Altın

Kısa vadede tepki yakın

Sonunda beklenti desteklerimize gelen gram altında yolun kalanı ne şekilde devam eder ? Geçmişteki hareketlerin geleceği belirlediğini hatırlatarak anlatmaya devam ediyoruz. Kısa vadede ise dirençler işlemeye devam ediyor ancak bu durum kalıcı anlamda düşmesini gerektirmemektedir.

 Genel tablo değişmemiştir: Aşırı yükselişe düzeltme olan gelişmelerin nisan sonuna dek tamamlanmasını bekliyoruz. O döneme dek 50 aylık ortalamanın yataya dönmesi beklenebilir. Nisan sonuna dek yukarı hareket oluşmaz ise yılın zirve hedefini aşağı çekebileceğiz. Daha önce yapmıştık, gelişmeler tekrar gerektirebilir.

Mart ayı içinde 50 aylık ortalamayı yataya çevirecek şekilde ayın düşüğünden kapanış görebiliriz.  Son 50 ayın belirleyiciliği bu iken, son 6 ayın ortalamasında devam eden dengeli hareket de düşüşe isteksizlik olarak görülebilir. Yükselişin geçmiştekinden farklı şekilde kalıp, hızını düşürmüş olmasının sebebi yaşanmış olan kırılımlardır:

Altı aylık ortalaması civarında hareket ediyor olması düşüşe isteksizlik demektir. Yaz aylarına girmeden, farkedilir prim görebiliriz. Yeni rekorlar anlamına gelecektir.  Son 50 ayı, belirleyici olarak izleyebiliriz.

Önemli kırılımlar ortalama yükselişin önünü kesmektedir: 2008 ortasında 6 aylık ortalama sert şekilde aşağı kırılmıştı (%10 kadar). Dalgalanmayı arttıran bir hamleydi bu. Benzer durum 2009′da da görüldü. Bozucu olan bu etkiler 50 aylık ortalamada zayıflama getirdi. Önümüzdeki aylarda hesaplardan çktıkça yükseliş isteği artacaktır ancak 2012 zirve beklentimizi düşürmeyi gerektiren etkiler de hesaplara girmiştir.

Yükselişin ilk önemli hedefi 120 – 125 TL arası olarak görülebilir. Ardından yukarıda bahsettiğimiz kırılımların etkisiyle yükseliş yavaşlayabilecektir. Yavaşlamaması için gerekli adımları 3 ay içinde görme durumu söz konusu olduğu için zirve beklentimizi koruyoruz.  50 haftalık ortalamanın yatay seyri alımları kuvvetlendiren faktördür: piyasa geçmişinin 12 aylık dönemde baskı altında olduğunun işaretidir. Son durumda 50 haftalık ortalama 92 TL üzerine yükselmektedir.

kısa vade direnç: 99 – 98,  destek: 94 – 95  (2012 zirve beklentisi: 150  – 160)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nomura: Petrol ve Seçimler

Nomura petrol fiyatlarındaki ne önemli 3 etkenin ABD ve İsrail seçimleri ile Irak’ta siyasi gelişmeler olacağını öne sürdü. Rapora göre,...

Kapat