Alpari Türkiye: Altın 1640 Seviyesine Ulaşacak mı…?

EURUSD

Dün ABD cephesinden açıklanan dayanıklı mal siparişleri verisi beklentilerden kötü geldi. Bunun yanında FED’in açıkladığı Bej Kitabı raporunda ekonomik büyümenin hız kestiğini açıklaması piyasalarda sert satışlar yaşandı. 2 Ağustosa kadar ABD Kongresinin onaylaması gereken borç tavanı yükseltme izni için hala net bir adım atılamamış olması piyasalarda ki tedirginli ve riskliliği artırmakta. Avrupa cephesinden ABD piyasalarsın da oluşan negatifliğin izlerini görmek mümkün, bunun yanında S&P’nin Yunanista’nın kredi notunu düşürmesi Avrupa ekonomisi üzerinde ki kara bulutları dağıttırmıyor.

Parite yaşanan bu gelişmeler ışığında dün 1.4520 direncinden başlattığı satışları 1.4330 desteğine kadar devam etti. Şuan 1.4345 seviyelerinde fiyatlanan parite satışlarını sürdürebilmesi için 1.4330 desteğini kırması gerekecek. Bu destek kırıldıktan sonra satışlar 1.4300 seviyesine kadar düşecektir. Bu seviye hareketli ortalamaların kesişme noktası, bu sebeple bu seviyenin kırılması oldukça zor olacaktır. Eğer bu seviye kırılır ise satışlar hızlanarak devam edecektir. Bu satışların ilk hedefi 1.4240, kırılması halinde 1.4140 desteğine kadar satışlar devam edecektir. Eğer 1.4330 veya 1.4300 seviyelerinden parite de yeniden alımlar başlar ise 1.4400 seviyesi test edilecektir. Kırılması halinde 1.4425 direnci test edilecektir. Bu seviyelerin geçilmeden parite de alımlar riskli olabilir. Kırılması durumunda ise fiyat yeniden 1.4520 seviyelerine kadar yükselebilir.

Bugün Avrupa’dan saat 10:55 de Alman işsizlik değişimi ve Alman işsizlik oranları verileri, saat 12:00 de Avrupa tüketici ve işletme anketi verisi parite üzerinde sabah saatlerinde etkili olacaktır. ABD piyasa açılışı ile beraber açıklanacak, saat 15:30 da devam eden işsizlik başvuruları, istihdam talepleri ve saat 17:00 de beklemede ki ev satışları veriler parite üzerinde etkili olacaktır. Bunun yanında ABD cephesinden borçlanma tavanı ile ilgili gelişmeler her geçen gün piyasalardaki etkisinin artığını söylemek çokta yanlış olmayacaktır.

GBPUSD

Dün sabah saatlerinde açıklanan İngiltere verilerinin beklentilerden kötü gelmesi, öğleden sonra açıklanan ABD verilerinin de beklentilerden kötü olması parite de sert satışlar yaşattı. Bunun yanında 2 Ağustosa kadar çıkması beklenen ABD borçlanma tavanı izninin çıkmaması da piyasaları her geçen gün daha çok etkilemekte. Bu bağlamda dün parite de sert satışlar görüldü. 1.6420 direncini test ettikten sonra başlayan satışlarla beraber fiyat 1.6335 desteğini test etti ve kırdı. Sonrasında 1.6310 seviyelerine kadar düşen fiyat hem kanal çizgisini de kırmış oldu. Şuan yatay bir seyir izleyen parite eğer satışlarını devam etmesi durumunda fiyat ilk olarak 1.6260 seviyesini test edecektir. Kırılması halinde 1.6230 seviyelerine kadar satışlar devam edebilir. Şuan içinde bulunduğu yataylığı yukarı yönlü kırması durumunda ise ilk olarak 1.6340 seviyesi test edilecektir. Kırılması halinde fiyatlar çok daha hızlanacak ve 1.6420 seviyelerine kadar yükselebilecektir.

Bugün saat 13:00 de İngiltere’den CBI gerçekleştirilmiş dağıtıcı ticaretler verisi gelecek. ABD’den ise saat 15:30 da devam eden işsizlik başvuruları, istihdam talepleri ve saat 17:00 de beklemede ki ev satışları verileri gelecek. Pariteyi etkilemesi beklenen bu veriler ve ABD borç tavanı ile ilgili yaşanan gelişmeler dikkatle takip edilmelidir.

