Almanya`da Türkler için önemli yasa!

Almanya`da Yurtdışında Edinilen Mesleki Yeterliliğin Saptanması ve Tanınmasında İyileştirme Öngören Yasa, gelecek ay yürürlüğe giriyor.

Almanya, bu yasayla birlikte artık mesleklerin çoğunda vatandaşlık ya da milliyet değil, sadece mesleki yeterliliğin içeriği ve niteliğini esas alacak.

Almanya Ankara Büyükelçiliği`nden yapılan yazılı açıklamada, Almanya`da yurt dışında Edinilen Mesleki Yeterliliğin Saptanması ve Tanınmasında İyileştirme Öngören Yasa`nın gelecek ay yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Şimdiye kadar bir mesleki yeterliliğe sahip olarak Almanya`ya gelenlerin pek azı için bunu değerlendirmeye aldırma imkanı bulunduğu belirtilen açıklamada, Bu konuyla ilgili olarak yeni çıkarılan `Yurtdışında Edinilen Mesleki Yeterliliğin Saptanması ve Tanınmasında İyileştirme Öngören Yasa` yurt dışında edinilen mesleki yeterliliğin değerlendirilmesini talep etme hakkını bir hayli genişletmekte ve yöntemi standart ve şeffaf hale getirmektedir. Yasa, 1 Mart 2012`den itibaren yürürlüğe girecektir. denildi.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Yurt dışında edinilen mesleki niteliklerin tanınması, Almanya`da yasalarda düzenlenmemiş yaklaşık 350 mesleğin değerlendirme işlemine alınması için yasal talepte bulunma hakkının getirilmiş olmasının, Almanya`daki değerlendirme sisteminde önemli bir kilometre taşı oluşturduğu vurgulanan açıklamada, Bu meslekler için kişinin sahip olduğu mesleki niteliklerin eşdeğerde olup olmadığı sorusu bundan böyle standart kriterlere ve yönteme göre değerlendirilecek. Bundan başka, Almanya`daki pek çok meslek için gerek mesleğin icrası, gerekse tanınma uygulamasına dahil olunabilmesi, şimdiye kadar Alman vatandaşı ya da bir AB ülkesi vatandaşı olma koşuluna bağlanmıştı. Yeni yasa, vatandaşlığa bağlı olma durumunu büyük oranda ortadan kaldırmaktadır. Bundan böyle, mesleklerin çoğunda vatandaşlık ya da milliyet değil, sadece mesleki yeterliliğin içeriği ve niteliği esas alınacak. denildi.

SABAH

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ocak`ta parasını nereye yatıran kazandı?

İMKB 100 Endeksi, Ocak ayında aylık bazda yatırımcısına en fazla getiri sağlayan finansal yatırım aracı oldu.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ``Finansal...

Kapat