95 oranında kazandırdı.

Troy Kıymetli Maden

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Merrill Lynch, Vob’a Katıldı

Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası’nın üye sayısı bir yeni üyenin katılımıyla 99′a yükseldi.   VOB’dan konu ile ilgili yapılan açıklamaya...

Kapat