Alpari Türkiye: Altında Alımların Devam Etmesi Oldukça Zor

EURODOLAR
 

Pariteyi bugün ciddi şekilde etkileyecek bir veri beklemiyoruz. Yine de saat 12:00 de Avrupa PPI (üretici fiyat endeksi), saat 17:00 de de ABD fabrika siparişleri verisi dikkat edilmeli. Bunun yanında geçtiğimiz haftalarda başlayan bilanço açıklamaları bugünde devam edecek. Yaklaşık 50 ABD şirketinden gelecek 1. çeyrek bilanço haberleri önce ABD piyasasını dolayısıyla pariteyi de etkileyecektir. Ancak pariteyi genel de olumlu bilanço haberlerinin etkilediğini söylemekte çok yanlış olmayacaktır.

 
GBPUSD
 

Parite dün geçtiğimiz hafta test edip kıramadığı 1.6740 direncini yeniden test etti ve kıramadı; sonrasında başlayan satışlar 1.6580 desteğine kadar devam etti. Fiyat şuan 1.6610 seviyelerinde fiyatlanmakta; parite her ne kadar cuma gününden beri satış yönünde hareket etse de satışların başladığını söylemek henüz çok erken. Eğer 1.6580 desteği kırılır ise parite de satışların başladığını söyleyebilir. O zaman paritenin ilk hedefi 1.6490 seviyesi, kırdığı takdirde 1.6400 seviyesine kadar satışların süreceği bir ralliden söz etmek çok yanlış olmaz. Parite eğer bu satışları düzeltme şeklinde yapar ise 1.6580 seviyelerinden yeniden bir alım dalgası başlayabilir. Bu durumda ilk olarak 1.6740 direnci yeniden test edilecektir. Kırıldığı takdirde fiyat 1.6860 seviyesine kadar tırmanacaktır. USD kaynaklı pariteler son zamanlarda teknik hareketlerden bağımsız genellikle temel verilere göre fiyatlanmakta, bu sebeple direk bir yön söylemek yanıltıcı olacaksa da ağırlıklı olarak alım hareketleri ön planda olduğunu, açılacak pozisyonlarda bu durumunda göz önünde bulundurulması gerektiğini tekrardan hatırlatmakta yarar olacaktır.
 

Bugün İngiltere’den saat 11:30 da imalat PMI, saat 13:00 de CBI gerçekleştirilmiş dağıtıcı ticaretleri verileri, ABD’den ise saat 17:00 de fabrika siparişleri verisi gelecek. Özellikle İngiltere den gelecek veriler pariteyi sabah saatlerinde etkileyebilir. Öğleden sonra ise ABD’den gelecek elli şirket bilançosunun durumu parite üzerinde etkili olacaktır.

 
USDTL
 

Parite dünü açıldıktan sonra sonra aşağı yönlü kanalın üst noktasının hemen altında yatay bir seyir ile geçirdi. Öğleden sonra USD’nin değer kazanmasına fırsat bilen parite hem aşağı yönlü kanalı hemde 1.5200 direncini kırdı. Bu sabah bu seviyelerin üstünde açılan parite de bundan sonra alımlar çok daha hızlı olabilir. Parite 1.5200 desteğinin üstünde tutunduğu sürece 1.5300 – 1.5365 dirençleri test edecektir. 1.5365 seviyesinden geçen uzun vadeli hareketli ortalama seviyesi geçilir ise alımlar çok daha rahatlayacak ve fiyat 1.5500 seviyesinin üstüne çıkacaktır. Fiyatın yeniden aşağı yönlü gerilemesinde ise ilk olarak 1.5200 seviyesi ve sonrasında kanal çizgisi kırılması gerekecek. Kırılması oldukça zor olacak bu seviyelerin kırılması durumunda ise fiyat yeniden 1.5100 desteğini test edebilir. Eğer uluslararası parite de USD de dünkü gibi değer kazanmayı sürdürür ise parite yukarı yönlü hamlelerini artıracaktır.
 

ALTIN
 

Altın fiyatları dün iki kez 1575 direncini test etse de kıramadı ve sonrasında sert satışlar yaşadı. Özellikle USD endeksinin değer kazanması parite de satışları ön plana çıkardı. Dün kü hızlı hareketler sonrası 1550 desteğinin  altına kadar inen parite, şuan 1546 seviyelerinden fiyatlanmakta. Satışların devam etmesi durumunda ilk olarak 1535 desteği test edilecektir. Kırıldığı takdirde 1518 seviyelerine kadar satışlar sürebilir. Uzun vadede yukarı yönlü bir kanal içinde bulunan parite yaptığı bu satışları düzeltme satışı olarak yorumlanabilir. Bundan sonraki başlayacağı alımların hedefi ise binaltıyüzlü seviyeler olacaktır. Şuan ki seviyesinden alımların başlaması durumunda 1575 direnci yeniden test edilebilir. Ancak bu direnç USD endeksinde ki satışların devam etmesi durumunda kırılacaktır. Aksi taktirde parite de alımların devam etmesi oldukça zor olacaktır.

Mustafa KEYSAN

Alpari Türkiye

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex Piyasaları Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s'un baş Avrupa ekonomisti Jean-Michel Six, Euro’nun güçlenmesinin Avrupa'nın çevre ülkeleri olarak adlandırılan...

Kapat