Alpari Türkiye Döviz Analiz

EURUSD

 
Dün hafta boyunca fiyatlanan veri beklenti yönünde açıklanarak, AB Merkez bankası (ECB)  faiz oranlarını 0.25 artırarak 1.25 yaptı. Akabinde ECB başkanı Trichet’in açıklamaları bir sonraki ay faiz artırımı şuan için söz konusu olmadığı yönündeydi. Veri sonrası hızla düşen parite 1.4240 desteğini test ettikten sonra yukarı yönlü hareket etmeye başladı. Uzak doğu borsalarıyla beraber hızla tırmanan parite şuan 1.4380 seviyelerinde fiyatlanmakta. Bu fiyatlanmanın en büyük nedeni ise dün akşam saatlerinde Japonya da yaşanan depremin yarattığı tedirginliktir.

Bugün Avrupa’dan pariteyi etkileyecek önemli bir veri yok, ancak dünkü faiz kararının etkileri bugünde görülmeye devam edecektir. Amerika’dan ise saat 17:00 de toptan satış envanteri, saat 17:15 de FOMC üyesi Fish’ın konuşması gelecek. Pariteyi direk etkilemese de bu veriler oldukça önemlidir. Bugün ABD parlamentosunda görüşülmeye devam edecek bütçe görüşmelerinin sonuçlarıda parite üzerinde direk etkili olacaktır. Bunların yanında her zaman olduğu gibi Libya ve Orta Doğu ülkelerinde ki karışıklıklar, özellikle emtia fiyatlarına etkileri çok yakından takip etmekte yarar var.
 

Parite şuan 1.4390 seviyelerinde fiyatlanmakta, dün gece hızlı alımlarla 1.4400 direnci test edildi ancak kırılamadı. Dün kü beklentimiz faiz kararı sonrası ciddi kar satışlarının olacağı yönündeydi ancak Japonya da ki yeni bir deprem tüm dünya piyasalarını etkiledi ve beklenti dışı hızlı bir alım rallisi görüldü. Bu rallinin devam etmesi için öncelikle 1.4400 direnci kırılmalı sonrasında 1.4430 – 1.4470 dirençleri test edilebilir. Şuan ki seviyesinden yapacağı satış hamlesinin ilk hedefi ise 1.4350 seviyeleri olacaktır. Kırdığı takdirde 1.4280 seviyeleri test edilebilir. Bu seviyelerden geçen trendline çizgisi şimdilik satışların önündeki en büyük engel. Bu seviye kırılmadan satış pozisyonu açmak oldukça riskli olacaktır. Parite haftayı 1.4280 seviyesinin üzerinde kapatması durumunda önümüzdeki hafta da alımlarını devam edecektir.
 

GBPUSD
 

Parite dün gece yaşanan alımlarla beraber tekrardan 1.6400 seviyelerini test etti. Bundan önceki testlerinde hızla satışlar gelmiş ve parite kap formasyonu yapmıştı. Dün gece 1.6400 seviyelerini test eden parite çift kap formasyonunu da tamamlamış oldu. Şuan 1.6390 seviyelerinde fiyatlanan parite alımlarını devam ettirebilmesi için öncelikle 1.6400 direnci kırılmalı, sonrasında hızlanacak alımlarla beraber parite 1.6460 – 1.6490 seviyelerini test edebilir. Ancak şimdiye kadar bu seviyelerden sürekli tepki satışları geldi. Aynı şekilde şimdi de gelecek bir tepki satışında parite ilk olarak 1.6330 seviyelerini test edecektir. Kırdığı takdirde 1.6260 – 1.6175 seviyelerine kadar geri çekilebilir.
 

Bugün pariteyi etkileyebilecek veriler şunlar; İngiltere’den saat 11:30 da PPI (Üretici fiyat endeksi) girişi ve çıkışı. Amrika’dan saat 17:00 de toptan satış envanteri, saat 17:15 de FOMC üyesi Fish’ın konuşması verileri gelecek. Japonya da yaşanan son depremin ekonomi üzerinde ki etkisi ve ABD parlamentosunda görüşülen ve bir türlü sonuçlanmayan harcama izinleri yakından takip edilmeli.

 
USDTL

 
Parite de dünkü yorumumuzda belirtiğimiz olay gerçekleşti. AB faiz açıklaması öncesi 1.5100 desteğini kırmaya çalışan parite faiz sonrası EURUSD paritesinde yaşanan satışlara paralel olarak hızlı yükseldi. Dün piyasa kapanışını 1.5100 desteğinin hemen üzerinde gerçekleşti. Uzak doğu piyasalarının etkisiyle EURUSD paritesi hızla yükseldi; bunun etkisiyle sabah piyasa açılışı 1.5040 seviyelerinden olan parite ilk hedefi 1.5000 desteği olacaktır. Oldukça güçlü olan bu desteğin kırılması durumunda 1.4800 seviyelerine kadar satışlar yaşanabilir. Eğer 1.5000 desteği kırılamaz ve düzeltme alımları başlar ise ilk olarak 1.5100 direnci test edilecektir. Kırıldığı takdirde 1.5200 seviyelerine kadar alımlar gelebilir.
 

ALTIN
 

Altın fiyatları dün 1450 seviyesinin üzerinde kapanmayı başardı. Dün Avrupa’nın faiz artırması ve Japonya da yaşanan ikinci bir deprem altın fiyatlarını daha da tırmandırdı. Uluslar arası piyasalarda hem enflasyon baskısı sebebiyle hemde Kuzey Afrika da ve Orta Doğu da yaşanan olaylar sebebiyle altın talebi sürekli canlı kalmakta. Bunun yanında yaklaşan yaz ayları altın fiyatlarını mevsimsel olarak biraz daha artıracaktır. Şuan 1465 seviyelerinde fiyatlanan paritenin ilk hedefi 1470 seviyeleri olacaktır. Kırdığı takdirde 1485 direncine kadar alımlar devam edebilir. Şuan ki seviyelerinden bir geri çekilme yaşanır ise ilk olarak 1450 seviyelerini test edecektir. Altın fiyatı bu seviyenin üzerinde haftayı kapatır ise gelecek hafta yeni rekorlar test edilebilir.

 
Mustafa KEYSAN
Alpari Türkiye

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC Piyasa Yorum

Küresel mali piyasalar Cuma gününe iyimser bir seyirle başlasa da günü kar satışlarıyla tamamladı. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artırım...

Kapat