Alpari Türkiye: Euro/Dolar’da 1.4400 Seviyesi Önemli

EURUSD
 

Geçtiğimiz hafta özellikle Fransa’ya yönelik söylentiler ile piyasalar ve parite oldukça karışık günler geçirdi. Ancak haftanın ikinci yarısı hem bu söylentilerin biraz hafiflemesi hemde ABD’den gelen olumlu veriler ile piyasalarda toparlanmalar gözlenirken, parite sert hareketler yerine daha istikrarlı hareket etmeye başladı. Geçtiğimiz hafta parite 1.4400 ile 1.4150 desteği arasında sert hareketler yaşamıştı. Ancak yaşanan bu sert hareketler bu iki seviye arasında yatay bir seyir izledi.

 
Parite yeni haftayı, geçtiğimiz Cuma günü yaşanan alımları devam ettirerek başladı. Şuan 1.4310 seviyesinde fiyatlanan parite, bu alımlarını ilk olarak 1.4330  direncine kadar devam ettirecektir. Bu direncin kırılması halinde alımlar 1.4400 seviyesine kadar devam edebilir. Daha önce de test edilip kırılamayan bu direnç, eğer bugün Avrupa’dan ya da ABD’den olumlu bir haberin gelmemesi durumunda kırılması oldukça zor olacaktır. Kırılması halinde alımların çok daha sertleşeceği bu direncin, kırılamaması durumunda yeniden satışlar başlayacaktır.
 

Fiyat eğer şuan ki alımlarını 1.4330 direncinde son bulup satışları başlaması durumunda ilk olarak 1.4280 desteğini test edecektir. Uzun vadeli hareketli ortalama seviyesi olan bu seviyenin kırılması halinde fiyat 1.4240 seviyesine kadar düşecektir. Kısa ve orta vadeli hareketli ortalama seviyesi olan bu desteğin kırılmasında ise fiyat yeniden 1.4150 seviyesine test edebilir. Geçtiğimiz haftadan bu yana yatay bir şekilde fiyatlanan parite yön bulma konusunda oldukça zorlanmakta. Hareketli ortalamaların ve diğer indikatörlerin belirsiz olduğu bugünde parite de yeni pozisyon açımında çok dikkatli olunmalıdır.

 
Temel açıdan ise, bugün Avrupa cephesinden pariteyi etkileyen herhangi bir veri yok. Ancak başta Fransa ve Fransa bankaları olmak üzere diğer sorunlu üye ülkeler için gelecek haberler parite de etkinliğini devam ettirmekte. ABD’den ise saat 15:30 da New York imalat endeksi ve saat 16:00 da TIC net uzun vadeli işlemler verisi açıklanacak. Parite açısından çok önemli olmayan bu veriler piyasalara verdiği etki ölçüsünde pariteyi etkileyecektir.
 

GBPUSD
 

Parite de geçtiğimiz haftanın ilk yarısı oldukça sert satışlar yaşandı. Bu sert satışlar ile parite 1.6100 seviyesine kadar düştü. Haftanın ikinci yarısında bu destek seviyesinden başlayan alımlar ile fiyat 1.6300 seviyesine kadar yükseldi. Yeni haftayı bu seviyelerden açan parite şuan orta vadeli hareketli ortalama seviyesine takılmış durumda. Bu ortalamanın kırılması durumunda alımlar daha da hızlanabilir. Bu durumda fiyat ilk olarak 1.6340, kırılması halinde ise 1.6420 seviyesine kadar alımlar devam edebilir. Eğer parite orta vadeli hareketli ortalamayı kıramaz ise yeniden satışları başlatabilir. Bu satışların 1.6230 seviyesinde kadar oldukça sancılı şekilde satışlarını devam ettirecektir. Eğer bu seviye aşılır ise satışlar 1.6180 seviyesine kadar devam edebilir.
 

İngiltere’den herhangi bir verinin gelmeyeceği bugün, parite ABD’den saat 15:30 da ki New York imalat endeksi verisi ve saat 16:00 da ki TIC net uzun vadeli işlemler verisinden etkilenebilir.
 

