Altın 6 haftanın dibinde!

Çin`in bu yıl için büyüme hedefini indirmesi hisse senetlerinin yanı sıra altın fiyatlarının da düşmesinde etkili oluyor

Piyasalarda hala etkisini sürdüren Çin`in büyüme hedefini indirdiği haberi altın fiyatlarına bugün de aşağı yönlü baskı yapıyor.

Spot altının ons fiyatı yüzde 0.4 kadar düşerek 1,700.13 dolar oldu. Metal geçen iki günde yüzde 0.7`lik düşüş kaydederken dolar ise altı para biriminden oluşan sepet karşısında yüzde 0.6 yükseldi. Bloomberg verilerine göre ETP`lerdeki altın varlıkları ise dün 2,405.903 tona ulaştı.

Spot altın 29 Şubat`ta 1,790.75 dolar olarak 14 Kasım`dan beri en yüksek seviyeyi görmüştü. Metal fiyatları bu yıl yüzde 8.9 oranında artarak 11. yılında da yükselişini sürdürdü. Nisan teslim metal Comex`te ufak değişimle 1,703.80 dolar oldu.

Phillip Futures`ta yatırım analisti olan Lynette Tan, Küresel ekonominin motoru olarak görülen Çin`in 2012 için büyüme hedefini sekiz yılın en düşük seviyesine indirmesi metali geriletti. Değerli metal daha fazla çekilebilir ifadesini kullandı.

Çin dün yüzde 8 olan büyüme hedefini yüzde 7.5`a indirmişti.

CIFCO Araştırma Enstitüsü`nde metal analisti olan Wang Honggang ise altının 1,800`li seviyeleri test etmesi ve bu seviyelerde kalmayı başaramamasıyla piyasadaki algının da çöktüğünü söyleyerek, Dolarda son günlerdeki yükseliş altın için negatif. ETP`lerdeki performans ise cesaret verici ifadelerini kullandı.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
10 Başlıkta Kentsel Dönüşüm

Yasa son dönemeçte, yakında yıkım başlayacak. Ancak yasanın tam anlaşılmaması vatandaşı tedirgin ediyor.   Ülke genelinde 10 milyon konutun yıkılmasını...

Kapat