Altın’da Geri Adım

Küresel ekonomide iki önemli sacayağı olan Avrupa Birliği ve ABD’de süregelen para problemleri borsaları kırmızıya boyarken, dolara dönen yatırımcı altın’dan bile vazgeçme noktasına geldi. İlk işlem gününe 1723.4 dolar/ons’tan giriş yapan altın, Asya’yı yatay geçerken Avrupa piyasaları devreye girdiğinde bölge parasıyla birlikte düşüşe geçti. Bölge’nin Eylül’de gerçekleşen doğrudan net yatırımlarındaki ciddi sert düşüş, ekonomik durumun ne kadar kötü halde olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Euro/dolar paritesinde gün ortasından itibaren toparlanma gözlenirken, altın’da ise satış durmadı. ABD’ye geçildiğinde piyasaları sarsan başka bir haber açıklandı. Ülkenin federal bütçe açığını azaltmakla yükümlü 12 komiserin, vergiler ve harcamalara ilişkin derin görüş ayrılıklarını gidermek adına 3 aydır süren görüşmelerin başarısız olduğu duyurulacak. Haberin yarattığı hayal kırıklığı bu kez doların da gevşemesine neden oldu. Seans sonunda altın 1677.48 dolar/ons’ta dengelenerek yüzde 2.6 oranında değer kaybına uğrarken, paritede tekrar 1.3490 seviyesinde dengelendi.
  

Altın’ın etkisinde kalan diğer enstrümanlardan gümüş yüzde 2.3, Nymex yüzde 2.3, Brent yüzde 1.25 kayba uğradı. !665 dolar/ons seviyelerine kadar gevşeyen altın’ın alım fırsatı yaratmış olması ile bugün yeni pozisyonlar açılacaktır. Bugün Euro Bölgesi’nden tüketici güveni beklenirken, ABD’den GSYH, Richmond Fed Listesi ve toplu işten çıkarma rakamları ve geç saatlerde Açık Piyasa Komitesinin tutanakları açıklanacak.

Troy Kıymetli Maden

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Lingering Euro-zone Debt Issues Compounded by U.S. Debt Debate Lifts Dollar

Higher yielding currencies and risk-correlated assets, such as the Australian Dollar and New Zealand Dollar, slid as lack of resolution...

Kapat