Alpari Türkiye: Euro/Dolar Nasıl Etkilenecek…?

EURUSD
 

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P ABD’nin kredi notunu AAA’dan AA+’ya düşürdü. ABD tarihinde ilk kez yaşadığı bu not artırımı piyasalarda şok etkisi yarattı. Bunun yanında görünümün negatif bırakması önümüzde ki bir yıl içinde yeni bir not indirimine gidilebileceği izlenimi doğdu. Bu gelişme sonrası piyasalarda sert satışlar görülebilir. Ancak haftanın son işlem günü piyasalara sınırlıda olsa bu karar hissettirilmişti. Bu da piyasalarda bu hafta yaşanacak kayıpları biraz daha sınırlayabilir.
 

Parite geçtiğimiz haftayı haftanın son işlem günü yaşanan sert alımlar ile 1.4070′lerden 1.4290 seviyelerine kadar tırmandı ve günü o seviyelerde tamamladı. Yeni haftayı ise not indirimi şoku ile 1.4425 seviyelerinde büyük bir kap hareketi ile açıldı. Sabaha kadar yaşanan satışlarla bu kap kapandı ve fiyat şuan 1.3670 seviyelerinde fiyatlanmakta. Şuan içinde bulunduğu alımları bir süre daha devam etmesi için fiyatın ilk olarak 1.4370 seviyesinde ki kanal çizgisini ve 1.4425 seviyesinde ki direnci kırması gerekecek. Bu seviyelerin kırılması durumunda parite 1.4520 seviyelerine kadar fiyatlanacaktır. Eğer fiyat 1.4370 seviyesini kıramaz ise bu seviyelerden bir dönüş beklenebilir. Bu dönüşün ilk olarak 1.4290 seviyelerine kadar olacaktır. Kırılması halinde ise 1.4240 seviyesine kadar fiyatlanmalar devam edebilir. Geçtiğimiz Cuma’dan beri yaşanan alımların düzeltme seviyesi olan destekten alımlar yeniden canlanabilir.
  

Bugün parite hafta sonu açıklanan ABD kredi notunu fiyatlayacaktır. S&P’nin not indirmesine rağmen Moody’s’ ve Fitch’in herhangi bir not değişikliğine gitmemesi piyasalar için kötünün iyisi şeklinde yorumlanabilir. Bunun yanında son yaşanan gelişmeler ile hem Avrupa’da hem de ABD’ de en kötü yaşandı izlenimi oluşup bir dip oluşma çabası yaşanabilir. Lakin Avrupa cephesinden İtalya’nın durumu çok dikkatle takip edilmeli; yaşanabilecek bir borç sorunu tüm Avrupa’yı hiç görülmemiş şekilde etkileyecektir. Bu da piyasalar özellikle de AB için oldukça vahim bir durum olacaktır.
 

GBPUSD
 

Daha önceki yorumlarımızda belirtiğimiz gibi parite son bir kaç haftadan bu yana 1.6260 ile 1.6465 seviyeleri arasında yatay bir seyir izlemekte. Cuma günü ABD cephesinden açıklanan tarın dışı istihdam ve işsizlik oranlarının beklentilerden pozitif gelmesi pariteyi 1.6260 seviyelerinden alımları canlandırttı. Bu alımlar yaşanabilecek not indirimininde hissedilmesiyle beraber iyice artarak fiyat 1.6390 seviyelerine kadar tırmandı. Hafta sonu S&P ABD kredi notunu düşürmesiyle beraber parite 1.6460 seviyelerinden açılış yaptı. Şuan 1.6440 seviyelerinde alım yönünde fiyatlanan parite alımlarını devam ettirebilmesi için ilk olarak 1.6465 direncini kırması gerekecek. Uzun zamandan beri alımları frenleyen bu direncin kırılması durumunda fiyat çok daha üst seviyelere ulaşacaktır. Eğer 1.6465 direnci kırılır ise fiyat 1.6545 seviyesine kadar tırmanacaktır. Eğer fiyat, eskiden olduğu gibi yine 1.6465 direncini kırılamaz ise satışlar yeniden canlanacaktır. Bu satışların ilk hedefi 1.6420 ikinci hedefi ise 1.6340 seviyeleri olabilir.

 
Parite bugün ve bu hafta ağırlıklı olarak S&P’nin yaptığı not indirimini fiyatlayacaktır. Özellikle bugün ve yarın ABD piyasa saatinde oldukça sert hareketler izleyebiliriz. Sonrasında bir dip yapma çabası oluşacak ve piyasalar yeniden durulacaktır. Ancak piyasalarda İngiltere’nin de kredi notunun düşürülebileceği söylentileri parite de ki alımları sınırlayabilecek bir durumdur. Eğer bu söylenti gerçeğe yansır ise parite de önümüzdeki günlerde gerilemeler yansıyabilir. S&P’nin ABD için not indirimininde söylenti ile başladığını düşünürsek; İngiltere’nin not indirim söylentisini yabana atmamakta yarar var.
 

