Alpari Altın ve Petrol Analizi

ALTIN

Dün açıklanan şirket bilançolarının beklentilerden pozitif gelmesi, uzunca zamandan bu yana ABD piyasalarında hızlı alımlara neden oldu. ABD piyasalarında yaşanan bu pozitiflik bir çok dünya ekonomisini de etkiledi. Bunun yanında yaşanan bu gelişmeler sonucunda USD endeksi değer kaybetti. Bu olaylara paralel olarak da dün altın fiyatlarında tahminlerden daha sert satışlara neden oldu. Dün 1600 desteğinin üzerinde fiyatlanan altında bir düzeltme beklediğimizi söylemiştik. Ancak bu düzeltmenin kanal çizgisi tabanına kadar olabileceğini de aktarmıştık. Ancak dün satışlar 1582 seviyelerine kadar sürdü. Şuan 1588 seviyesinde fiyatlanan altın, satışlarını devam ettirmesi durumunda 1580 seviyelerini yeniden test edecektir. Yapacağı bu düzeltme sonrası fiyat yeniden 1594 seviyelerine kadar alımlar yaşayabilir. Eğer şuan ki seviyesinden altının yeniden değer kazanmaya başlaması durumunda ise yeniden 1600 seviyeleri test edilecek, kırılması halinde 1615 seviyelerine kadar alımlar devam edecektir.

ABD’den gelecek bilanço haberlerinin beklentilerden iyi gelmeye devam etmesi durumunda piyasaların bunu pozitif fiyatlaması halinde yatırım ikamelerinden olan altın da fiyatlar bir süre gerileyebilir. Bu sebeple bu haftalar da alımlarda çok aceleci olunmamalı yapacağı düzeltme sonrasında alımlara girilmeli ve uzun vadeli hareket edilmelidir.
PETROL

ABD piyasalarında dün gözlenen sert alımlar petrol fiyatlarına da pozitif yansıdı. 95.00 seviyelerinden başlayan alımlar fiyatı kademeleri ama sürekli olarak yükselterek 98.70 seviyelerine taşıdı. Eğer ABD piyasalarında ki alıcılı havanın devam etmesi durumunda petrol fiyatları bir süre daha yükselecektir. Bu durumda ilk olarak 99.60 seviyesini test edecek olan petrol, kırması halinde 101.10 seviyesine kadar alımlar devam edebilir. Eğer açıklanan bilançolardan özellikle enerji şirketlerinin beklentilerden kötü kar açıklaması petrolde sert gerilemelerde yaşatabilir. Bu durumda fiyat yeniden 96.00 ve 94.60 seviyelerine kadar gerileyecektir.
Bunun yanında bugün ABD’den saat 17:30 da gelecek ham petrol ve benzin stoklarının sonuçları petrol fiyatlarını etkileyebilir. Eğer beklentilerden kötü bir veri açıklanır ise petrol fiyatlanacaktır. Eğer beklentilerden yüksek bir stok açıklanır ise petrol fiyatları gerileyebilir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
20 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Uluslararası Para Fonu (IMF), Yunanistan'ın ülke borç krizinin, yetkililerin bulaşma riskini önlemeleri durumunda bile, Euro Bölgesi'nin diğer kısmına...

Kapat