Alpari Türkiye: Dolarda 1.7750 Seviyesi Kırılırsa Alımlar Hızlanır?

EURUSD
 

Piyasalar yeni haftaya oldukça iyi başladı. Dün Avrupa piyasaları %1, ABD piyasaları da %2′lere varan yükselişler gerçekleştirdi. Bu yükselişlerin en önemli sebeplerinden birisi dün açıklanan geçtiğimiz haftaki  AB tahvil alım programının beklentilerden iyi gelmesidir. İkincisi ise bugün yapılacak olan Alman Başbakanı Merkel ile Fransız Cumhurbaşkanı Sarkozy buluşmasından birlik için pozitif kararların çıkma beklentileridir.

 
Dün piyasalarda yaşanan bu pozitiflik paritelerde de alımları tetikledi. Haftayı 1.4280 seviyelerinden başlayan parite 1.4470 seviyelerine kadar devam etti. Bu seviyelerden sonra bir düzeltme hareketi içinde olan parite şuan 1.4370 seviyelerinde fiyatlanmakta. İçinde bulunulan bu düzeltmenin ilk hedefi 1.6360 seviyesidir. Bu fibonacci düzeltmesinin kırılması durumunda fiyat 1.4330 seviyesine kadar satışlarını devam ettirecektir. Bu düzeltme hareketlerinden sonra, piyasalarda dün kü pozitifliğe benzer bir hareketlenme yaşanır ise parite yeniden alım hareketlerine başlayacaktır. Bu alımlar ilk olarak 1.4400 seviyesini test edecektir. Kırması halinde fiyat 1.4450 seviyesine kadar yükselebilir. Dün test edip kıramadığı bu seviyenin kırılması halinde fiyat 1.4520 seviyesine kadar yükselecektir.
  

Bugün parite, Merkel-Sarkozy görüşmesine kilitlenmiş durumda, bu toplantıdan çıkacak sonuçlar parite üzerinde oldukça etkili olacaktır. Bunun haricinde Avrupa’dan bugün saat 12:00 de ticaret dengesi, GDP (GSYİH) verileri gelecek. ABD’den ise saat 15:30 da ithalat fiyat listesi, konut başlangıçları, yapı ruhsatları, 16:15 de endüstriyel üretim verileri gelecek. Her iki cepheden de gelecek bu veriler bugün, parite üzerinde oldukça etkili olacaktır.
 

GBPUSD

 
Dün dünya piyasaların yaşanan pozitiflikle beraber, USD endeksinde sert gerilemeler yaşandı. Bu da parite de hızlı alımların önünü açmış oldu. Dün 1.6260 seviyelerinden başlayan alımlar, fiyatı 1.6400 seviyesine kadar tırmandırdı. Sabah saatlerinde yaşanan düzeltme satışları ile fiyat 1.6330 seviyelerinde. İçinde bulunduğu satışları devam etmesi durumunda 1.6300 seviyesi test edilecektir. Kırılır ise 1.6260 seviyeleri test edilebilir. Bu her iki seviyede hareketli ortalama seviyesi, bu seviyeden başlayacak yeni alım rallilerinde fiyat yeniden 1.6340 ve 1.6420 seviyelerine kadar yükselebilir.

 

Bugün İngiltere’den saat 11:30 da RPI verisi, tüketici fiyat listesi (CPI), çekirdek CPI verileri ve ABD’den saat 15:30 da ithalat fiyat listesi, konut başlangıçları, yapı ruhsatları, 16:15 de endüstriyel üretim verileri gelecek. Bu veriler pozitif gelmesi durumunda ve piyasaların dün başlattıkları olumlu havanın bugünde devam etmesi durumunda yapılacak düzeltme satışlarından sonra parite de yeniden alımlar yaşanabilir.
 

USDTRY

 
Parite bir sıkışma çerçevesinde aşağı yönlü hareketlerini devam ediyor. Ancak dün uluslararası piyasaların artı şeklinde hareket etmesi, USD endeksinin aşırı değer kaybetmesi, yurtiçi piyasaların olumlu bir hava takınması doğrultusunda parite de beklenen satışlar bir türlü yaşanmadı. Yaşanan satışlar özellikle kanal çizgisine takılmakta, bu sabah bu kanal çizgisinden başlayan alımlar sıkışma çizgisine kadar devam etti. Şuan bu çizginin hemen üzerinde fiyatlanan parite bu seviyeyi alımlar ile kırabilmesi için ilk olarak 1.7750 seviyesini kırması gerekecek. Bu seviyenin kırılması durumunda alımlar hızlanarak 1.8000 seviyesi test edebilir. Ancak yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda oluşan olumlu havanın devam etmesi durumunda parite de satışlar ağırlıkta olacaktır. Bu durumda fiyat şuan ki seviyesinden 1.7620 seviyesini yeniden test edecek, kırması durumunda 1.7500 seviyesine kadar satışlar devam edecektir. Bu seviyenin de kırılması halinde ise fiyat 1.7380 seviyesine kadar gerileyebilir.
 

ALTIN
 

Altın fiyatları dünkü yorumlarımızda belirtiğimiz gibi, 1730 seviyesine kadar yaptığı alımlardan sonra yukarı yönlü hareketlerini yeniden başladı. Şuan 1770 direncini kırmak üzere olan parite, bu seviyeyi kırar ise alımlarını önce 1785, sonrasında da 1800 seviyesine kadar devam ettirebilir. Altın eğer şuan üzerinde bulunan 1770 direncini kıramaz ise yeniden satışlar başlayabilir. Bu satışların ilk hedefi 1755 seviyesi, kırılması halinde ise 1730 seviyesini test edebilir. Uluslar arası piyasalarda oluşan olumlu havanın bu haftaya yayılması durumunda altında ki alımlar yavaşlayacak ve satışlar daha çok ağırlık kazanacaktır. Piyasalarda oluşacak yeni bir tedirgin havada ise alımlar daha da hızlanabilir. Bu da fiyatı önce 1800 seviyesine sonrasında daha üst noktalara taşıyacaktır.

 
PETROL
 

Yurtdışı piyasalarında oluşan pozitif hava petrole olan talebi artırmakta ve fiyatıda yukarı yönlü hareket ettirmektedir. Petrol dünkü alımları ile 86.60 direncini kırdı ve 88.00 seviyesine kadar tırmandı. Ancak bu direnci kıramayan petrol şuan bir düzeltme satışı içindedir. Bu düzeltmeyi şuan 86.60 seviyesine kadar devam ettiren petrol, bu seviyelerden yeniden alımlara başlayabilir. Bu alımların ilk hedefi 88.00 seviyesi olacaktır. Kırılması durumunda ise 90.20 seviyesine kadar alımlar devam edebilir. Petrol fiyatlarında şuan yaşanan satışların devam etmesi durumunda ise fiyat 85.30 seviyesine kadar gerileyebilir. Kırılması halinde ise fiyat 82.80 seviyesine kadar satışlar devam edecektir.
 

Saygılarımla,
Mustafa KEYSAN
Chief Analyst, Alpari Turkey

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Başar Yıldırım: Almanya-Fransa Görüşmesinden İnciler Bekleniyor !

Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta yaşanan sert düşüşler sonrası tepki alımları sürerken satın alma ve birleşme haberleri piyasalardaki iyimser havayı destekledi....

Kapat