Alpari Türkiye: Euro’da Daha Kuvvetli Satışlar Beklenmeli

EURUSD

 
Dün Avrupa cephesinden gelen veriler beklentiler doğrultusunda veya beklentilerden iyi geldi. Bu da pariteyi de sabahtan itibaren yukarı yönlü hareketlere sebep oldu. Dün 1.3970 desteğinden başlayan alımlar önce 1.4050 direncini kırdı ve 1.4130 seviyesine kadar alımlarını sürdürdü. Ancak uzak doğu piyasalarıyla beraber parite yeniden satış yönünde hareket etmeye başladı. Bu bağlamda parite de dün yaşanan alımları geçtiğimiz hafta yaşanan sert satışların bir düzeltmesi şeklinde yorumlayıp bundan sonra satışların daha kuvvetli olmasını beklemek çok da yanlış olmayacaktır.

 
Bugün Avrupa cephesinden pariteyi etkileyecek önemli bir veri yok. ABD’den ise saat 14:00 de MBA Morgage başvuruları, saat 15:30 da çekirdek dayanıklı malların siparişleri, dayanıklı mal siparişleri, saat 17:00 de ev fiyat listesi, saat 17:30 da ham petrol envanteri verisi gelecek. Özellikle dayanıklı mal siparişleri parite üzerinde büyük etkiye sahip olacaktır.

 
Parite şuan 1.4050 seviyesini aşağı yönlü kırdı ve satış ağırlıklı hareketlerine devam ediyor. Şuan 1.4030 seviyesinde fiyatlanan parite aşağı yönlü hareketlerine devam ettirmesi durumunda geçtiğimiz hafta test edip kıramadığı 1.3970 desteği yeniden test edilecektir. Kırılması durumunda fiyat 1.3860 – 1.3800 desteklerine kadar satışlarını devam ettirebilir. Şuan ki seviyesinden ya da 1.3970 desteğini kıramaması durumunda başlayacak alımlarda fiyat yeniden 1.4050 seviyesini test edecektir. Kırılması durumunda fiyat 1.4130 direncine kadar alımlarını devam ettirebilir. Sabah saatlerinde teknik ağırlıklı olarak aşağı yönlü hareket edecek piyasa öğleden sonra ABD piyasasına ve verilerine göre yeniden şekillenecektir.
 

GBPUSD
 

Parite aşağı yönlü kanal içinde hareket etmeye devam ediyor. Dün parite de başlayan düzeltme alımları fiyatı 1.6180 seviyelerine kadar taşıdı bu seviyeden bu sabahtan itibaren satış yönünde hareket eden parite kanal doğrultusunda fiyatlanamaya devam edecektir. Parite şuan 1.6150 seviyesinde fiyatlanmakta, başladığı satışları devam ettirebilmesi için paritenin ilk olarak ara kanal çizgisini aşağı yönlü kırması gerekmekte. Bu kanalı kırdığı takdirde 1.6100 desteğini test edecektir. Bu desteğin kırılması durumunda fiyat 1.6000 seviyesine kadar düşebilir. Bu seviye hem güçlü bir destek hemde psikolojik bir seviye bu sebeple bu seviyeden yeni bir düzeltme hareketi başlayabilir. Paritenin şuan ki fiyattan alım yönünde hareket etmesi durumunda ilk olarak 1.6180 direncini kırması gerecek, sonrasında ise fiyat kanalın üst noktası olan 1.6220 seviyesine kadar yükselebilir. Daha sonra bu seviyelerden yeni bir satış rallisi başlayacaktır.
 

