Altın

Yeni hedeflere doğru

Azalan dalgalanmalar ediyor. Tarihsel olarak destek veren 6 aylık ortalama tekrar devreye girmiş durumdadır. Ortalama altında düştükçe alımlar hızlanıyor. Son 50 aylık döneme bakınca bu ortalamalanın belirleyiciliğinin fiyatları rekora götürmesini bekliyoruz.

Büyük pencerelerden biri olan 50 aylık dönemden bakarsak, en önemli kırılım 2008 ortasında yaşanmıştı: yıl ortasında 6 aylık ortalama sert şekilde aşağı kırılmıştı (%10 kadar kayıp oldu). Bir başka deyişle, dalgalanmayı arttıracak hamle görülmüştü. Benzer şiddette olmasa da kırılım 2009′da da görülmüştü. Bu etkiler bozucudur, tempoyu düşürür ve 50 aylık ortalamanın yükselişini zayıflatır. Hesaplardan çıkmasıyla daha büyük yükselişler beklemeliyiz.

Önümüzdeki 3 ayda altında 125 TL seviyesinin zorlanması beklenebilir, ardından yukarıda bahsettiğimiz kırılımların etkisiyle yükseliş yavaşlayabilecektir. Yavaşlamaması için gerekli adımları 3 ay içinde görme durumu söz konusu olduğu için zirve beklentimizi koruyoruz.

Haftalık bazda ortalamaların birbirine konumuna bakarak da fikir yürütebiliriz: 6 haftalık ortalama ve 50 haftalık ortalama arası fark azaldıkça yükseliş isteği artmaktadır. Diğer taraftan, 50 haftalık ortalamanın yatay seyri de alımları kuvvetlendiren faktördür: piyasa geçmişinin 12 aylık dönemde baskı altında olduğunun işaretidir.

kısa vade direnç: 101 – 102,  destek: 95 – 96  (2012 zirve beklentisi: 180  – 200)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gelişen Piyasalara Para Yağdı

EPFR tahminlerine göre geçen hafta GOP’a 7 milyar dolardan fazla para girişi oldu.  Türkiye’de ise toplam 1.1 milyar civarında giriş...

Kapat