Altın 1700 Doların Kıyısından Döndü

Altın, Salı gününe 1689.7 dolar/ons’tan yukarı yönde istekli grafikle başladı. Euro/dolar paritesi Avrupa piyasalarında dalgalanırken, en düşük 1.3313’ü kaydetti; ardından sert şekilde euro lehine işlem gören parite gün ortasında 1.3386’ya ulaştı. Almanya Şansölyesi Merkel dün yaptığı açıklamada krizin Bölge’den uzaklaştığını ve bu durumda Almanya’da faizlerin yükselebileceği yönünde açıklamalar yaptı. Borsalarda pozitif algılanan beyanat ardından, bu seviyede tutunamayan parite 1.3350 – 1.3325 dar bandına geri çekildi. Altın ABD’de zilin çalmasıyla 1697.12 dolar/ons’a kadar ulaştı. Yatırımcıları 1700 dolar/ons’a yaklaşarak heyecanlandıran altın, psikolojik seviyenin kıyısından geri döndü. Salı günü FED başkanı Bernanke yine açıklamalarda bulundu. Son dönemdeki gelişmelerin güzel olduğunu ancak yine de ihtiyatlı davranılması gerektiğini ve önemli olanın sürdürülebilir olmak olduğunu belirtti. Parasal genişlemeyle ilgili olarak, seçenekleri saklı tuttuklarını ve ekonominin seyrine istinaden karar vereceklerini ifade etti. Seans sonuna doğru satış baskısından kurtulamayan altın 1680 dolar/ons’ta dengelenerek yüzde 0.6 oranında kayba uğradı. Sabah seansında gevşemeyi sürdüren altın 1675 dolar/ons dolayında seyrediyor.

Bugün Almanya’dan TÜFE, ABD’den MBA Mortgage başvuruları, dayanıklı mal siparişleri ve ham petrol envanterleri açıklanacak. Salı günü İstanbul Altın Borsası’nda önceki güne nazaran hareketli geçti. Altın 1697 dolar/ons’a kadar yükselirken kapanış 1690.60 dolar/ons’tan yüzde 0.7 kazançla gerçekleşti. Gümüş’te fiyat performansı daha güçlü olurken beyaz maden yüzde 4 getiri elde etti. Toplamda 1,337 kg altın ve 784 kg gümüş el değiştirdi.

Troy Kıymetli Maden

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD ve Altın’daki Hareketlere Dikkat…

EUR/USD ANALİZ ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin, ABD'nin toparlanmasının garanti altında olmadığını söylemesi ve Fransız ekonomisinin beklentinin altında büyüme...

Kapat