Alpari Türkiye: Euro/Dolar Paritesinde Düzeltme Beklenebilir

EURUSD
 
Cuma günü ABD işsizlik rakamları beklentilerden kötü olması piyasalarda satış baskısını artırdı. Bunun yanında Avrupa Birliğinde Yunanistan ve Portekiz’den sonra İtalya da yaşanan ekonomik belirsizlik piyasaları Avrupa tarafından da satış getirdi. Tüm bu gelişmeler hafta başından itibaren parite de sert satışları getirdi. Dün 1.4200 seviyelerinden açılan parite 1.3940 seviyelerine kadar satışlarını sürdürdü.
 

Parite şuan 1.3940 desteğinin hemen üzerinde fiyatlanmakta, dün başladığı satışlarını sürdürmesi için öncelikle 1.3940 desteği kırılmalıdır. Sonrasında fiyat 1.3860 – 1.3800 desteklerini test edebilir. Piyasalarda bu olumsuz havanın sürmesi bu haftanın satış ağırlıklı geçireceğini göstermekte, ancak Cuma gününden bu yana kesintisiz şekilde düşen parite de bir düzeltmede beklenilebilir. Şuan ki fiyat seviyelerinden bir düzeltme yapması durumunda ilk düzeltme seviyesi 1.4000 seviyeleri kırması durumunda ise 1.4050 direncine kadar alımlar devam edebilir. Bu seviyelerden yeni bir satış rallisi başlar ise satışlar çok daha ciddi yerlere gelecektir.

 
Bugün Avrupa’dan pariteyi etkileyecek herhangi bir veri gelmeyecek. Ancak İtalya’da ki borçlanma sorunun etkileri bu hafta da sürebilir. ABD’den ise saat 15:30 da Ticaret Dengesi ve saat 21:00 de FOMC Toplantı Kayıtları verisi gelecek. Özellikle ABD Merkez Bankası Para Kurulu’nun (FOMC) yapacağı açıklamalar USD endeksi üzerinde oldukça etkili olabilir. Dikkat etmekte yarar var .
 

GBPUSD

 
Dün kü yorumlarımızda belirtiğimiz yataylık, Cuma gününün etkisiyle hafta başında yaşanan satışlar neticesinde aşağı yönlü kırıldı. Dün ABD piyasaları ile beraber yaşanan sert satışlarla parite 1.5910 desteğini kırdı. Şuan 1.5860 seviyelerinde fiyatlanan parite satış yönünde hareket etmeye devam etmekte. Hareketli ortalamaların ve hacimlerin satış yönünde gelişmesi parite de bir süre daha satışları sürdürecektir. Şuan ki seviyesinden satışları devam etmesi durumunda fiyat 1.5820 seviyelerine kadar düşebilir. Bu desteğin kırılması durumunda ise 1.5750 seviyeleri test edilebilir. Ancak dün yaşanan ve bugünde devam eden sert satışların bir düzeltme yapması durumunda 1.5910 direnci yeniden test edilecektir. Fiyatın bu seviyenin altında tutunması yeni bir satış rallisi başlatabilir, aksi takdirde fiyat bu direnci kırar ise düzeltme daha ciddi seviyelere ulaşacaktır.
  

Bugün her iki taraftan da önemli açıklamalar var. Özellikle İngiltere’den gelecek veriler bugün paritenin gidişatını belirleyecektir. Bu veriler; saat 11:30 ticaret dengesi, tüketici fiyat endeksi (CPI), çekirdek CPI ve saat 12:00 de önemli endeks gelecek. ABD’den ise saat 15:30 da Ticaret Dengesi ve saat 21:00 de FOMC Toplantı Kayıtları verisi gelecek. FOMC, aldığı faiz kararının nedenlerini ve bundan sonraki uygulayabileceği para politikalarını özetleyeceği bu toplantı ABD piyasaları ve USD endeksi açısından son derece önemli olacaktır.

 
USDTL

 
Dün uzun süreden beri siyasi gündemi ve yurtiçi piyasaları meşgul eden Ana Muhalefet Partisinin yemin krizi aşıldı. Ancak yurtiçi piyasaları, son zamanlarda spor kamuoyunu fazlasıyla meşgul eden şike soruşturmasının derinleşmesi tedirginlik yaratmakta. Bunun yanında yurtdışı piyasalarda risk faktörünün artması yurtiçi piyasalarını da etkilemekte. Bu gelişmeler parite de hızlı alımlar yaşanmakta. Yeni haftayı 1.6300 seviyelerinden açılan parite hızlı alımlarını devam ettirerek 1.6460 direnci kırıldı ve 1.6500 seviyesine kadar alımlar devam etti. Şuan bu direncin hemen altında fiyatlanan parite bu direnci kırmadan önce yaşanan hızlı alımların bir düzeltmesi yapılabilir. Bu düzeltmenin ilk hedefi 1.6460 desteği, ikinci hedefi ise 1.6390 seviyelerine kadar olacaktır. Bu seviyeden yeniden alımların başlaması durumunda fiyat 1.6500 direncini kırabilir ve 1.6700 seviyesine kadar alımlar devam edebilir.

 
ALTIN
 

Gelişmiş dünya piyasalarında yaşanan risklilik artması altın fiyatlarının talebini canlandırmakta. Yaşanan bu hızlı alımlarla beraber fiyat 1550 direncini test etti ve kırdı. Ancak bu seviyenin üzerinde tutunamayan altın tekrardan bu direncin altına indi. Yaşanan alımların bir düzeltmesi beklenirken bu düzeltme 1540 seviyesine kadar olacaktır. Bu seviyeden başlayacağı alımlar ile önce 1550 seviyesi kıracak sonrasında da 1570 seviyesine kadar alımlar devam edecektir. Dünya piyasalarında yaşanan bu riskli ortamın devam etmesi durumunda, bir çok para biriminin ikamesi olan altına talep hızlanacaktır.

 
PETROL

 
Cuma günü hem ABD’yi hem de Avrupa’yı ilgilendiren verilerin beklentilerden kötü gelmesi reel ekonomilerde ciddi soru işaretleri yaratmakta. Reel ekonomilerde yaşanabilecek gerileme, petrol fiyatlarında ciddi satışlar yaşatmakta. Yeni haftayı 95.50 seviyelerinden başlayan satışlar 94.60 seviyesine kadar devam etti. Şuan bu desteği kıran fiyat 94.00 seviyelerinde; satışlarını devam ettirmesi durumunda 92.50 desteği test edilecektir. Kırılması halinde 90.00 seviyesine kadar satışlar devam edebilir. 92.50 desteğinden ya da şuan ki seviyelerinden bir düzeltme yapması durumunda 94.60 seviyesi yeniden test edilebilir. Kırılması durumunda fibonacci düzeltme seviyesi olan 95.20 seviyesine kadar alımlar devam edebilir.
 

Saygılarımla,
Mustafa KEYSAN
Alpari Türkiye Başanalist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Tokyo Borsası Düşüşle Kapandı

Tokyo Menkul Kıymetler Borsası, günü düşüşle tamamladı.Nikkei Endeksi, 143.6 puan (yüzde 1.43) değer kaybederek 9925.92 puandan kapandı.   NEW YORK...

Kapat