USDTL

Parite son zamanlarda hem uluslararası gelişmelerden hemde yurtiçi kaynaklı gelişmelere paralel olarak fiyatlanmakta. Dün S&P’nin ülke ekonomisi için yaptığı negatif açıklama yurtiçi piyasalarda sert satışlara sebep olur iken, başbakanın ekonomi hakkında yaptığı tam tersi açıklamalar ve bu açıklamaları JP Morgan’ın teyit etmesi piyasalarda pozitif etkilendi. Yaşanan bu sarmal paritede sakin düşüşlere sebep olmakta. Dün yaşanan düşüşler ile parite 1.6850 seviyelerine kadar geriledi. Şuan bu seviyenin hemen üzerinde fiyatlanan parite satışlarını devam ettirebilmesi için bu seviyeyi kırması gerekecek. Ancak bu seviyeden geçen kanal çizgisi satışları yavaşlatacaktır. Bu seviye kırılmadan satışların devam edeceğini söylemek oldukça zor olacaktır. Lakin bu seviye kırılır ise satışlar 1.6720 ve 1.6580 seviyelerine kadar devam edecektir. Bu seviye kırılamaz ise alımlar yeniden güç kazanabilir. Bu durumda fiyat 1.7000 ve 1.7050 seviyelerine kadar alımlarını devam ettirecektir.

 
ALTIN

Altın fiyatları hafta başında yaşanan sert alımlar ile 1625 seviyelerine kadar yükselmişti. Ancak bu seviyeyi kıramayan altın bu seviyeden yatay bir seyir izlemekte. Dünya piyasalarında yaşanan tedirginlikler altın fiyatlarında ki satışları sınırlandırırken, son zamanlarda yaptığı sert alımlarda alımları sınırlandırmakta. Şuan 1613 seviyelerinde fiyatlanan altın yaptığı bu düzeltme hareketlerini 1604 seviyesine kadar devam ettirebilir. Sonrasında başlayacak alımlar ile beraber fiyat yeniden 1625 seviyelerine kadar çıkacaktır. Kırması halinde ise 1640 seviyesine kadar alımlar devam edebilir.

2 Ağustosa kadar çıkarılması beklenen ABD borç tavanı artırma onayı hakkında henüz ortada bir gelişmenin olmaması, dünya piyasalarında ki tedirginliği artırmakta bu tedirginliğin sürmesi durumunda altın fiyatlarında ki artışlar devam edecektir. Eğer bu karar önümüzdeki hafta içinde çıkmaz ise başta ABD piyasaları olmak üzere bir çok dünya piyasalarında sert satışlar yaşanacaktır. Bu satışlara paralel olarak altına talebi artıracaktır ve altın fiyatları oldukça yükselecektir.

PETROL

Dün ABD’den gelen verilerin kötü olması ve ABD borç tavanını yükseltmeyle ilgili çalışmalarından bir sonucun çıkmaması, bir çok dünya piyasalarında sert satışlara sebep oldu. Yaşanan bu sert satışlar petrol fiyatlarında da geriletti. Dün 100.00 seviyelerinden başlattığı satışları 96.40 seviyesine kadar devam ettirdi. Bu seviyeden geçen hareketli ortalamalar fiyatı tutarak yeniden alımların önünü açtı. Şuan 97.25 seviyesinde fiyatlanan petrol, içinde bulunduğu alımları devam ettirmesi durumunda ilk olarak 98.00 seviyesi test edecektir. Bu seviyeden alımlarını devam ettirebilmesi için bu seviyeyi ve bu seviyenin hemen üzerinde bulunan kanal çizgisini kırması gerekecek. Aksi taktirde satışlar yeniden hız kazanabilir. Bu durumda fiyat 94.40 – 96.20 aralığını yeniden test edecektir. Kırması halinde satışlar yeniden hızlanacak ve fiyat 94.00 seviyesine kadar gerileyecektir.
 

Saygılarımla,
Mustafa KEYSAN
Alpari Türkiye Başanalist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Euro Yatırım: Satıslar 67.000’e Kadar Devam Eder mi?

ABD’deki borç limitinin artırımında uzlasma sağlanabileceğine dair olumlu beklentiler ve JP Morgan’ın Basbakan Erdoğan’ın ‘kriz teğet bile geçmeyecek’ açıklamasını destekler...

Kapat