Alpari Türkiye: Euro/Dolar Paritesinde Satışlar Hızlanır mı?

EURUSD

 
ABD Meclisinden henüz borç tavanının yükseltilmesi ile ilgili onay çıkmadı. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında konu üzerinden keskin görüş ayrılıkları hakim ve henüz herhangi bir anlaşma zemini sağlanmış değil. İçinde bulunduğumuz haftadan önce piyasalar anlaşmanın öyle ya da böyle yapılacağından emin gibiydi. Ancak karar için sayılı günler kalmasına rağmen daha bir anlaşma zeminin bile olmaması piyasalarda negatif bir etki yaratmaya başladı. Eğer 2 Ağustosa kadar kredi borç tavanı onaylanmaz ise dünya piyasalarında karamsarlık hakim olacak, oluşacak belirsizlik ortamıda piyasalarda sert satışlar yaşatacaktır.

 
Piyasalarda yaşanan dalgalanma parite de yatay bir seyir izletmekte. Parite, önceki yorumlarımızda belirtiğimiz gibi 1.4430 direncini kıramadı ve bu seviyenin altında yatay bir seyir izlemekte. Şuan 1.4340 seviyelerinde fiyatlanan parite, düzeltme satışlarını devam ettirmesi durumunda ilk olarak 1.4320 desteğini kırması gerecek. Sonrasında hareketli ortalamaların kesişme noktası olan 1.4320 – 1.4250 seviyesi test edilecektir. Bu seviyenin kırılması durumunda parite de satışlar daha da hızlanacak ve 1.4160 seviyeleri test edilecektir. Eğer parite bu yatay hareketlerden sonra yeniden alımlarını canlandırır ise ilk olarak trendline seviyesi olan 1.4400 seviyelerini test edecektir. Kırması halinde 1.4430 direnci test edilebilir. Bu direncin kırılması halinde parite de sert alımlar gözlenebilir. Ancak 2 Ağustosa kadar çıkması beklenen ABD borç tavanını yükseltme kararı çıkmadan paritenin bu seviyeyi kırması oldukça zor olacaktır.
 

Bugün Avrupa’dan piyasaları etkileyecek herhangi bir veri yok. Öğleden sonra saat 17:00 de ise tüketici şartları ve yeni ev satışları verisi gelecek. Özellikle yeni ev satışları verisi ABD piyasaları açısından oldukça önemli olacaktır. Bunun yanında ABD Senatosunun onaylanmasını beklenilen borç tavanı ile ilgili haberlerde parite açısından son derece önemli olacaktır.

 

GBPUSD

  
Parite de geçtiğimiz hafta yaşanan sert alımlar sonrası yatay bir seyir izlenmekte. Yeni haftanın en önemli verisi olan ABD borç tavanı izni paritenin bundan sonraki gidişatını belirleyecektir. Eğer konu ile ilgili pozitif gelişmeler yaşanır ve senato onaylar ise parite de sert alımlar yaşanmaya devam edecektir. Bu alımların ilk hedefi 1.6360 kırması halinde fiyat 1.65 seviyelerine kadar tırmanacaktır. Eğer 2 Ağustosa kadar onaylanması gereken bu karar onaylanmaz ise ABD ekonomisinde yeni bir kaos ortamı yaşanabilir. Bu durumda tüm dünyada sert satışlar görülecektir. Bu satışlar ilk olarak 1.6240 seviyesini test edecektir. Bu desteğin kırılması durumunda satışlar ilk aşamada  1.6100 seviyesine kadar sürecektir. Bu karar sonrası hızlı bir satış rallisi yaşanacak parite de fiyat 1.60 seviyesinin altına inebilir.
 

Parite yukarıda saydığımız konu dışında bugün, 11:30 da İngiltere’den hizmetler endeksi ve GDP (GSYİH)  ile saat 17:00 de ABD’den tüketici şartları ve yeni ev satışları verileri parite üzerinde etkili olacaktır. Özellikle İngiltere’den gelecek GDP verisi ve ABD’den gelecek yeni ev satışları verisi parite de son derece etkili olacaktır. Bu verilerin beklentiden kötü gelmesi durumunda sert satışlar yaşanır iken, pozitif gelmesi durumunda ise hızlı alımlar yaşanabilir.
  