USDTL
 

TCMB geçtiğimiz hafta oldukça cesur kararlar ile TL’yi güçlendirmeyi çalıştı. Ancak yurtdışı piyasaların çok kötü olması parite de bir türlü belenen düşüşleri yaptırmadı. Hafta sonu S&P’nin tarihte bir ilk olarak ABD kredi notunu düşürdü. Bu haber ile haftayı 1.7740 seviyelerinde açan parite şuan yaşadığı satışlar ile 1.7390 seviyelerine kadar geriledi. Paritenin bu olumsuz tabloda bile içinde bulunduğu yukarı yönlü kanalı aşırı derece kırmaması ve sonrasında tekrardan geri çekilmesi, önümüzdeki günlerde TCMB’sının aldığı kararlar ile beraber fiyatın ciddi bir düzeltme yapası beklenebilir. Bu düzeltmenin başlayabilmesi için paritenin ilk olarak 1.7250 desteğini kırması gerekecek. Sonrasında fiyat sırasıyla 1.7000 ve 1.6720 seviyelerine kadar gerileyebilir. Yurtdışının artık en kötünün fiyatlanıyor olması bundan sonra dip arayışlarını canlandırabilir. Bu da piyasalarda yeni bir şokun yaşanmaması halinde parite için 1.7500 seviyesi ciddi bir tavan olmuştur. Ancak bunun tam teyit edilebilmesi için bugün ABD piyasa saatinde yeni bir alım rallisi yaşanmaması gerekmekte.
 

ALTIN
 
Altın fiyatları geçtiğimiz hafta 1670 direncini test ettikten sonra yatay bir şekilde fiyatlanmaktaydı. Ancak hafta sonu S&P’nin ABD kredi notunu düşürmesi en güvenli liman olan altına talebi hızlandırdı ve altın fiyatı 1715 direncine kadar tırmandı. Şuan 1709 seviyesinde fiyatlanan altın teknik anlamda aşırı satış bölgesinde, eğer bugün ABD piyasaları kredi indirimini aşırı tepki vermez ise altın fiyatlarında birkaç gün satışlar görülebilir. Bu satışların ilk olarak 1695 seviyelerini, sonrasında ise 1670 seviyelerini test edecektir. Düzeltme şeklinde olacak bu satışlar sonrası parite yeniden alımlara başlayabilir. Eğer bugün ABD piyasaları bu durumu sert şekilde fiyatlar ise altın fiyatları sabah sabah saatlerinde yaptığı düzeltme sonrası yeniden alımlara başlayacaktır. Bu alımlar ile fiyat yeniden 1715 seviyelerini test edecek, kırması halinde 1730 seviyelerine kadar tırmanacaktır. Ancak bu hafta içinde ciddi bir düzeltme yapılmadan altında alışların aynı hızda devam etmesini beklemek zor bir ihtimaldir.
 

PETROL

 
Petrol fiyatları geçtiğimiz hafta yaptığı sert satışlar ile S&P’nin not indirimini neredeyse önceden fiyatladı. Cuma günü yaşanan satışlar ile 82.80 desteğine kadar gerileyen ham petrol fiyatları şuan bu destek seviyesinin hemen üzerinde 84.50 seviyelerinde fiyatlamakta. Şuan düzeltme şeklinde alım yönünde fiyatlanan petrol alımlarının ilk hedefi 86.60 seviyeleri olacaktır. Kırılması halinde 88.00 seviyesine kadar alımlar devam edebilir. Geçtiğimiz hafta yaşanan sert düşüşlerin ciddi düzeltmesi ise 92.00 direncine kadar beklenebilir. Ancak özellikle bugün ve yarın ABD piyasalarının bu not indirimine tepkisinin ne olacağı sorusu öncelikle cevaplanmalıdır. Eğer piyasalar en kötüyü fiyatladıysa ve bir dip yapma çabası içindeyse petrol fiyatlarında ki düzeltme artarak devam edecektir. Aksi takdir de yaşanacak yeni bir satış rallisinde fiyat yeniden 82.80 seviyelerini test edecektir. Kırılması halinde ise 80.00 seviyelerine kadar düşebilir.

 
Saygılarımla,
Mustafa KEYSAN
Alpari Türkiye Başanalist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
ABD endeks vadelileri sert düştü

ABD endeks vadeli kontratları, not indiriminin ardından haftaya keskin düşüşlerle başladı

Kapat