Alpari Türkiye: Euro/Dolar’da Sert Satışların Bir Düzeltmesi Beklenebilir

EURUSD
 

Dün Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) faiz açıklaması beklentiler doğrultusunda herhangi bir değişime gidilmedi. Ancak İtalya ve İspanya’nın tahvil faizleri Avrupa Birliğinin en yüksek seviyelerine ulaşması sonrası ECB Başkanı Thichet’in piyasalara likidite sağlayıcı yönünde yaptığı açıklama piyasalarda, ekonomik yavaşlama için alınmış bir önlem olarak algılandı. Bu piyasalarda sert satışlara sebep olurken Euro da sert satışlar geldi. Buna paralel olarak parite de son zamanların en hızlı satışlarından biri yaşandı.
 

Dün 1.4360 seviyelere kadar tırmanan parite, yaşanan sert satışlar ile fiyat 1.4070 seviyelerine kadar geriledi. Şuan satış yönünde ki hareketleri devam eden paritenin, satışlarının ilk hedefi 1.4020 desteği olacaktır. Kırılması halinde 1.3970 seviyelerini test edecektir. Eğer parite 1.4020 desteğini test ettikten sonra yaşanan sert satışların bir düzeltmesi beklenebilir. Bu durumda fiyat 1.4150 seviyelerini yeniden test edecektir. Kırılması halinde 1.4240 seviyelerine kadar yükselebilir.

 
Parite dün Avrupa’dan gelen açıklamaların gölgesinde fiyatlanamaya devam edecektir. Bunun yanında bugün her iki cepheden gelecek önemli veriler ışığında parite ciddi şekilde fiyatlanmaya devam edecektir. Bu veriler; Avrupa’dan saat 10:00 da İspanyol endüstriyel üretim, saat 11:00 de İtalyan endüstriyel üretim, saat 12:00 de İtalyan GDP, saat 13:00 de Alman endüstriyel üretim verileri gelecek. ABD’den ise 15:30 da ortalama haftalık çalışma saati, özel tarım dışı ödemeler, işsizlik oranları, tarım dışı istihdam değişimi ve ortalama saatlik kazançlar verileri gelecek. Özellikle ABD’den gelecek işsizlik verileri ve tarım dışı istihdam verisi parite üzerinde son derece etkili olacaktır. Bu nedenle bu veriler dikkatle takip edilip, veriler ışığında pozisyonların değerlendirilmesi çok daha sağlıklı olacaktır.
 

GBPUSD
 

Dün Euro bazlı başlayan negatif durum tüm dünya piyasalarını ciddi şekilde etkiledi. Bu etkilenme özellikle hem coğrafi hemde ekonomik çok yakın ilişkileri olan İngiltere de fazlasıyla hissedildi. Bu bağlamda GBPUSD paritesinde de dün sert satışlar yaşandı. Dün 1.6420 seviyelerinden başlayan satışlar 1.6260 seviyesine kadar devam etti. Bu destek seviyesi bir süreden bu yana yaşanan satışların tabanını oluşturmakta. Şuan bu destek seviyesinden bir düzeltme içinde olan parite, düzeltmesini devam etmesi durumunda ilk olarak 1.6320 seviyelerini test edecektir. Kırması durumunda 1.6340 ve 1.6420  seviyeleri test edilebilir. Yapacağı bu düzeltme sonrası ya da şuan ki seviyesinden satışlarını devam ettirmesi durumunda ise fiyat ilk olarak 1.6260 güçlü şekilde kırması gerekmekte. Bu destek kırılır ise fiyat 1.6180 seviyesine kadar gerileyebilir.
 

Parite de bugün sabah saatlerinde dün yaşanan tedirginliklerin etkisi gözlense de, öğleden sonra ABD tarafından gelecek önemli verilerin sonuçlarına göre fiyatlanacaktır. Bu veriler saat 15:30 ortalama haftalık çalışma saati, özel tarım dışı ödemeler, işsizlik oranları, tarım dışı istihdam değişimi ve ortalama saatlik kazançlardır. Bunun yanında İngiltere’den 11:30 da gelecek PPI girişi ve PPI çıkışı verileride takip edilmelidir. Eğer ABD işsizlik verileri beklentilerden iyi gelmesi durumunda piyasalar pozitif şekilde fiyatlanacaktır. Bu da USD endeksinde satışları tetikleyebilir ve parite de alımları hızlandırabilir. Eğer beklentilerden kötü gelen bir veri olur ise parite de dün başlayan satışlar haftanın son işlem günüde devam edecektir. Beklenti yönünde gelmesi durumunda ise küçük kar düzeltmeleri görülebilir.
 