USDTL

 
Uluslararası piyasalarda belirsizliklerin artması gelişmekte olan ülkelerde kırılganlıkların ve yatırım risklerinin artmasına neden olmakta. Bunun yanında Türkiye için hem hükümet kanadından, hem kredi şirketlerinden gelen uyarılar parite de alımları tetiklemekte. Dün yaşanan hızlı alımlar neticesinde parite 1.7250 seviyesine kadar tırmandı. Bu seviyede var olan direnci şimdilik kıramayan parite, bu seviyelerden bir süre düzeltme hareketleri yapabilir. Bu düzeltme hareketlerinin ilk hedefi 1.70 seviyeleri olacaktır. Kırılması halinde ise 1.6880 seviyesine kadar satışlar devam edebilir. Fibonacci düzeltme seviyesi olan bu seviyeden başlayacak alımlar pariteyi 2011 yılının yeni rekorlarına taşıyabilir. Ancak dün TCMB’nın hızlı kur artışları ile ilgili bir takım önlemler aldı. Eğer uluslar arası piyasalarda ki tedirginlik bu hafta atlatılabilir ise parite de alımlar bu seviyede sınırlı kalarak satışlar ağırlıkta olabilir. Aksi durumunda gelişmiş ülkelerde yaşanabilecek negatiflik Türkiye gibi ülkelerde daha fazla hissedilecektir. Bu da paritenin daha da artacağı anlamına gelebilir.
 

ALTIN
 

Altın fiyatları 1600 direncini kırdıktan sonra 1625 seviyelerini test etse de şuan bu seviyenin altında 1615 seviyelerinde yatay bir seyir izlemekte. Şuan bulunduğu noktadan 1600 seviyesine kadar bir düzeltme beklenilebilir. Sonrasında başlayacağı alımlar ile 1625 direnci yeniden test edilecek, kırılması durumunda ise fiyat 1650 seviyesine kadar yükselecektir. Altın fiyatlarının bu şekilde alımlarını devam edebilmesi için ABD’de yaşanan borç tavanı anlaşmazlığının devam etmesi ya da 2 Ağustosa kadar çözülememesi gerekmekte. Eğer bu tür bir durum yaşanır ise Altın fiyatlarına talep canlanacak ve yeni bir alım rallisi yaşanacaktır. Bu ralli ile fiyat 1650 seviyeleri test edebilir veya kırabilir. Eğer ABD’de ki anlaşmazlık çözülür ve borç tavanı yükseltilir ise piyasalar bunu pozitif fiyatlayacaktır. Bu durum altının talebini düşürecek ve fiyatlar gerilecektir. Bu durumda fiyat önce 1575 seviyelerine, sonrasında da 1550 seviyelerine kadar geri çekilebilir.

 
PETROL
 

Dünya piyasalarına paralel fiyatlanan petrol, şuan 100.00 direncinin hemen altında fiyatlanmakta. Eğer bu hafta ABD’de Cumhuriyetçiler ile Demokratlar anlaşabilir ve borç tavanı limitini yükseltirlerse piyasalarda yeni bir bahar havası oluşacaktır. Bu bahar havası petrol fiyatlarına yansıyacak ve petrol fiyatları 100.00 direncini kırarak, önce 101.20 seviyesini, sonrasında da 103.00 seviyesine kadar alımlar devam edecektir. Fakat 2 Ağustosa kadar bu anlaşma sağlanamaz ise başta ABD ekonomisi olmak üzere tüm dünya ekonomisi bir belirsizliğin içine girecektir. Bu durumda enerji taleplerini düşürebilir ve petrol fiyatlarında sert satışlar yaşanacaktır. Bu durumda fiyat önce 98.00 seviyesine kadar gerileyecek, eğer bu seviyede bulunan kanal çizgisi kırılır ise fiyat 90.00 seviyelerine kadar gerileyecektir.
 

Saygılarımla,
Mustafa KEYSAN
Alpari Türkiye Başanalist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Hindistan faiz artırdı

Asya'nın büyüme motorlarından Hindistan'da Merkez Bankası politika faizinde 50 baz puanlık artışa giderek yüzde 8'e çıkardı

Kapat