Altin ETF Futuresda Pozisyon Aliyor

Finansal panik altına hucumu yeniden başlatabilir. Altın fonlarında 2.351 ton altın birikti. Yil içinde 1.932 dolar/onsla tarihi zirve yapan kıymetli metal bu sene %19.5 değer kazanırken, Cuma öğle saatlerinde Avrupa’da  1.681 dolardan işlem görüyor. Kasım ayında altın fonları 176 ton daha alım yaparak toplam 127 milyar dolarlık stok biriktirdiler.

 
Sadece altın veya altının da içinde bulunduğu emtia sepetlerine yatırım yapan fonlar fiyatların gevşemesinden yararlanarak alımları hızlandırıyor.  Fonların takas merkezlerinde sakladıkları altın tarihi zirvesini yaparken, istiflenen külçe miktarı madenlerin dokuz aylık üretimine eşit. Merkez bankaları altında ikinci büyük alıcı.  Başta Asya, dünya merkez bankaları bu sene 450 ton altın satın aldılar.  Ayrıca, ETF adı verilen borsalara kote fonlar da futureslarda altına pozisyon alıyor.  Altın bu sene en çok kazandıran kıymet olmaya aday. Sene başından bu yana MSCI Dünya Hisse Endeksi %16 düştü,  ABD devlet tahvilleri %9.7 kazandırırken, diğer emtialardan oluşan bir sepet sadece %1 prim yaptı. En son olarak da Asya’da Hindistan, Endonezya ve Malezya gibi ülkelerde yoğun ziynet altın talebi var.

 
Güçlü talebe rağmen altının 1930 dolarlık zirveden 1.700 doların da altına gerilemesi doların gücüne ve kredi darlığına bağlanıyor. Tarihsel olarak altın ve dolar ters yönde hareket ediyor. Altın piyasasında marjinal fiyatı belirleyen “traderlar” genelde pozisyon alırken bir banka ya da aracı kurumdan kredi kullanıyor.  Bu krediler pahalılaşınca  bir çok trader yıl sonunda önce pozisyon kapatmak zorunda kaldı.  Altın 2011’de sene ortası zirvesini yakalayamayabilir, ama 2012 yılında 2.000 dolar/ons düzeyini aşacağına dair araştırma raporları artıyor.

Atilla Yeşilada

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Şimşek: Reyting kuruluşları hep geriden takip ediyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Reyting kuruluşları maalesef hep geriden takip ediyor'' dedi

Kapat