USDTL
 

Dün TCMB Para Piyasası Kurulu 6 yıl sonra ilk kez toplandı. Bu toplantıda sürpriz kararlar çıktı. Bu kararlar; Gösterge faizini yarım puan indirerek %6.25 den %5.75 e çekti ( Beklenti aynı bırakılması ya da 25 baz puanlık indirimdi), Gecelik O/N borçlanma faizini de beklentiler doğrultusunda % 1.5′den %5′e yükselti. Borç verme faiz oranını ise %9′da sabit tuttu. Bu kararlar ilk bakışta anlaşılması oldukça zor. Kısa vade de bunun da etkisi ile panik alımları yaşandı. Sonrasında piyasa tam yatışırken, Avrupa’dan gelen negatif veriler tüm dünya da olduğu gibi USDTRY paritesinde de yaşandı ve sert alımlar ile fiyat, içinde bulunduğu kanalın tepe noktasına (1.7400 seviyesi) kadar tırmandı. Bu sabah bu kanal bandından düzeltme satışları içinde bulunan parite şuan 1.7320 seviyelerinde fiyatlanmakta. Bu düzeltme satışlarının sürmesi durumunda ilk olarak 1.7250, kırılması halinde ise fibonacci ve hareketli ortalama düzeltme seviyesi olan 1.7000 seviyesine kadar satışlar devam edecektir.
 

Bugün eğer ABD’den gelecek olan işsizlik verilerinin pozitif gelmesi durumunda ise bu satışlar gelecek hafta da devam edecek fiyat 1.6850 seviyelerine kadar gerileyecektir. Eğer bu veriler negatif gelir ise parite de alımlar yeniden 1.7400 seviyelerine kadar tırmanabilir. Beklentiler doğrultusunda gelen bir veri de ise yurtiçi etmenler ağırlık basacaktır. Bu da dün alınan kararlar neticesinde parite de satıcılı seyrin devam edebileceği sonucunu çıkaracaktır.

 
ALTIN
 

Altın fiyatları dün yaptığı sert alımlar ile 1660 seviyelerine kadar tırmanmıştı. DÜn sabah saatlerinde  genel olarak yatay bir seyir izlese de Avrupa’dan gelen riskli haberler ile parite 1675 seviyelerine kadar tırmandı. Sonrasında yaşanan sert satışlar ile 1640 seviyesine kadar gerileyen altının bu hareketleri kar düzeltmesi şeklinde yorumlanabilir. Şuan 1658 seviyesinde fiyatlanan altın yaptığı bu düzeltme sonucunda 1670 seviyelerini yeniden test edebilir. Bu direnci kırması durumunda ise fiyat 1685 seviyesine kadar tırmanabilir. Eğer dün oluşan tedirgin havanın devam etmesi durumunda alımlar artarak devam edecektir. Ancak bugün ABD’den gelecek işsizlik dataların beklentiler doğrultusunda ya da beklentilerden iyi gelmesi durumunda altın fiyatlarında düzeltme satışları daha da artırabilir. Bu durumda fiyat yeniden 1640 seviyelerine test edebilir. Kırması halinde 1630 seviyelerine kadar satışlar devam edecektir.

 
PETROL
 
Dün Avrupa Merkez Bankası Başkanının yaptığı açıklamalar ve piyasaların buna verdiği sert tepkilere paralel olarak petrol fiyatlarında sert gerilemeler oldu. Özellikle dün ABD borsalarının %5 varan satışlar petrol fiyatlarında 92.00 seviyelerinden 82.00 seviyelerine kadar sert satışlar yaşattı. Şuan bu sert satışların bir düzeltmesini yapan petrol, 84.70 seviyelerinde fiyatlanmakta. Bu düzeltmelerinin ilk hedefi 86.60 direnci olacaktır. Kırılması durumunda 88.00 direncine kadar alımlar devam edebilir. Eğer bugün öğleden sonra ABD tarafında gelecek önemli veriler pozitif gelir ise piyasalara paralel olarak petrol fiyatlarında alımlar devam edecektir. Beklentilerden kötü gelen veriler ise piyasalarda olduğu gibi petrolde de satışları devam ettirebilir.

 
Saygılarımla,
Mustafa KEYSAN
Alpari Türkiye Başanalist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TCMB’den Bir Hamle Daha

TCMB’nin 4 Ağustos 2011 tarihinde yapılan Para Politikası Kurulu  toplantısında belirlenen strateji çerçevesinde repo faiz oranlarındaki dalgalanmaların azaltılmasına katkı yapmak...

Kapat