Alpari Türkiye: Euro/Dolar 1.4290 Altında Kapanırsa Satışlar Ciddi Noktalara Ulaşacaktır

EURUSD
 
Dün ABD cephesinden Mongan Stanley ve Wall Street Journall gibi kuruluşların ABD ve Avrupa aleyhine yaptığı yayınlar ile piyasalarda tedirginlikler yeniden üst noktalara çıktı. Bu durum Avrupa piyasaların %6′ya, ABD piyasalarının ise %4′e varan düşüşler yaşamasına neden oldu. Bu ortamda parite de sert satışlar gelmeye devam ediyor. Dün gece saatlerinden itibaren başlayan satışlar ile fiyat 1.4520 seviyesinden 1.4250 seviyesine kadar geriledi. Sonrasında yaşadığı düzeltmeler ile fiyat şuan 1.4300 seviyesinde fiyatlanmakta. Parite de dün başlayan bu satışların bugünde devam edebilmesi için ilk olarak 1.4290 seviyelerinden geçen kanal çizgisi ve bu seviyenin hemen üzerinde kesişen hareketli ortalamaların güçlü şekilde kırılması gerekecek. Eğer bahsettiğimiz güçlü engeller satış yönünde geçilir ise fiyat ilk olarak 1.4240 desteğini test edecektir. Bu desteği kırdıktan sonra satışlar 1.4150 seviyelerine kadar devam edebilirler. Uluslar arası piyasalarda dün görülen tedirginlerin bugünde devam etmesi durumunda bahsettiğimiz bu hareketler yaşanabilir. Eğer bugün piyasalar açısından düne oranla daha sakin bir gün yaşanır ise fiyat şuan ki seviyeleri kıramayarak yeniden alımlara başlayacaktır. Bu alımların ilk hedefi 1.4330 direnci, kırılması halinde ise 1.4400 seviyesi olacaktır.

 
Bugün her iki taraftanda pariteyi etkileyen herhangi bir veri yok. Ancak piyasalarda yaşanabilecek tedirginlikler fiyatı yeniden dalgalandıracaktır. Eğer haftanın son işlem günü parite 1.4290 seviyesinin üzerinde kapatmayı başarır ise yeni haftada alımların daha yoğun olabileceğini bekleyebiliriz. Aksi durumda satışlar çok daha ciddi noktalara ulaşacaktır.
 

GBPUSD
 

Parite geçtiğimiz hafta 1.6100 seviyesini dip yaptıktan sonra başlattığı alımları düzenli şekilde devam ettirmekte. Fiyat dün 1.6545 direnci test etse de bu seviyenin üzerinde tutunamamış ve ABD tarafından gelen haberlerinde etkisiyle aşağı yönlü sert düzeltme hareketleri yapmıştı. Bu düzeltme satışları 1.6240 desteğine kadar devam etti. Sonrasında başlayan alımlar ile fiyat şuan 1.6480 seviyelerinde. Bu seviyeden alımları yeniden canlandırması durumunda 1.6545 direnci yeniden test edilecektir. Kırılması durumunda fiyat 1.6600 seviyesini test edecektir. Bu seviyeden parite yeniden bir düzeltme içine girebilir. Bu düzeltme ile 1.6500 seviyesine kadar salınacak fiyat yeniden alımlara başlayarak 1.6600 seviyesinin üzerinde fiyatlanmaya başlayacaktır. Eğer piyasalarda ki dün kü tedirginlerin bugünde artarak devam etmesi durumunda fiyat ilk olarak kısa vadeli hareketli ortalama seviyesi de olan 1.6460 desteğini test edecektir. Kırması halinde 1.6420 ve 1.6340 seviyelerine kadar satışlar devam edebilir.
 

Bugün ABD cephesinden paritelere etkileyecek önemli bir veri yok. İngiltere’den ise saat 11:30 da özel sektör net borçlanma verisi gelecek. Bu verilerin yanı sıra uluslar arası piyasalarda olumsuz havanın devam etmesi durumunda dün başlayan satış baskısı bugünde devam edecektir.
 

USDTL
 

Parite satışlarını hızlandırabilmek için iki gün boyunca test ettiği kanal çizgisini bir türlü kıramadı. Sonrasında uluslar arası piyasalarda ki olumsuz hava ile USD endeksi değer kazanmaya başladı. Bunun etkisi ile parite de başlayan alımlar ile şuan 1.7900 seviyelerinde. Alımları devam ettirmesi durumunda 1.8000 direnci test edilebilir.  Bu direncin bugün kırılması zor ancak piyasalarda yaşanabilecek yeni bir şok ile bu direnç kırılır ise fiyat 1.8250 seviyelerine kadar yükselecektir. Aksi durumunda 1.8000 direncin başlayacak satışlar ile fiyat 1.7750 desteğine kadar devam edebilir. Bu destek seviyesinden geçen kanal çizgisi ve hareketli ortalamalar seviyeyi oldukça zorlaştırıyorlar. Kırılması halinde fiyat 1.7500 seviyesine kadar düşebilir.
 

ALTIN

 

Her zaman ki senaryo dün yine tekrarlandı. Piyasaları tedirginliğini artıran negatif bir haber ve sonrasında altın fiyatlarında yaşanan hızlı alımlar. Dün fiyat 1790 seviyelerinde fiyatlanırken, ABD ve Avrupa ekonomilere yönelik negatif açıklamalar sonrası altın fiyatları hızlı şekilde artırmaya başladı. Fiyat önce 1800 direncini kırdı ve sonrasında 1850 seviyesine kadar alımlarına devam etti. tarihin en yüksek seviyelerine ulaşan altın; bugün piyasaların biraz daha durgun olması durumunda bu alımların bir düzeltmesini yapacaktır. Bu düzeltme satışları 1800 seviyesine kadar devam edebilir. bu destek seviyesi test edildikten sonra yeniden alımlar başlayacaktır. Eğer bugünde dün kü gibi piyasaları etkileyebilecek bir haber yayılır ise altın fiyatları yeniden canlanabilir. Bu durumda ilk olarak 1850 direnci kırılacaktır ve fiyat 1880 seviyesine kadar tırmanabilir.

 
PETROL
 

Dün başta ABD piyasaları olmak üzere bir çok dünya piyasalarının değer kaybetmesi petrol fiyatlarını da hızlı satışlar getirdi. Hafta başında yaptığı hareketler ile petrol 88.00 direncine  kadar tırmanmıştı. Bu seviyeden başlayan satışlar ile önce 86.60 desteği, sonrasında da 82.80 desteği kırıldı. Şuan 81.20 seviyelerinde fiyatlanan petrol, piyasalara bağımlı şekilde fiyatlanmaya devam ediyor. Eğer piyasalar bugünde düşüşlerine devam eder ise petrol fiyatları 75.60 seviyesine kadar gerileyebilir. Eğer piyasalar dünkü sert düşüşlerini bugün biraz olsun toparlar ise petrol fiyatları da önce 82.80 seviyesine test edecektir. Sonrasında da 84.00 seviyesine kadar alımlarına devam edebilir.
 

Saygılarımla,
Mustafa KEYSAN
Chief Analyst, Alpari Turkey

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ahmet Mergen: Endeks 44.000′i Hedefler mi?

Dün ikinci seansta hızlanan bir düşüş yaşadık.. Üçüncü bir dip arayışının olacağını tahmin etmiştik.. 54800 den başlayan satışlar dış piyasaları...

Kapat