Altın Emin Adımlarla Yükseliyor

Hafta ortasında altın, yukarı eğilimli bir grafik çizerek 1532.45 dolar/ons’a kadar ulaştı. Çarşamba sabah seansında; Yunanistan’da erken seçim haberleri kol gezerken, muhalefetin yeni bir ekonomik pakete desteğini vermeyeceğini bildirmesi ile Euro 1.41 seviyesinden 1.4013’e kadar geri çekildi. Parite altın’ın bir süre 1525 dolar/ons’un üzerine çıkmasına mani olurken, Avrupa piyasalarının devreye girmesi ile göstergeler yukarı yönde hareketlendiler.
 

ABD piyasalarında, kritik bir veri olan dayanıklı mal siparişlerinde Ocak ayından bu yana görülen en düşük seviyenin kaydedilmesi altın için destek oluşturdu. Ham petrol fiyatları dün de değer kazanmayı sürdürdü. Nymex yüzde 1.5 kazanırken, Brent’in kazancı yüzde 2.2’yi buldu.
 

Gelişmelerden gümüş de yüzde 3.5 oranında primlenirken altın günün en yüksek seviyesinden kar satışı görerek geri çekildi ve önceki günün son fiyatı olan 1525 dolar/ons’ta dengelendi. Tekrar gündeme gelen Yunanistan ile ilgili olarak; hazinesinde ekonomiyi ayakta tutmak için yalnız Temmuz ayına kadar yetebilecek kadar para kalan ülkenin, tekrar eski para birimi olan drahmiye dönmesi söz konusu olabilir. Yunanistan’ın durumu oldukça kritik, yakından izlenmeli, altın’da ise yakın zamanda aşağı yönde bir düzeltme beklenebilir.
 

Bugün Almanya’dan ithalat fiyat endeksi, ABD’den GSYH, kişisel tüketim GSYH fiyat endeksi, haftalık işsizlik sigortası başvuruları açıklanacak İstanbul Altın Borsası’nda Çarşamba günü, yalnız 210 kg altın ve 50 kg gümüş işlemi gerçekleşti. Altın 4.30 dolar/ons’luk çok dar bir bantta fiyatlanırken seans sonunda 1526 dolar/ons’ta dengelendi ve işlemlerin 99 kg’ı T0, 43 kg’ı T1, 50 kg’ı T2, 18 kg’ı T5 vadelere gerçekleşti.

Troy Kıymetli Maden

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
26 Mayıs Forex Piyasası Analizleri

EUR/USD ANALİZ EUR/USD paritesi 2 gündür belirli seviyeler arasında sakinliğini korumakta ve bu durum piyasadaki alıcı ve satıcıları sabırsızlaştırmaktaydı. Dün...

Kapat