Alpari Türkiye Parite ve Altın Analizi

EURUSD

Geçtiğimiz hafta ABD piyasalarını tedirginlik veren açıklamaların gelmesi, AB bölgesindeki bazı ekonomilerin sıkıntı içinde olması parite üzerinde büyük baskılar oluşturdu. Geçtiğimiz hafta ağırlıklı olarak satış hareketleri görülen parite de 1.4880 seviyelerinden başlayan satışlar 1.4100 seviyelerine kadar devam etti. Yeni haftayı ise 1.4090 fiyat seviyelerinde açılan parite 1.4050 desteğini test ettikten sonra yukarı yönlü hareketler içine girdi.

Bu yeni haftada parite en büyük belirleyici AB ekonomi toplantısı olacaktır. Toplantıda özellikle Yunanistan gibi borç sorunu çeken üye ülkelerinin geleceğine dair beklentiler Euro’nun geleceği açısından son derece önemli. Bunun yanında bugün Avrupa’dan saat 12:00 de CPI, çekirdek CPI, ticaret dengesi verileri; ABD’den ise saat 15:30 da New York İmalat endeksi, saat 16.00 da FED Başkanı Bernanke’nin konuşması, TIC Net Uzun Vadeli işlemler verileri gelecektir.

Parite sabah saatlerinde 1.4050 desteğini test ettikten sonra başlayan alımlarla beraber şuan 1.4100 seviyelerinde fiyatlanmakta, alımlarını devam etmesi durumunda 1.4150 direnci ilk test noktası olacaktır. Geçtiğimiz hafta ağırlıklı olarak satış yönünde geçiren parite bu yeni hafta da satış ağırlıklı hareketler beklenebilir. Bu sebeple yapacağı küçük düzeltmelerden sonra başlayacağı satışlarla parite 1.40 seviyesinin altında fiyatlanabilir. 1.4150 direncinin kırılamaması durumunda başlayacak yeni bir alım rallisinde ilk olarak 1.4050 desteği yeniden test edilecek, kırılması halinde fiyat 1.3960 seviyesine kadar inecektir.
GBPUSD

Parite geçtiğimiz hafta USD endeksine paralel olarak satış pozisyonları ön plandaydı. Cuma günü ABD endekslerinin hızlı geri çekilmesi parite de sert satışlara sebep oldu. 1.6250 desteğine kıran parite 1.6170 desteğini de kırsa da uzun süre altında tutunamadı ve bu desteğin hemen üstünde fiyatlanmalarına devam ediyor. Yeni haftayı bu desteğinin üstünde açılması ve şuan yatay bir seyir izlemesi bir dip çalışması olarak yorumlanabilir. O takdirde fiyat bu seviyeden alımlara başlayacaktır. Bu alımların ilk hedefi 1.6250 olur iken, eğer bu hareketler düzeltme şeklinde yorumlanır ise bu dirençten yeniden satışlar ön plana çıkacaktır. Bu satışlar ilk olarak 1.6170 desteğini test edecek kırdığı takdirde 1.6100 seviyesine kadar satışlar sürecektir. Hareketli ortalamaların ve MACD’nin satış ağırlıklı hareket etmesi parite de satışların bir süre daha ağırlıkta olabileceği düşüncesini güçlendirmekte.

 Bugün İngiltere’den pariteyi etkileyebilecek herhangi bir veri ya da olay yok. ABD’den ise saat 15:30 da New York İmalat endeksi, saat 16.00 da FED Başkanı Bernanke’nin konuşması, TIC Net Uzun Vadeli işlemler verileri dikkat edilmesi gereken veriler. Özellikle Bernanke’nin konuşması parite açısından son derece önemli olacaktır.
USDTL

Geçtiğimiz hafta uluslararası piyasa da  USD endeksi hızlı değer kazanımları görüldü. Bu da pariteyi 1.5200 seviyelerinden başlayan ve 1.6000 direncine kadar devam eden bir alım rallisi yaşattı. Cuma günü yaşanan sert alımlarla parite 1.5930 direncini kırmış, 1.6000 direncini test etmiştir. Yeni hafta da ise daha temkinli bir seyir halinde olan parite şuan 1.5920 seviyelerinde fiyatlanmakta. Parite eğer bir düzeltme içine girer ise ilk olarak 1.5830 seviyesine kadar düzeltme yapacaktır. Sonrasında uluslararası piyasalarda pariteyi destek vermesi durumunda yeniden alımlar başlayacak ve 1.6000 direnci yeniden test edilecektir. Kırılması durumunda fiyat 1.6150 seviyesine kadar tırmanabilir. ABD piyasalarında geçtiğimiz hafta görülen tedirginliğin bu haftada sürmesi durumunda parite de alımlarında kademeli şekilde devam etmesi beklenilebilir.
ALTIN

Dünya piyasalarında USD endeksinin değer kazanması, Çin’in ekonomiği müdahale amaçlı munzam karşılıklarını artırması emtia fiyatlarını geriletmekte. Geçtiğimiz hafta altın da satış hareketleri çok sert görülse de fiyat grafikte yeşille görülen trendlinenı bir türlü kıramadı. Cuma günü 1483 desteğine denk gelen bu trendline fiyatı tekrardan bu seviyelerde tutmayı başardı. Yeni haftanında bu seviyenin üstünde başlaması paritenin satışlarını zorlaştırmakta. Şuan 1492 seviyelerinde fiyatlanan parite yukarı yönlü düzeltme hareketleri yapması durumunda fiyat ilk olarak 1500 direncini kırması halinde ise 1518 direncine kadar fiyatlanacaktır. Satışlar yeniden ağırlık kazanır ise şuan için en önemli tutunma yeri 1483 desteğine denk gelen trendline seviyesi test edilecek, kırılması halinde ilk olarak 1450 seviyeleri görülecektir. Aksi durumunda parite her an yeni bir alım rallisi başlayabilir, bu ralli ise fiyatı muhtemelen 1600 seviyelerine kadar taşıyacaktır.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex Piyasaları Sabah Analizleri

EUR/USD ANALİZ Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılmasının hem Yunan hem de Avrupa bankaları için felaketle sonuçlanacağı düşünülüyor. Ancak bu düşünce, birçoğunun...

Kapat