Altın Baskılara Direniyor

Perşembe günü, Kredi Derecelendirme Kurumu S&P, İspanya’nın uzun dönem kredi notunda indirime gitmesi ile zayıflayan Euro, altın’ı da baskı altında bıraktı. Günün ilerleyen saatlerinde ABD’nin işsizlik başvurularındaki beklentilerden iyi rakamlar, altın’daki düşüşü hızlandırdı. Perşembe günü Çin’den açıklanarak hayal kırıklığı yaratan ekonomik datalar da piyasalar üzerinde baskı oluşturdu. Günün en düşük seviyesi olan 1652 dolar/ons’a kadar geri çekilen altın tepki alımları ile toparlandı. Dün itibariyle EFSF için Slovakya’nın yenilenen oylamasından evet cevabının çıkması, bölgenin sorunlarının çözümünde liderlerin yollarına devam etmesini sağlarken, sarı maden günü yüzde 0.5 geri çekilerek 1668 dolar/ons seviyesinden bitirdi. Euro/dolar paritesi tüm gün 1.37 – 1.38 bandında dalgalanmasının sonunda 1.3781 ile önceki günün kapanış seviyesinden uzaklaşmadı.

  

Bugün G20 finans şefleri ve merkez bankası başkanları, küresel resesyon endişelerini de arka planda bırakarak derinleşen, Euro Bölgesi borç krizine çözüm bulmak adına Paris’te toplanacaklar. Gün içinde açıklanacak veriler Euro Bölgesi’nden TÜFE, ticaret dengesi, perakende satışlar, ABD’den ithalat fiyat listesi, perakende satışlar, Michigan hassasiyeti, işletme stokları şeklinde. Altın Borsası’nda Perşembe günü ayı piyasası hakim olurken, 1680 dolar/ons en iyi işlem fiyatından 1657 dolar/ons’a kadar geri çekilen altın kapanışta yüzde 1.2 kayıpla 1661.50 dolar/ons’ta dengelendi. Gümüşte ise aksine yüzde 1.6 oranında değer artışı yaşanırken toplamda 850 kg altın ve 3,547 kg gümüş el değiştirdi.

Troy Kıymetli Maden

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ahmet Mergen: Haydi Aşağıya..

 60000 e gelirken sabahki toplantı ve açıklanan vergi arttırımları zaten pimpirikli olan borsada son günlerde oluşan karların da etkisiyle satışları...

Kapat