USDTRY
 

Dolar/TL paritesinde geçtiğimiz hafta, önceki hafta da olduğu gibi alım ağırlıklı bir hafta yaşadık. Bu alımların ilk hedefi yurtdışındaki karışıklıklar olsa da, asıl nedeni yurtiçindeki yatırımcıların panik halinde USD talebi canlandırmalarındandır. Bu duruma kayıtsız kalmayan TCMB son olarak cuma günü döviz satış ihale miktarını 100 milyon USD’ye çıkardı. Bu durum da geçtiğimiz hafta 1.80 seviyesine kadar tırmanan pariteyi 1.7700 seviyesine kadar geri çekilmesine neden oldu. Şuan bu seviyelerde fiyatlanan parite, geçtiğimiz hafta başlayan satışlarını devam ettirmesi durumunda 1.7620 seviyesini test edecektir. Oldukça zayıf olan şuan ki satışların bu seviyi kırması zor. Ancak gün içinde gerek yurt dışı piyasalardan gerekse yurt içi piyasalardan gelecek pozitif haberler bu kanal çizgisini kırdırabilir. Bu durumda fiyat 1.7500 desteğini, kırması halinde ise 1.7380 seviyesine kadar satışlar devam edebilir. Fiyat eğer şuan hemen üzerinde bulunan kanal çizgisini kıramaz ise yeniden alımlar başlayacaktır. Piyasaların satış yönünde destekleyeceği bu alımların ilk olarak 1.7800 seviyesini test edecektir. Kırması halinde ise fiyat 1.80 seviyesini yeniden test edebilir.
 
ALTIN
 

Altın fiyatları geçtiğimiz hafta 1800 direncini test ettikten sonra, hem aşırı alımlar sebebiyle bir düzeltme ihtiyacı duymuş hemde yurtdışı piyasalarının toparlanma hareketleri altın fiyatlarını 1735 seviyesine kadar geri çekilmesine neden olmuştu. Yeni haftayı da satış baskısı içinde açan altın, şuan 1736 seviyesinde fiyatlanmakta. Eğer geçtiğimiz haftanın ikinci yarısında piyasalarda görülen olumlu gelişmeler, bu hafta da devam eder ise altın da değer kayıpları bir süre daha sürecektir. Bu durumda ilk hedefi 1724 olan altının kırılması halinde 1715 seviyelerine test edebilir. Eğer piyasalarda yaşanabilecek yeni bir olumsuz hava da altın fiyatı bu düzeltme sonrası yeniden alımlarını başlayabilir. Bu alımlar ilk olarak 1766 seviyesini test edecek, kırması halinde ise 1800 seviyesine kadar yükselebilir.

 
PETROL
 

Geçtiğimiz hafta piyasalarda yaşanan sert satışlar petrol fiyatını da 75.70 seviyesine kadar düşmesine sebep oldu. Yine piyasalara paralel olarak bu seviyeden başlayan alımlarla Cuma günü 86.60 seviyesi test edilmişti. Bu direnci kıramayan petrol şuan 85.20 seviyesinde düzeltme hareketi yapmakta. 84.40 seviyesine kadar devam edebilecek bu düzeltme sonrası başlayacak alımlar ile fiyat yeniden 86.60 seviyesine kadar tırmanacak, kırılması halinde ise 88.00 ve 90.00 dirençlerini test edecektir. Eğer bu yeni haftada piyasaların yeniden karışması durumunda petrol fiyatlarında yeni bir satış rallisi başlayabilir. Bu satışlar ilk olarak 82.80 ve 75.70 desteklerini test edecektir. Satışların bu seviyelerden devam etmesi durumunda ise fiyat 70 ‘li seviyelere kadar geri çekilebilir.
 

Saygılarımla,
Mustafa KEYSAN
Chief Analyst, Alpari Turkey

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İnfo Yatırım: Dengeli Bir Hafta Bekliyoruz

Bu haftaya baslarken ABD vadelileri %0.7 civarinda artidalar, Asya borsalari da Japonya`nin büyüme rakaminin beklenenden düsük (-%1.3) gerilemeyle açiklanmasinin etkisiyle...

Kapat