Altın’da Baş Döndürücü Dalgalanma

Perşembe günü 1775 dolar/ons seviyesine ulaşan altın son gün; FED toplantısı sonrasında yükselişe geçti. Bernanke, piyasaları hayal kırıklığına uğratarak, yeni bir paket açıklamasında bulunmazken, düşük seviyedeki faiz oranlarının büyümeyi destekleyeceğini ifade etmesi, güvenli liman altına olan ilgiyi artırsa da özellikle; hafta boyunca dalgalı ve istikrarsız bir grafik çizen parite ve güven vermeyen hisse senetleri, yatırımcıyı metallere yöneltti.
  

Cuma günü, ABD piyasalarının kapanışı öncesi son bir hamle ile son işlemi, 1826.95 dolar/ons’a taşıyan altın, haftalık bazda yüzde 1.35’ lik kayıp yaşarken, grubu emtialardan ayrışan paladyum’un yükseldiği gözlendi. Temel metallerin tamamının değer kazandığı geçen hafta kurşun, yüzde 7.03’lük değer artışıyla, haftanın en fazla yükselen emtiası olurken dolar, euro karşısında yüzde 0.71 oranında değer kaybetti. Geçen hafta; ciddi bir düzeltme yaşayarak, spekülatif köpüğün bir kısmını üzerinden atan altın’ da, sular durulmadı.
 

Bu hafta; hızlı toparlanmaya bağlı olarak, yeni kar satışlarının gelebileceğini söyleye biliriz. Spekülatörlerin tatlı kazanç keyfi, yeni dalgalanmaları da beraberinde getirecektir. Altın’ da, ileriye dönük yükseliş beklentilerimiz sürerken, kısa vadede sert fiyat hareketleri yaşanabilir. Bu hafta altın’ da yeni fiyat aralığımız, 1750-1850.dolar/ons seviyelerinde olacaktır.

Troy Kıymetli Maden

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ziraat Yatırım: 65.750 Test Edilerek Başlanabilir

YF Menkul   VOB – 30 Endeks Kontratı: 64.850 Kontrat, geçtiğimiz hafta ortasından itibaren 64.000-64.500 aralığında güçlenmeye çalıştığı halde Cuma...

Kapat