Altın, Dolar ve Euro Haftaya Rekorla Başladı

ABD’de borç limitinin yükseltilmesi konusunda süre azalmasına rağmen anlaşma sağlanamaması uluslararası piyasalarda tedirginliği artırırken, içeride de cari açık ve kriz spekülasyonu TL’nin sert değer kaybına neden oluyor. Dolar/TL 1.7250′yi geçerken, euro/TL de 2.48′e yaklasarak yeni rekorunu kırdı. Artan tedirginlikle güvenli liman altının onsu da 1.624 dolarla yeni zirvesine çıktı.

 
Dolar/TL yüzde 1.9′luk artışla 1.7170 seviyesini geçerek Mart 2009′dan bu yana en yüksek seviyeyi görürken, euro/TL’de 2.4790 ile yüzde 1.8 artarak yeni tarihi rekorunu kırdı. Bu yükselişle döviz sepeti de 2.10 seviyesiyle yeni rekorunu kırmış oldu. Uzmanlar geçen hafta cari açık ve kriz uyarılarının artmasının kur tarafında içeride TL’nin hızlı değer kaybını beraberinde getirdiğine işaret ediyor.
 

Ata Portföy Yönetimi Portföy Yönetimi Müdürü Serdar Pazı, “Cari açık riskinin yabancı yatırımcıların kafasından bir türlü çıkmaması ve yurtdışındaki gelişmelerin olumsuz seyretmesi tedirginliğini beraberinde getiriyor” dedi. Pazı, Merkez Bankası’nın döviz alımlarını azaltması durumunda dahi kur tarafında beklenen, TL’yi güçlendirme hareketini oluşturmayabileceğine dikkat çekti.

 
İHRAÇATÇILAR VE İTHALATÇILAR TETİKTE
 

Ekonomistler, gelişmeleri döviz kredisi almış firmaların yakından seyrettiğini belirtiyor. Bu görüşe göre özellikle Avrupa’ya ihracat yapan şirketler için euro, dolardan daha fazla kazandığı için bu şirketler açısından bir sorun olmadığına ancak ithalatçı şirketlerin bu gelişmelerden olumsuz yönde etkilendiğine dikkat çekiyor.
 

ALTIN YİNE YÜKSELİŞE GEÇTİ
 

Hem ABD’deki çözülemeyen borç limitinin yarattığı tedirginlik hem de Avrupa’daki borç sorunu sürecinde İspanya’nın öne çıkmasıyla rahatlamanın bir türlü sağlanamaması güvenli liman altını da 1,624 dolarla yeni rekoruna taşıdı. Altının onsu şu sıralarda yaklaşık yüzde 1′lik yükselişle 1617 dolardan işlem görüyor.

 
Uluslararası piyasalarda geçen haftayı 1606,30 dolardan tamamlayan  altının onsu, geçen haftaya 1600 dolar sınırını aşarak rekorla başlamış, daha sonra yükselişini sürdürerek en son 19 Temmuz salı günü 1610,13 dolarla en yüksek seviyesini görmüştü. (Hürriyet)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Geçen Hafta Hisse Senetleri Ortalama Yüzde 4,52 Değer Kaybetti

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB)   işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 4,52 değer yitirdi.   İMKB 100 Endeksi...

Kapat