Altın 1563 Dolara Kadar Yuvarlandı

Altın’da ilk işlem gününden başlayan erozyon hafta ortasında da devam etti. Önceki gün FED’in ekonomiyi teşvik edici beyanatlarda bulunmamasıyla ivme kazanan satışlar, 1630 dolar/ons seviyesinden Çarşamba günü yine ABD’de zilin çalmasıyla devam etti. Sene sonunun yaklaşmasıyla birer birer kapanan pozisyonlar teknik satışı da beraberinde getirirken, altın Ekim’in ilk günlerinden beri kaydedilen en kötü işlem fiyatı 1563.90 dolar/ons’a kadar geri çekildi. Euro/dolar paritesinde de gün ortasından itibaren süren geri çekilme 1.2946 seviyesine kadar devam etti. Seans sonunda 1574.45 dolar/ons seviyesinde duran altın yüzde 3.8 oranında erirken rakibi dolar, yüzde 0.4 daha değerlendi. İlerleyen saatlerde bu kez kredi derecelendirme kurumu Fitch, Euro Bölgesi’ndeki krize dikkat çekerek, bankacılık sektörünün ciddi baskı altında olduğunu ileri sürerek Avrupa’nın beş önemli ticari banka ve bankacılık grubunun kredi notunu düşürdü. Borsalar da üçüncü gününde düşüşe devam ederken, riskten kaçınmak isteyen yatırımcılarla, dün itibariyle iki haftanın en düşük seviyesine çekildiler.

  
Bugün Almanya ve Euro Bölgesi’nden PMI, AMB aylık rapor, ABD’den ÜFE, cari hesap, istihdam talepleri, kapasite kullanım oranı, endüstriyel üretim, Philadelphia FED imalat endeksi verileri bekleniyor. Altın Borsası’nda hafta ortasında ayı piyasası hakimdi. Sabah seansında 1640 dolar/ons’u gören maden seans sonuna kadar en kötü işlem fiyatı olan 1606 dolar/ons’a kadar geri çekilerek bu seviyen kapandı. Günlük yüzde 3.8 oranında kan kaybeden altın’da toplamda 1,381 kg işlem gerçekleşti.

Troy Kıymetli Maden

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İşsizlik Oranı % 8,8 Oldu

Ağustos-Ekim dröneminde işsizlik oranı % 8,8 oldu.       Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre,  Türkiye genelinde işsiz sayısı geçen...

Kapat