Alpari Türkiye: Altında 1930 Seviyelerine Kadar Alımlar Devam Edebilir

EURUSD

 
Geçtiğimiz hafta Avrupa ve ABD piyasalarına bağlı olarak parite oldukça hareketli zamanlar geçirdi. Ancak yaşanan bu sert hareketler belli bir aralıkta fiyatlandı. Parite yaptığı alımlar ile 1.4520 direncini kıramazken, satışlarında da 1.4150 seviyelerinde son bulmakta. Bu bağlamda şuan 1.4360 seviyelerinde fiyatlanan parite içinde bulunduğu satışları ilk olarak 1.4330 desteğine kadar devam ettirebilir. Geçtiğimiz hafta son işlem gününde ABD borsaların eksi kapanması, şuan Avrupa borsalarında karışık şekilde hareketlenmesi parite de satış ihtimalini güçlendirmekte. Parite 1.4330 desteğini kırdıktan sonra hareketli ortalamaların ve kanal çizgisinin kesişme noktası olan 1.4280 seviyelerine kadar düşecektir. Eğer 1.4330 desteğinde satışlar son bulur ise parite bu seviyeden önce 1.4370 sonrasında da 1.4400 direncini yeniden test edebilir. Kırılması halinde ise 1.4520 direncine kadar alımlar devam edecektir.

 
Bugün hem Avrupa hemde ABD cephelerinden herhangi bir haber yok. Bu sebeple parite, daha çok uluslararası borsalara ve teknik hareketlere göre fiyatlanacaktır.
 

GBPUSD

 
Parite birkaç haftadan bu yana içinde bulunduğu yukarı yönlü kanalı, cuma günü yaptığı sert hareketlerle kırdı. Şuan bu kanalın altında tutunmaya çalışan fiyat 1.6470 desteğinin hemen üzerinde fiyatlanmakta. Eğer parite bu desteği kırar ise satışlar daha da hızlanarak devam edecektir. Bu durumda fiyat önce 1.6420 seviyelerine test edecek, kırması halinde ise 1.6360 seviyelerine kadar satışlar sürecektir. Fiyat eğer 1.6470 desteğini kıramaz ise tekrardan alımlar başlayabilir. Bu alımların ilk hedefi kanal çizgisi ve hareketli ortalama seviyesi olan 1.6495 seviyesi olacaktır. Bu seviye kırıldıktan sonra alımlar çok daha hızlanabilir. Bu alımların ilk olarak 1.6545 direncine test edecektir. Kırması halinde ise 1.6600 seviyesine kadar alımlar devam edebilir.

Bugün pariteyi etkileyebilecek herhangi bir veri açıklaması yok. Bu sebeple paritenin teknik olarak kanal içi hareketleri ve 1.6470 desteğinin kırılması oldukça önemli olacaktır.

 
USDTRY

 
Parite geçtiğimiz haftalarda yaptığı sert alımlar ile içinde bulunduğu kanalı yukarı yönlü kırmış ve 1.8000 seviyelerini test etmişti. Sonrasında yaptığı düzeltme satışları ile fiyat 1.7750 seviyelerine kadar gerilese de, yukarı yönlü kanalın içine girmeyi başaramadı. Sonrasında başlayan  yatay yönlü fiyatlanma yukarı da 1.8000 direnci tavan oluştururken, aşağı da ise kanal çizgisi tabanı oluşturdu. Şuan bu kanal çizgisi ve kısa/orta vadeli hareketli ortalamalar 1.7750 desteğinin geçmekte. Bu sebeple bu destek seviyesi satışlarda oldukça önemli olacaktır. Normal hareketlerle kırılması oldukça zor olan bu seviyenin kırılması halinde parite de hızlı bir düzeltme hamlesi yaşanabilir. Bu durumda fiyat önce 1.7500 desteğini sonrasında ise 1.7250 seviyelerine kadar düşebilir. Parite şuna bulunduğu yataylıkta alımları 1.8000 seviyesinde son bulmakta. Eğer ani bir alım dalgası ile bu direnç kırılır ise 1.8250 direnci yeniden test edilecektir. Ancak son zamanlarda TCBM,  döviz kurları üzerinde hem yaptığı açıklamalarla hemde yaptığı döviz ihaleleri ile bir baskı altına almakta. Bu sebeple kurun bu seviyelere kadar çıkması oldukça zor olacaktır.

 
ALTIN
 

Geçtiğimiz hafta uluslararası piyasalarda yaşanan tedirginlikler altın fiyatlarında ciddi alım baskıları oluşturdu. Bu alım hareketleri ile 1800 seviyesinin üzerinde oldukça sert sert alımlar yaşandı. Bu alımlar ile fiyat 1890 seviyelerinde fiyatlanmakta. Bu alımlar ilk olarak 1900 seviyelerinde psikolojik bir baskı altına alınabilir. Bu seviyelerden yapacağı düzeltme ile fiyat yeniden 1870 seviyelerine kadar gerileyebilir. Eğer düzeltme satışları sert olur ise 1850 seviyesine kadar devam edecektir. Altın yaptığı bu düzeltme sonrası ya da şuan ki seviyesinden alımlarını devam ettirir ise ilk olarak 1900 seviyesi zorlanacaktır. Kırılması halinde 1930 seviyelerine kadar alımlar devam edebilir.
 

PETROL
 

Petrol fiyatları geçtiğimiz hafta 88.00 seviyesini test ettikten sonra uluslar arası piyasalarda ki baskılarla beraber satışlarını hızlandırmıştı. Bu satışlarını 79.00 seviyesine kadar yapan petrol bu seviyeden küçük düzeltme alımları ile şuan 81.35 seviyelerinde fiyatlanmakta. Eğer geçtiğimiz hafta başlayan satışlar devam eder ise 75.70 seviyesine kadar satışlar devam edecektir. Ancak bu hafta açıklanacak verilerle beraber piyasalar olumlu şekilde fiyatlanırsa, petrol fiyatları da önce 82.80 seviyesini test edecek. Kırması halinde ise 84.10 ve 86.60 seviyelerine kadar alımlar sürecektir.

 
Saygılarımla,
Mustafa KEYSAN
Chief Analyst, Alpari Turkey

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex; 22 Ağustos 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Rekor düşük seviyede seyreden ABD Hazine tahvillerinin faizleri, traderların, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bu hafta ekonomiyi desteklemek...

Kapat