Alpari Parite Analizleri

EURUSD

Yarın Avrupa Birliği üye ülkelerinin Maliye Bakanları olağanüstü toplanıyor. Gündem maddesi ise tek, Yunanistan’ın borç yapılandırılması. Piyasalar bu toplantıdan Yunanistan’la ilgili pozitif verilerin geleceği inancında, bu da piyasalarıda Euro’yu da pozitif etkilemekte. Diğer yandan ABD’den açıklanmaya başlayan bilançoların pozitif gelmesi ve 2 Ağustosa kadar ABD’den kongresinden geçmesi gereken borç tavanının yükseltilmesi izni için anlaşma söylentilerinin çıkması ABD cephesinde pozitif fiyatlanılmaya başladı. Bu gelişmeler doğrultusunda dün parite alıcılı bir seyir izledi. 1.4020 seviyelerinden başladığı alıcılı seyir 1.4200 seviyesine kadar yükseldi.

Parite de dün yaşanan alımlarla beraber kısa ve orta vadeli hareketli ortalamalar yukarı yönlü kırıldı. Şuan bu seviyelerin hemen üzerinde 1.4150 seviyesinde fiyatlanan parite, alımlarını devam ettirmesi durumunda ilk olarak 1.4250 direncini test edecektir. Kırması halinde 1.4320 direncine kadar alımlar devam edebilir. Ancak her iki direnç seviyesinde bulunan uzun vadeli hareketli ortalamalar alımları sınırlandıracaktır. Bu hareketli ortalamaların kırılması halinde ise alımlar çok daha hızlı yaşanabilir. Eğer şun ki seviyesinden satışların yeniden hız kazanabilmesi için ilk olarak 1.4130 ve bunun hemen üzerinde bulunan hareketli ortalamalar kırılmalıdır; sonrasında ise fiyat 1.4050 ve 1.3980 seviyelerine kadar satışlar sürebilir.

RSI indikatörünün aşırı alımlara yaklaşması, alımları sınırlandırabilir. Ancak MACD indikatörünün hala hacimli alımları işaret etmesi piyasalarda alımlı olmasa da yarın ki Avrupa Birliği toplantısı sonuna kadar yatay bir seyir izleyebileceğini göstermekte.

Bu gelişmelerin yanı sıra bugün, Avrupa’dan saat 17:00 de tüketici güveni, ABD’den saat 14:00 de MBA morgage başvuruları, saat 17:00 de şuan ki ev satışları ve saat 17:30 da ham petrol envanteri gelecek. Özellikle bugün ABD’den inşaat sektörüyle ilgili gelecek veriler parite üzerinde oldukça etkili olacaktır.
GBPUSD

Hafta başında parite de yaşanan sert satışlardan sonra, ABD tarafından gelen şirket bilançolarının pozitif gelmesi ve ABD kongresinde Cumhuriyetçiler ile Demokratların bazı noktalarda uzlaşması borç tavanı artırımı için pozitif şekilde algılandı. Özellikle IBM şirketinin ikinci çeyrek bilançosunun beklentilerden yüksek kar açıklaması ABD piyasalarında sert alımları tetikledi. Bu gelişmeler USD endeksini geriletirken parite de alımlara sebep oldu. Dün yaşanan alımlar ile parite açısından son derece önemli olan 1.6180 direnci test etti. Sonrasında yaşanan düzeltme satışları ile birlikte fiyat şuan 1.6115 seviyesine kadar geriledi. Dün kü alımlarla birlikte kısa ve orta vadeli hareketli ortalamaların kırılması alımlar için umut taşırken, MACD ve RSI üzerinde bulunan karışıklık alımları biraz daha geciktirebilir. Şuan ki seviyeden alımların canlanması durumunda ilk olarak 1.6140 seviyesi kırılacaktır. Sonrasında fiyat yeniden 1.6180 seviyesini test edebilir. Bu direncin kırılması durumunda parite de uzun soluklu bir alım rallisi başlayabilir. Eğer şuan ki seviyeden satışların başlaması durumunda ise fiyat 1.6100 seviyesi test edecektir. Kırılması halinde 1.6060 seviyesine kadar satışlar devam edebilir. Bu seviye bir düzeltme seviyesidir ve parite de satışlar bu noktada büyük olasılıkla son bulup, yeniden alımlara başlayacaktır.

Bugün ABD’den gelecek bilançolar takip edilmeye devam edilecektir. Bunun yanı sıra İngiltere’den 11:30 da gelecek MPC toplantı kayıtları, ABD’den ise saat 14:00 de MBA morgage başvuruları, saat 17:00 de şuan ki ev satışları ve saat 17:30 da ham petrol envanteri verileri parite üzerinde oldukça etkili olacaktır.
USDTL

Uluslararası piyasalarda dünden buyana USD endeksinde ki satışlar parite de fiyatlamaya başladı. Parite 1.6700 direncini test ettikten sonra başlattığı satışlar ile fiyat şuan 1.4540 seviyelerinde. Satışların devam etmesi durumunda ilk olarak 1.6500 desteği test edilecektir. Kırılması halinde fiyat 1.6460 seviyesini test edebilir. Bu seviyelerden yapacağı 40 – 50 piplik düzeltmelerden sonra satışlar yeniden hızlanıp 1.6350 seviyelerini test edebilir. Ancak bu senaryonun gerçekleşebilmesi için USD endeksinde ki satışların devam etmesi gerekecektir. Aksi takdirde bu satışlar düzeltme olarak algılanıp alımlar yeniden hızlanabilir. Bu durumda fiyat yeniden 1.6700 seviyelerini test edecektir. Kırması halinde ise 1.6850 seviyelerine kadar alımlar devam edebilir.

Son günlerden yaşanan hareketler ve önümüzde ki bir kaç gün içinde parite özellikle yurtdışı piyasalara göre fiyatlanacaktır. Özellikle yarın başlayacak olan AB Maliye Bakanları toplantısından Yunanistanla ilgili çıkacak sonuçlar Türk ekonomisi ve parite üzerinde oldukça etkili olacaktır.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
20 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Uluslararası Para Fonu (IMF), Yunanistan'ın ülke borç krizinin, yetkililerin bulaşma riskini önlemeleri durumunda bile, Euro Bölgesi'nin diğer kısmına...

Kapat