Altın 1736 Dolara Kadar Geri Çekildi

Yunanistan ve İtalya’da yaşanan borç krizine bir de iki ülke iderlerinin ayrılmasıyla boşalan koltuk krizi eklenince; dolar hariç borsalarda ve diğer yatırım enstrümanlarında gevşeme yaşanırken, altın Perşembe günü 1760 – 1770 dolar/ons bandında tutunmaya çalıştı. İtalya Hazine’si 1 yıllık devlet tahvillerini yüzde 7’den daha az bir getiri ile satışını gerçekleştirdi. Her ne kadar yatırımcılar bu durumun sürdürülebilir olduğunu düşünmeseler de İtalya’nın kendi kendisini fonlayabilmesine rağmen Avrupa borsaları ve altın’da düşüş gözlendi.
  

Dün itibariyle, ABD’den açıklanan işsizlik başvurularının 7 ayın en düşük seviyesinde açıklanması ve piyasa oyuncularının önemli firma haberlerine yoğunlaşmasıyla ülke borsaları yeşile dönerken, bu gelişmeler de altın üzerinde baskı yarattı. Sarı maden günün en düşük seviyesi olan 1736 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilirken seans sonuna doğru toparlanarak 1758.50 dolar/ons’ta yüzde 0.6 kayıpla dengelendi. Euro/dolar paritesi Perşembe günü altın’dan ayrıştı ve Avrupa piyasalarında zilin çalmasıyla yukarı yönelerek 1.36 seviyesini aştı. Parite yüzde 0.4 oranında dolar lehine seansı bitirdi. Bugün ABD’den Michigan Üniversitesi güven endeksi açıklanacak ancak ülke piyasalarının kapalı olması altın’da sığ bir seans yaşanmasına neden olabilir. Altın 1780 dolar/ons üzerinde kapanmayı deneyebilir fakat kendini daha sıkı toparlaması önümüzdeki hafta netleşecek Avrupa resmi ile mümkün olacaktır.
 

İstanbul Altın Borsası bu haftanın ilk işlem gününü yoğun geçirdi. Satış ağırlıklı günde sabah seansında en yüksek 1770 dolar/ons’u kaydeden sarı maden bu seviyede tutunamayarak hızla düşüşe geçti. Günü, aynı zamanda en düşük işlem fiyatı olan 1740 dolar/ons ile bitiren altın önceki kapanışa göre 10 dolar/ons kaybetti. Gün sonunda 2,660 kg altın ve 4,600 kg gümüş el değiştirirken altın işlemlerinin 2,495 kg’ı T0, 79 kg’ı T1, 31 kg’ı T2, 55 kg’ı T5 vadelere gerçekleşti.

Troy Kıymetli Maden

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TCMB Döviz Rezervi 83.75 Milyar Dolara Geriledi

Merkez Bankası Döviz Rezervi geçen hafta 681 milyon dolar düşüş gösterdi.        Merkez Bankası verilerine göre, 28 Ekim haftasında...

Kapat