Parite bugün yukarıda yazdığımız teknik hareketlerden çok her iki taraftan gelecek önemli veriler ışığından şekillenecektir. Öncelikle sabah saat 11:30 da İngiltere’den gelecek BBA Morgage onayları, iş yatırımı, GDP (GSYİH) verileri parite üzerinde büyük etkileri olacaktır. Özellikle GDP verisinin beklentilerden iyi gelmesi parite de sert alımlara sebep olur iken beklentilerden kötü gelmesi kanal çerçevesinde sert satışlara sebep olabilir. Beklentinin aynı gelmesi durumunda ise diğer verilerin durumunda göre bir hareket belirleyecektir. Öğleden sonra ise ABD cephesinden saat 14:00 de MBA Morgage başvuruları, saat 15:30 da çekirdek dayanıklı malların siparişleri, dayanıklı mal siparişleri, saat 17:00 de ev fiyat listesi, saat 17:30 da ham petrol envanteri verileri gelecek. Bu verilerden dayanıklı mal siparişleri verisinin sonucunda öğleden sonra paritenin gidişatını belirleyecektir.

 
USDTL
 

Parite yukarı yönlü kanal doğrultusunda fiyatlanmaya devam ediyor. USD endeksinin uluslararası piyasalarda değer kazanması, yurt içinde ki gerek cari açık gerekse TCMB’nın uyguladığı riskli ve cesur para politikası parite üzerinde alım baskısı yaratmakta. Pazartesi günü yaşanan sert alımlar ile fiyat 1.6100 seviyesinin üzerine çıkmıştı, dün yaşadığı düzeltmeler ile fiyat 1.5970 seviyesine kadar geri çekildi. Bu seviyede oluşturduğu destek ile başladığı alımları tekrardan 1.60 seviyesinin üzerine çıkarak fiyatlanmaya devam etmekte. Bugün saat 14:00 de TCMB faiz kararını açıklayacak beklenti faizlerin 6.25 seviyesinde aynı tutması ancak munzam karşılıklarında yapacağı değişik parite tarafından fiyatlanacaktır. Eğer munzam karşılıkları artırılmaya devam eder ise finans piyasası oldukça zor bir duruma düşecektir. Bu da başta IMKB ve USDTL  olmak üzere bir çok piyasa etkilenecektir. Şuan 1.6040 seviyesinde fiyatlanan parite de alımların devam etmesi durumunda fiyat 1.6150 direncine kadar tırmanabilir. Şuan ki fiyat seviyesinden satışların ağırlık kazanması durumunda ise ilk olarak 1.5970 desteği yeniden test edilecektir. Kırılması durumunda 1.5880 seviyesine kadar satışlar devam edebilir. Bu seviye kanalın alt tabanı olması hasebi ile yukarı yönlü alımlar tekrardan başlayacaktır.
 

ALTIN

 
Altın fiyatları yukarı yönlü hareketlerine düzenli olarak devam etmekte. Özellikle hafta başında 1518 direncini kıran parite bu seviyeden başladığı alımlarını dün 1.526 direncine kadar devam ettirdi. Sonrasında küçük çaplı bir düzeltme içine giren parite şuan 1522 seviyelerinde alım yönünde hareket etmekte. Bu alımlarının ilk hedefi 1526 direnci olacaktır. Kırılması halinde fiyat 1538 seviyesine kadar tırmanabilir. Bu seviyeye ulaşıldıktan sonra parite 1530 seviyelerine kadar düzeltme yaparak yeniden alımlarını hızlandıracaktır. Ancak USD endeksinde yaşanacak sert değer kazanımları parite de aşağı yönlü bir baskı oluşturabilir. O zaman fiyat yeniden trendline seviyesi olan 1500 seviyesine kadar geri çekilecektir. Parite kısa ve orta vade de 1500 desteğini aşağı yönlü kırması oldukça zor bu sebeple bu seviyeden yeniden alımlar hızlanacaktır.
 

Mustafa KEYSAN
Alpari Türkiye Başanalist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
RWE ve Turcas Petrol, Akenerji’nin Varlık Satışı İle İlgileniyorlar

Alman Enerji Şirketi RWE ve Turcas Petrol (OLUMLU; Öneri Yok) Akenerji’nin (OLUMLU; Gözden Geçiriliyor) varlık satışı ile ilgileniyorlar. Hatırlanacağı üzere,...

Kapat