Altın Fiyatlarındaki Yükseliş Yatırım Talebini Artırıyor

İstanbul Altın Borsası (İAB)   Başkan Vekili Osman Saraç, altın fiyatlarındaki yükseliş trendinin bu yıl ve 2012 yılında sürmesinin beklendiğini belirterek, ”Bu durum kuyumculuk sektöründen   gelen altın talebini olumsuz etkileyebilir, ancak yatırımcıların altın talebinin   güçlü kalmaya devam etmesi beklenmektedir” dedi.

 
Saraç, altın fiyatlarının son   günlerde ardı ardına rekor seviyelere ulaşmasının, yurt içinde mücevher talebini   olumsuz etkilerken, yatırım talebinin artmasına yol açtığının altını çizerek,   ”Son yıllarda altın fiyatları sürekli bir yükseliş trendi içerisindeyken, bu durum altın talebinin en büyük kısmını oluşturan mücevher imalatının her geçen   yıl daha da azalmasına, dolayısıyla altın ithalatının ve takı ihracatının   düşmesine yol açıyor” diye konuştu.

 
İAB üyesi aracı kuruluşlarca gerçekleştirilen altın ithalatının, 2008   yılında 165,94 tondan 2009 yılında 37,59 tona, 2010 yılında 42,49 tona   gerilediğine değinen Saraç, şu bilgileri verdi:
  

”2011 yılının ilk 7 ayında 33,78 tonluk altın ithalatı gerçekleşirken, bu yıl ithalatın 50 ton civarında olması bekleniyor. Değerli maden ve mücevherat   ihracatı ise İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) verilerine   göre 2008 yılında 1,5 milyar dolardan 2009 yılında 978 milyon dolara geriledikten   sonra, 2010 yılında biraz toparlanarak 1,2 milyar dolara yükseldi.”
 

”SON YILLARDA YATIRIM AMAÇLI ALTIN TALEBİNDE ARTIŞ SÖZ KONUSU’-
 

Saraç, dünya genelinde kuyumculuk sektörü altın talebindeki azalmanın,   yatırım amaçlı altın talebindeki artış ile fazlasıyla karşılandığını ve bunun da   altın fiyatlarının sürekli yükselmesini sağladığını dile getirerek, şöyle devam   etti:
 

”Ülkemizde de dünyadaki eğilime paralel olarak son yıllarda yatırım   amaçlı altın talebinde artış söz konusudur. Halen İstanbul Altın Borsası   tarafından saklaması yapılan 16 adet altın fonunda toplam 13.341 kilogram altın   bulunmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre,   bankalarda tutulan kıymetli maden depo hesaplarının toplam tutarı Haziran ayında, geçen yılın Haziran ayı sonuna göre  3,5 katı artışla 4 milyar 882 milyon liraya   ulaştı. Yapılan hesaplamaya göre, bankaların altın depo hesabı büyüklüğü Haziran   ayı sonu itibariyle 60 ton civarına yükseldi.”
 

Türkiye’de düğün mevsiminin yaşandığı yaz aylarında İAB altın işlemleri   hacminde ve altın ithalatında artış gözlendiğine işaret eden Saraç, şu   değerlendirmelerde bulundu:
 

”Ülkemizde altın takı geleneksel olarak düğünlerin vazgeçilmez bir   parçası ve son aylarda altın takı tüketiminin artması, altın ithalatını da   artırdı. Bunun yanı sıra finansal piyasalardaki karmaşa ortamında güvenli bir   liman olan altının sürekli bir yükseliş trendinde olması, yatırımcılardan metale   gelen talebin yükselmesine yol açıyor. Özellikle son günlerde euro bölgesi borç   krizinin yayılması endişesi ve ABD’nin kredi notunun düşürülmesinden sonra altın   fiyatının peş peşe rekor seviyelere ulaşmasının ardında yatan başlıca sebep   yatırımcıların hisse senedi gibi riskli varlıklardan çıkarak güvenli bir liman   olarak altına yönelmesidir. İstanbul Altın Borsası’nda da son günlerde altın   işlemleri hacmi günde ortalama 2 tona yükselerek bu yılki ortalamasının 3 katına çıktı.”
 

-”ALTIN FİYATLARINDAKİ YÜKSELİŞ TRENDİNİN SÜRMESİ BEKLENİYOR”-

 
İAB Başkan Vekili Osman Saraç, altın fiyatlarındaki yükseliş trendinin bu   yıl ve 2012′de sürmesinin beklendiğini vurgulayarak, ”Bu durum, kuyumculuk   sektöründen gelen altın talebini olumsuz etkileyebilir, ancak yatırımcıların   altın talebinin güçlü kalmaya devam etmesi beklenmektedir” dedi.
 

Finansal piyasalarda son günlerde iyice şiddetlenen krizin kısa vadede   yatışmasının beklenmediğini dile getiren Saraç, ABD Merkez Bankası’nın önümüzdeki   2 yıllık süre içerisinde faiz oranlarını sıfıra yakın bir düzeyde düşük   tutacağını açıkladığını, Avrupa Bölgesi’nde kamu borcu krizinin yayılacağına dair   endişenin sürdüğünü anlattı.
 

Saraç, bu ortamın yatırımcıların altın gibi güvenli liman sayılan   varlıklara yönelmesine neden olduğunu, diğer taraftan da merkez bankalarının son   yıllarda altın talebinde artış gözlendiğini, bunun da fiyatlara destek verdiğini   söyledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Alpari Türkiye: Dolarda 1.7750 Seviyesi Kırılırsa Alımlar Hızlanır?

EURUSD   Piyasalar yeni haftaya oldukça iyi başladı. Dün Avrupa piyasaları %1, ABD piyasaları da %2′lere varan yükselişler gerçekleştirdi. Bu...

Kapat