Alpari Türkiye: Euroda Sert Satışlar Yaşanabilir.

EURUSD
 

Dün merakla beklenen ABD GDP (GSYİH) ve istihdam talepleri verileri beklentilerden kötü geldi. Dünün en önemli verisi olan bu verilerden sonra dün kü yorumumuzda da belirtiğimiz gibi hızlı satışlar yaşandı. 1.4200 seviyelerinden başlayan satışlar 1.4070 seviyesine kadar devam etti. Sonrasında ABD piyasalarında ki toparlanmayı fırsat bilen parite alım ağırlıklı hareketlerini başladı. Gece saatlerinde yaşanan hızlı alımlarla 1.4250 direnci tekrardan kırılmış oldu.

 
Şuan 1.4260 seviyesinde fiyatlanan parite 1.4250 seviyesinin üzerinde alımlarını devam ettirmesi durumunda ilk olarak 1.4350 direncine kadar alımlarını devam ettirecektir. Bu seviye hafta içinde test edilmiş ve kırılamamıştı.  Bu direncin kırılması durumunda fiyatın ikinci hedefi 1.4420 seviyesi olacaktır. Bu seviye hem uzun vadeli hareketli ortalamaların kesişme noktası hemde oldukça güçlü bir seviye, bu nedenle bu seviye test edildikten sonra 30 – 40 piplik düzeltme hareketleri beklenilebilir. Eğer fiyat 1.4250 seviyesinin üzerinde tutunmayarak satışları yeniden başlatır ise fiyat 1.4130 seviyesine kadar gerilecektir. Bu desteğin kırılmasından sonra güçlü bir seviye olan 1.4110 seviyelerine kadar satışlar sürecektir. Bu seviyenin haftanın son işlem günü kırılması oldukça zor, ancak kırılır ise sert satışlar yaşanabilir.

 
Pariteyi bugün çok sert şekilde etkileyecek bir veri yok. Ancak yine de Avrupa’dan saat 11:00 de M3 para kaynağı, özel krediler ve Alman CPI verileri; ABD’den saat 15:30 da çekirdek PCE fiyat listesi, kişisel gelir ve gider, saat 16:55 de Michigan Hassasiyeti verileri gelecektir.
 

GBPUSD

 
Parite hafta içinde aşağı yönlü kanalı kırdıktan sonra hızlı alımlarını devam ettirmekte. Dün ABD GDP verisinin kötü gelmesi bile bu alımları durduramadı. Bu hafta yaşanan alımlar neticesinde haftanın son işlem gününde parite şuan 1.6430 direncinin hemen üzerinde fiyatlanmakta. Eğer parite bu direncin üzerinde tutunur ise alımlarını devam ettirecektir. Bu alımlarının ilk hedefi 1.6510, kırması halinde 1.6570 seviyeleri olacaktır. Dünkü alımlar ile beraber parite ki hareketli ortalamaların tümü alım yönünde hareket etmeye başlaması ve MACD’ninde alımları desteklemesi parite de bir süre daha alımların yaşanabileceğini göstermekte. Eğer parite de satışlar başlar ise fiyat ilk olarak 1.6430 seviyesini kırmalı, sonraki hedefi ise hareketli ortalamalarının de kesişme noktası olan 1.6360 seviyesi olacaktır.
 

Bugün İngiltere cephesinden pariteyi etkileyecek önemli bir veri yok. ABD ise saat 15:30 da çekirdek PCE fiyat listesi, kişisel gelir ve gider, saat 16:55 de Michigan Hassasiyeti verileri gelecek. Bu veriler parite üzerinde derin bir etkiye sahip olmasalar da, piyasalar üzerinde yapabileceği etki nedeniyle takip etmekte yarar olacaktır.
 

USDTL
 

Parite 1.5970 desteğini taban yaparak yatay bir seyir izlemeye devam ediyor. Bu yataylığın üst seviyesi ise hafta içinde bir kaç deneyip kıramadığı 1.6100 seviyesidir. Parite hala yukarı yönlü kanal içinde fiyatlanmakta bu nedenle yukarı yönlü yeni bir rallinin başlaması oldukça güçlü bir ihtimal. Ancak uluslararası piyasalarda USD endeksinin değer kaybetmesi şimdilik alımları frenlemekte. Eğer fiyatı USD endeksi de destekler ise alımlar 1.61 seviyesinin üzerine çıkarak 1.6150 direncini test edecektir. Bunun tersi bir durumda ise fiyat önce 1.5970 desteğini kıracak sonrasında 1.5900 seviyelerinden geçen kanal çizgisini test edecektir. Kırması halinde 1.5700 seviyesine kadar sürecek hızlı satışlar başlayabilir.
 

ALTIN

 
Dün kü yorumumuzda belirttiğimiz gibi fiyat 1526 direncinin üzerinde uzun süreli tutunamadı ve satış ağırlıklı bir günü geride bıraktı. Fiyat dün kü satışlarla 1518 desteğini kısa zamanlı kırarak 1514 seviyesine kadar geri çekildi. Gece saatlerinde toparlanan fiyat şuan 1523 seviyelerinde, eğer yukarı yönlü fiyatlamanın devam etmesi durumunda 1526 direnci yeniden test edilebilir. Eğer bu seviye kırılır ise fiyat 1538 seviyesine kadar tırmanacaktır. Aşağı yönlü hareketlerini devam ettirir ise 1518 çok güçlü olmasa da ilk destek noktası kırılması halinde fiyat 1500 seviyesine kadar gerileyecektir. Bu seviye şuan ki trendline seviyesi olduğu için bu seviyeden yeni bir alım hamlesi başlayabilir.
 

Mustafa KEYSAN
Alpari Türkiye

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye Girişimi En Az Destekleyen Avrupa Ülkesi

BBC’nin 24 ülkede gerçekleştirdiği girişimcilik kültürü anketine göre Türkiye, girişimciliğin en az desteklendiği dünya ülkelerinden biri ve Avrupa sıralamasında en...

Kapat